Erken Emekli Olmak İsteyenler Dikkat! EYT'de Bu Şartları Karşılayanlar Yaşa Bakılmadan Emekli Olacak

Erken Emekli Olmak İsteyenler Dikkat! EYT'de Bu Şartları Karşılayanlar Yaşa Bakılmadan Emekli Olacak

Milyonlarca emeklinin beklediği EYT çalışmalarında sona gelindi. Masada birçok formül yer alırken milyonlarca Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) vatandaşlar, 'EYT ne zaman çıkacak? EYT'de yer alan formüller neler?' sorularını araştırmaya başladı. Yaşanan son dakika gelişmeleri ise milyonlarca kişiyi heyecanlandırdı. İşte EYT'de masada yer alan formüller ve son dakika gelişmeleri...

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) merakla çıkacak olan EYT yasasını bekliyor. Masada birçok formül yer alırken açıklamalar peş peşe geliyor. Binlerce EYT'li ise 'EYT yasası ne zaman çıkacak? EYT'de masada hangi formüller var?' sorusunu araştırmaya başladı. Bizde sizler için EYT'de son dakika yaşanan gelişmeleri aktaracağız. İşte EYT'de masada yer alan formüller ve detayları...

EN GEÇ OCAK AYINDA SUNULACAK

Çalışma Bakanlığı tarafından çalışmalar yürütülerken, ilk aşama sornası formüller hazırlanarak Hazine ve Maliye Bakanlığı'na sunulacak. Yapılan düzenlemenin en geç Ocak ayında Meclis'e sunulması bekleniyor. Peki EYT'de masada hangi formüller var? Bizde EYT'de yer alan formülleri ve son dakika gelişmelerini paylaşacağız.

a1-60.jpg

EYT'LİLER İÇİN MASADA YER ALAN 8 FORMÜL

Şuan için masada 8 formül öne çıkmakta. Peki EYT'de masada yer alan formüller neler? İşte EYT'de yer alan 8 formül...

1- PRİM VE SÜRE KRİTERİ

Masada öne çıkan ilk formül prim ve süre kriteri. 9 Eylül 1999 öncesinde işe girenlerin, emeklilik için ilk sigortalı oldukları tarihe göre 5000 ile 5975 arası prim gününü, kadınlarda 20, erkeklerde 25 yılı tamamlaması gerekiyor. Bu formülde 2 şartı tamamlamayanlar yaş kriterine bakılmadan emekli olabilir. Burada primi eksik kalanların bu süreleri askerlik ya da doğum borçlanmasıyla tamamlaması da mümkün olabilirken, bu formül hayata geçerse yıl ve prim şartını tamamlamış herkese düzenleme çıkar çıkmaz emeklilik yolu açılacak

2- 7200-9000 GÜN FORMÜLÜ

Öne çıkan bir diğer formül ise belirli prim gün sayısı tamamlayanların yaşa bakılmadan emekli olabilme şansı. Burada konuşulan prim gün tutarları kadınlar için 7200, erkekler için de 9000 gün. Bu formül ile emeklilik için 9 Eylül 1999 öncesinde uzun vadeli sigorta kollarında sigortalı olarak çalışmaya başlamak, kadınlarda 20 yıllık yani 7200 prim gününü, erkeklerde de 25 yıllık yani 9000 prim gününü tamamlamış olmak yeterli bulunacak.

a2-40.jpg

3 - YAŞ SINIRI

Burada en önemli olan formül ise bu. Yaşa takılanlara emeklilik için bir yaş sınırı getirilebilir. Daha önce 50 yaş sınırı gündeme gelmiş ancak netleşmemişti. Bu formüle göre EYT'lilerin emekli olması için prim ve yıl şartının yanı sıra 50 yaşını da tamamlaması gerekiyor.

4- KADEMELİ EMEKLİLİK

Yaşı bekleyen ve dolduramayanlar için 'kademeli' emeklilik seçeneği sunulacak. Bu formüle göre 9 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanlarda istenen yaş koşulunun kademeli olarak düşürülmesini içeriyor. Oluşacak yeni kademeler çalışmalar sonucunda ortaya çıkacak. 9 Eylül 1999'dan önce sigortalı olup emeklilik için yıl ve prim şartını tamamlayanlar bu formülle şimdikinden daha erken yaşta emekli olabilecek.

a3-27.jpg

5- SÜREYİ DÜŞÜRME

Prim gün sayısını doldurup yaşı bekleyenler için bekleme süresini 2-3 yıl düşürmek gibi imkanlar da formüller arasında bulunuyor.

6- 3600 GÜN İLE EMEKLİLİK

9 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanlar 15 yılı (bu süre doldu) ve 3600 gün (10 yıl) primi tamamladıklarında kadınlar 50, erkekler de 55 yaşı da doldurmak kaydıyla kısmi emeklilik hakkı kazanıyor. Emeklilik yaşları ise bu 3 şartı bitirdikleri tarihe göre değişiyor. Kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaşı bulan şartlar ortaya çıkıyor. Yeni düzenlemede, 3600 günle emeklilikte de yaş şartı aranmayabilir.

a5-10.jpg

7- AVRUPA MODELİ

Bazı Avrupa ülkelerinde uygulanan kesintili emeklilik modeli de tartışılan seçenekler arasında. Bu formülde, emeklilik için kaç yıl kaldıysa her yıl için belli oranda aylıktan kesinti yapılıyor. Daha az maaşla daha erken emeklilik ortaya çıkıyor. Yine Avrupa'da uygulanan bir formül de geçici kesintili emeklilik. Buna göre, sigortalı belli bir kesintiyle erken emekli oluyor.

8- YIPRANMA HAKKI

Bazı meslek gruplarında emekliliği öne çekmek için yıpranma seçeneği söz konusu olabilir. Özellikle yıpranma hakkı bulunmayan ağır işlerdeki işçilere erken emeklilik sağlanabilir. Bazı meslek grupları için yaş aşağı çekilebilir.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN