Fiyatta da talepte de tam gaz

Fiyatta da talepte de tam gaz

Sektörü kıskaca alan kur, ÖTV ve faiz üçgeni araç fiyatlarında hızlı artışa yol açtı. Denkleme, çip krizinin etkisiyle tedarik sıkıntısının da eklenmesi sorunları artırdı. Ancak zincirleme sıkıntı tüketicileri ‘araba sevdasından’ vazgeçiremedi. Jeep Marka Direktörü Özgür Süslü “Kur artışı fiyatlara anında yansıyor. Buna rağmen talep oldukça canlı” dedi. Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç da pazarın ilk 5 ayını “Büyüme hız kesmedi” sözleriyle değerlendirdi.

ALİ YILDIRIM | KARAR

Kur, ÖTV ve faize rağmen satışlar hız kesmiyor. Aralık ayından beri kurun arttığını anlatan Jeep Marka Direktörü Süslü “Tedarik sorunları sürüyor bu yüzden stoklar düşük. En ufak bir artış bile fiyatlara anında yansıyor. Ama talep oldukça canlı. Kurdaki artışın talep üzerinde olumsuz etkisini şimdilik gözlemleyemedik. Fakat böyle sürmez bir kırılma noktası olacak” dedi.

Otomotiv sektörünü kıskaç altına al kur, ÖTV ve faiz üçgenin de fiyatlar da durmuyor. Her geçen gün yeni rekoruna imza atan kura ÖTV farkı da eklenince fiyatların 4 tekeri de yerden kesiliyor. Yeni Jeep Compass lansmanında sorularımızı cevaplayan Jeep Marka Direktörü Özgür Süslü, Aralık 2020’den bu yana kur artışının yüzde 5-6 seviyesinde olduğunu söyledi.

Bunun ister istemez fiyatlara yansıdığını anlatan Süslü “Türkiye’de şu anda herkes çip tedariğinin de etkisiyle çok düşük stoklarla çalışıyor. Stok problemleri olmadan önce kur farklarını 2-3 ay gibi zamana yayabiliyorduk. Fakat şimdi anında yansıtıyoruz” dedi.

Artışa rağmen talebin düşmediğini anlatan Süslü şöyle devam etti: “Türkiye’deki talebe bakıldığında tam tersi olarak talebin canlı olduğunu söyleyebilirim. Türkiye’de çok ciddi bir otomobil ihtiyacı var. İnsanlar toplu taşımadan hala uzak duruyor. Bu da hem ikinci ele hem de sıfır araca domine etkisi yaratıyor.

O yüzden bugüne kadar kurdaki artışın talep üzerinde olumsuz etkisini gözlemleyemedik. Tabi bu sonsuza kadar böyle gitmeyecek bir kırılma noktası olacak. Mayıs ayında 2 haftası kapalı olmasına rağmen 55 bin adetlik satış oldu. Nisan ayındaki gevşeme de kapanma etkisi. Haziran ayında da kuvvetli olacak. Talep yüksek. Her markada tedarik yok.”

Bu yıl pazarın geçen yıla göre paralel kapanmasını beklediklerini anlatan Süslü, 650-700 bin aralığında bir beklenti olduğunu önceki seneye göre de ilk 5 ayda yüzde 70’lik büyüme kaydedildiğini ifade etti. Süslü “Nisan-Mayıs döneminde bütün dünyada fabrikalar kapandı. Türkiye’de de çok ciddi kısıtlamalar gerçekleşti.

Bu yüzden bir baz etkisi söz konusu oldu. Önümüzdeki dönemde normalleşme sürecinin de etkisi olacak. İnsanlar artık daha çok dışarı çıkıyor. Böylece zincir etkisiyle otomobile olan talep artıyor” diye konuştu.

‘BÜYÜME HIZ KESMEDİ İLGİ HÂLÂ VAR’

Pazarın 5 aylık dönemini değerlendiren Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç “2021 yılına pandemi ve beraberinde getirdiği üretimdeki birtakım kısıtlamalarla giriş yapıldı. Ancak, pazardaki büyüme hız kesmedi.

Ocak-Mayıs döneminde toplam pazar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 72 büyüdü ve 314 bin 882 adet olarak gerçekleşti. İlk 5 ay markalar bazında ürün tedarikinin çok önem kazandığı bir dönem oldu. Mayıs ayında karantina sebebi ile sadece 11 gün showroomlar açıktı.

Buna rağmen satış adedinin 54 bin 734 adet olarak gerçekleşmesi pazardaki talebin devam ettiğine işaret olarak alınabilir” dedi. Yılın ilk 5 ayında toplam satışlarında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 17 büyüme kaydeden Peugeot, mayıs ayını SUV pazarının lideri olarak tamamladı.

YENİ JEEP COMPASS 459 BİN 900 LİRADAN GELDİ

Geçen yılı yüzde 100 büyüme ile kapatan Jeep, 2021’de yeni Compass ile aynı sinerjiyi yakalayacak. Türkiye’de de satışına başlanan yeni Compass’ın 4 farklı donanım seçeneği olacak. Araçla ilgili detayları paylaşan Özgür Süslü “Yenilenen Compass, Longitude, Limited, S Limited ve 80’inci Yıl Özel versiyonundan oluşan gam ile lansmana özel 459 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla showroomlarda yerlerini aldı” dedi.

Yenilenen Compass’ta 1.3 litrelik ve 150 beygirlik motor, 6 ileri çift kavramalı otomatik şanzımanla kombine ediliyor. Compass’ın PHEV versiyonunda ise 1.3 litrelik motorun gücü 240 beygire çıkıyor. PHEV Compass’ta altı vitesli tam otomatik şanzıman gücünü eAWD dört tekerlekten çekiş sistemi üzerinden yola aktarıyor.

Tamamen elden geçirilen model artık daha ergonomik bir tasarıma sahip olurken, özellikle iç mekanda köklü değişikliklere gitmiş. Güvenlik tarafına da önem veren model, zengin donanımıyla da dikkat çekiyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN