Back To Top
DHMİ, Kanal İstanbul Projesi'ni iptal ettirecek görüşlerini 'sehven' yazmış

DHMİ, Kanal İstanbul Projesi'ni iptal ettirecek görüşlerini 'sehven' yazmış

 - Son Güncelleme: 30.09.2019 Pazartesi 08:30
DHMİ, Kanal İstanbul Projesi\'ni iptal ettirecek görüşlerini \'sehven\' yazmış
- A +

DHMİ'nin Kanal İstanbul Projesi'nin İstanbul Havalimanı'nı kullanılamaz hale getireceği yönündeki görüşünün iki hafta içinde değiştirildiği ortaya çıktı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kanal İstanbul Projesi (Çılgın Proje) için başlattığı ÇED sürecinde Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) projenin İstanbul Havalimanı’nı kullanılmaz hale getireceği yönündeki görüşünün iki hafta içerisinde değiştirildiği öğrenildi.

CHP'DEN RAPORUN DEĞİŞTİRİLMESİNE TEPKİ

"Kanal İstanbul projesi nedeniyle havalimanının uçuşa imkânsız hale geleceği ve projenin en batıdaki pistin üzerinden geçtiği" görüşünün sehven yazıldığı gerekçesiyle değiştirilmesine tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Ahbap-çavuş ilişkisi, cemaat üyeliği ve biat bürokraside yer bulma ve yükselmenin anahtarı olmuş. Peki, bu durumda liyakat sahibi kamu görevlisine ne oluyor? Doğru olanı söylediği için baskı görüyor, geri çekiliyor” diye konuştu.

"YENİ HAVALİMANI'NIN UÇUŞA AÇILMASI İMKANSIZ HALE GELİR"

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, İstanbul Havalimanı henüz açılmadan hazırlanan yazıda, “Dünyanın açılmasını merakla beklediği, asrın projelerinden biri olan İstanbul Yeni Havalimanı’nın mânia planı içinde kalan Kanal İstanbul proje alanının bir kısmı mevcutta inşaatı tamamlanan en batıdaki pistin üzerinden geçmekte, diğer alanlar ise yaklaşma-kalkış yüzeyi, iç yatay yüzey ve konik yüzeyde kalmaktadır" denildi.

"Bu proje ile İstanbul Yeni Havalimanı’nın uçuşa açılması imkânsız olacaktır" denilen yazıda, "Kanal İstanbul ve İstanbul Yeni Havalimanı projeleri birbirine zarar verici değil, tamamlayıcı olmalıdır” görüşü belirtildi. Yazıda, tüm pistlerin kullanıma açıldığında günde 3 bin 500 uçak trafiğinin olacağı öngörülen havalimanına gölge düşürmemesi açısından Kanal İstanbul projesinin uygun görülmediği belirtildi.

'SEHVEN' YAZILMIŞ

ÇED kapsamında olumsuz görüş bildirilen yazıdan tam bir hafta sonra 22 Mart 2018 tarihinde DHMİ Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ikinci bir yazı göndererek ilk yazıda yer alan görüşlerin sehven yazıldığını ifade etti.

DHMİ’nin ikinci yazısında, “ÇED başvuru dosyası hakkındaki Genel Müdürlüğümüz görüşlerinin talep edildiği ilgi (27 Şubat 2018 tarihli) yazınıza cevaben yazılmış olan ilgi (15 Mart 2018 tarihli) yazımız sehven yazılmış olup, söz konusu proje ve projeye ait ÇED başvuru dosyasına ilişkin çalışmalarımız devam etmektedir. Bu sebeple Kanal İstanbul Projesi ÇED başvuru dosyası hakkındaki nihai görüşlerimiz, yapılacak olan detaylı inceleme ve değerlendirmeden sonra Bakanlığınıza gönderilecek” ifadeleri yer aldı.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN