Back To Top
Eriyen stoklarla artan maliyetler zam habercisi

Eriyen stoklarla artan maliyetler zam habercisi

 - Son Güncelleme: 15.12.2019 Pazar 10:50
Eriyen stoklarla artan maliyetler zam habercisi
- A +

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, gelecek yıl konut fiyatlarında ciddi artışlar yaşanacağını söyledi. Durbakayım “Stoklar eriyor, maliyetlerimiz yüzde 70’e kadar yükseldi o yüzden 2020 sonuna doğru konut fiyatları yüzde 45 artacaktır” dedi.

KARAR EMLAK

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, inşaat sektörü için 2019 yılını değerlendirerek, 2020’ye yönelik beklenti ve hedeflerini anlattı. 2019 yılının inşaat sektörü için muhasebe yılı olduğunu söyleyen Durbakayım, “2004’ten beri tempomuz çok yüksek, devamlı üretim ve satış var. 2019 belli başlı nedenlerden dolayı duraklama yılı oldu. Duraklama yılında bütün sektör oyuncuları muhasebesini yapmaya başladı. Biz 5-10 yıl aynı tempoyla üretmeye devam etseydik daha büyük bir fatura ödeyebilirdik?” dedi. 

2020 yılından çok umutlu olduklarını vurgulayan Durbakayım, “Çünkü bizim en büyük rakibimiz olan mevduat faizleri düştü. Döviz kurları yükselmiyor. Böyle olunca alıcılar gayrimenkule yönelecek. Daha doğru projeler yapacağız. Hiçbir taraf mağdur olmayacak. Şu anda konut stoğu ciddi anlamda azaldı. Konut fiyatlarına zam gelmedi, eski fiyatlardan satışlar oluyor. Yeni yapılan konutların fiyatı da yeni olacağı için eski konutlar daha rahat satılacaktır” ifadelerini kullandı. 

Yeni yılda konut fiyatlarına artış beklediklerini vurgulayan Durbakayım, “Maliyetlerin yüzde 50 ile 70 oranında arttığı bir dönemde hala eski fiyatlarla konut alabiliyorsanız doğru zamandır. Konut fiyatlarında artış bekliyoruz. Çünkü yeni yapılan konutlarda eski fiyatlar geçerli olmayacak. Fiyat artışları yavaştan başladı, 2020’de artış devam edecek. 2020’nin sonunda ise bugünkü rakamlarına üzerine yüzde 45 civarında bir zam gelecektir. O yüzden ev almayı düşünen hiç düşünmeden bugün alsın. Hakikaten konuta ihtiyacı olanlar bu fırsatı kaçırmasın” diye konuştu. 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN