Back To Top
Devlet kimlerin elektrik faturasını ödeyecek? 2.5 milyon ailenin 80 liralık faturası ödenecek

Devlet kimlerin elektrik faturasını ödeyecek? 2.5 milyon ailenin 80 liralık faturası ödenecek

 - Son Güncelleme: 21.01.2019 Pazartesi 15:03
Devlet kimlerin elektrik faturasını ödeyecek? 2.5 milyon ailenin 80 liralık faturası ödenecek
- A +

Elektrik faturasını devlet ödeyecek, düzenlemeler son aşamasına geldi. Devlet kimlerin elektrik faturalarını ödeyecek? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların ortalama 80 TL'lik faturasını devletin karşılamasına yönelik açıklamasının ardından milyonlarca kişi 'elektrik faturası uygulamasından kimler faydalanacak' sorusunu sormaya başladı. Ayrıntıları sizin için derledik....

İhtiyaç sahibi vatandaşların elektrik faturalarının büyük bir kısmı devlet tarafından karşılanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı konuşmada değindiği elektrik faturası düzenlemesi kimleri kapsıyor, kimler elektrik faturası indiriminden yararlanacak? Düzenli olarak sosyal yardım alan vatandaşların bir kısmı için müjdeli haberi Cumhurbaşkanı Erdoğan vermişti. Ayrıntıları merak edenler için detaylar Karar.com'da.

ELEKTRİK FATURASINI DEVLET ÖDEYECEK | KİMLER FAYDALANACAK?

Elektrik faturası düzenlemesi ile sosyal yardımlardan faydalanan ihtşiyaç sahibi vatandaşlar faturalarını 150 kilovatsaate kadar olan tüketimini devlet karşılayacak. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın aylık 150 kilovat saate kadar elektrik tüketimlerini devlet olarak biz üstleniyoruz. Bu kapsamda yaklaşık 2,5 milyonun üzerindeki hanede her ay ortalama 80 liralık elektrik faturasını devlet karşılamış olacak" açıklamasını yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez düzenleme ile ilgili çalışmaların, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile koordineli olarak devam ettiğini, en yakın zamanda düzenleme sonucunun vatandaşlara ilan edileceği belirtildi. Elektrik faturası indiriminden kimlerin hangi şartlarda faydalanacağına ilişkin şartların da önümüzdeki günlerde netleşeceği ifade edildi. Aşağıdaki linkten son dakika gelişmelerine ulaşabilirsiniz;

ELEKTRİK FATURASI İNDİRİMİ SON GELİŞMELER | TIKLAYIN

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların aylık 150 kilovatsaate kadar elektrik tüketimini devletin karşılamasına yönelik düzenlemeden 10 milyon kişinin yararlanacağını bildirdi. Yani 10 milyon kişinin 80 liraya kadar ki faturasını devlet karşılayacak.

19-01/21/2051962_620x410.jpg

Bakan Dönmez, düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşlara elektrik desteğinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla uzun zamandır üzerinde çalıştıkları bir konu olduğunu söyledi. Konuyla ilgili olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ekiplerinin bakanlar düzeyinde toplandığını belirten Dönmez, şöyle devam etti:

ÇALIŞMALAR HIZLA DEVAM EDİYOR

"Sayın Cumhurbaşkanımız da grup toplantısında destekten 150 kilovatsaate kadar vatandaşlarımızın yararlanacağını söyledi. Üç bakanlığımızın ekipleri bir araya geldi ve şu an gruplama çalışması yapılıyor. Hane halkı sayısı 2 veya daha az olanlarda aylık 75 kilovatsaat, 3 kişi yaşayanlarda 100 kilovatsaat, 4 kişi yaşayan hanelerde 125 kilovatsaat, 5 kişi ve yukarı yaşayan hanelerde ise 150 kilovatsaat olmak üzere elektrik desteği planlaması yapılıyor. Yardımların ne zaman başlayacağı konusu ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile ilgili. Çünkü ilgili bakanlığın bir program ve düzenleme yapması gerekiyor. Bildiğim kadarıyla orada da süreç hızlı ilerliyor. İnşallah en kısa sürede bu desteklerin nasıl bir sistemle dağıtılacağını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız açıklayacak. Hayırlı olsun."

Bakan Dönmez, çalışmaların hızla devam ettiğini vurgulayarak, "2,5 milyon hane, 10 milyon vatandaşımız inşallah bundan yararlanacak." dedi.

19-01/21/111599.jpg

ENERJİ VERİMLİLİĞİ BİRÇOK KURUM VE KİŞİYİ DOĞRUDAN İLGİLENDİRİYOR

Enerji verimliliğine büyük önem verdiklerini dile getiren Dönmez, geçen yıl 55 ana eylem planı belirlediklerini bildirdi. Bakan Dönmez, enerji verimliliğinin birçok kamu kurumu, özel sektör ve vatandaşı doğrudan ve dolaylı ilgilendirdiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Çocuklarımıza bile enerjiyi verimli kullanmaları konusunda bilinçlendirme yapıyoruz. Geçen yıl ilkini yapıp okullarda dağıttığımız 'Ali'nin Enerji Serüveni' adlı kitapçığı yarıyıl karneleriyle ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerimize dağıttık. Enerji verimliliği konusunda 7'den 70'e bir farkındalık oluşturmamız gerekiyor. Evde, iş yerlerimizde alınacak birçok tedbir var. Kamu kurumları olarak bizlerin de kurumlarımızda yalıtım başta olmak üzere atacakları adımlar var. Her alanda bir çalışmamız var. Öngörümüz, önümüzdeki 10 yıl içinde kamu-özel yaklaşık 10 milyar dolar yatırım yaparsak, takip eden 10 yılda da bunun üç katına kadar kısmını, yani 10 milyar koyup 30 milyar kazanma gibi bir hedefimiz var. Aslında potansiyelimiz bu alanda fazla. Herkesi, enerjisini, kaynaklarını verimli kullanmaya davet ediyorum."

19-01/21/thumbs_b2_8f08375e54ef2cc9cb5581fd71d7ddd2.jpg

ERDOĞAN, PARTİSİNİN GRUP TOPLANTISINDA DUYURMUŞTU

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, geçen yılın son grup toplantısında, asgari ücrete beklentilerin üzerinde zam ile birlikte istihdam teşvikleri, asgari ücret destekleri, elektrik ve doğal gazda indirim müjdeleri verdiğini anımsatarak "Her yeni gösterge, her yeni gelişme ağustos ayında ülkemizi hedef alan finansal saldırıların etkisinin yavaş yavaş ortadan kalkmaya başladığını gösteriyor. Tabii ki gidecek daha çok yolumuz var. Bütçe disiplininden, tasarruflardan, yapısal reformlardan taviz vermeden bu yolu yürüyeceğiz." diye konuştu.

Erdoğan, her güzel gelişmeyi millete müjde olarak yansıtacaklarını belirterek bu anlayışla hazırlanan bir dizi müjdeyi de paylaştı. AK Parti iktidarlarının en önemli özelliğinin sosyal devlet olmanın tüm gereklerini yerine getirmesi olduğunu söyleyen Erdoğan, bugün de çok önemli bir sosyal devlet adımı attıklarını bildirdi. Erdoğan, "Düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın aylık 150 kilovat/saate kadar elektrik tüketimlerini devlet olarak biz üstleniyoruz. Bu kapsamda yaklaşık 2,5 milyonun üzerindeki hanede, her ay ortalama 80 liralık elektrik faturasını devlet karşılamış olacak." dedi. 

Elektrik faturasını devlet ödeyecek, düzenlemeler son aşamasına geldi. Devlet kimlerin elektrik faturalarını ödeyecek? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların ortalama 80 TL'lik faturasını devletin karşılamasına yönelik açıklamasının ardından milyonlarca kişi 'elektrik faturası uygulamasından kimler faydalanacak' sorusunu sormaya başladı. Ayrıntıları sizin için derledik....

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN