Back To Top
Ete 2 ay daha zam yok

Ete 2 ay daha zam yok

 - Son Güncelleme: 11.10.2019 Cuma 01:22
Ete 2 ay daha zam yok
- A +

ETBİR Başkanı Yücesan geçtiğimiz günlerde kırmızı ete yüzde 20 zam yapılacağının sinyalini verdi. Kasaplar Federasyonu ise açıklamaları ‘spekülatörlük’ olarak nitelendirdi. Başkan vekili Yardımcı “Ete zam yok. Bir-iki ay daha kesinlikle ete zam olmayacak” dedi.

Kırmızı ete yüzde 20 zam yapılması beklenirken, Kasaplar Federasyonu yeni bir fiyat artışının beklenmediğini söyledi. Geçtiğimiz günlerde Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Başkanı Ahmet Yücesan “Son bir yılda maliyetlerimiz yüzde 50 arttı. Tüketim yüzde 40 daraldı. Yüzde 20 zam yapmak istiyoruz ancak iç piyasada tüketim düştüğü için kimse korkudan fiyatları artıramıyor” açıklamasını yapmıştı. Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı ise yüzde 20 zam yapılacağı yönündeki açıklamaları ‘spekülatörlük’ olarak nitelendirdi. Yardımcı “Türkiye’de şu anda et sıkıntısı yok. Neye istinaden ‘yüzde 20 zam yapılacak’ diye açıklama yapılıyor. Ete zam yok. Bir-iki ay da kesinlikle ete zam olmayacak” dedi. Yardımcı, kışın köylerden hayvan az indirildiği için 50 kuruş-1 lira zam gelebildiğini dile getirdi.

Yardımcı, şunları kaydetti: “Ete yüzde 20 zam geldiği zaman 32 liraya kesilen danada bir kilo ette 6 lira fark eder. 300 kilo hayvanda bin 800 lira fark yapar. Üretici de 2 bin lira zam gelecek diye malını bekletiyor. Yem veriyor o zaman yağa oturuyor kalitesi düşüyor. İşletmecilerin işine geliyor. Salam, sosis ve sucukta onları kullanabilirler. Zam yapılacak diye vatandaşları kandırmayalım, yüzde 20 zamda 50 liralık et 60 lira olur. Vatandaş dükkana girmeden ayağını kesiyoruz. Bizde zam yok.” Yardımcı, Türkiye’de hayvancılığın daralmadığını, aksine genişlediğini ifade ederek, buzağı ölümlerini önleme çalışmalarının sektöre çok katkısı olduğunu söyledi.       

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN