Back To Top
Gebze-Halkalı hattı 1.7 milyonu taşıyacak

Gebze-Halkalı hattı 1.7 milyonu taşıyacak

 - Son Güncelleme: 13.03.2019 Çarşamba 08:31
Gebze-Halkalı hattı 1.7 milyonu taşıyacak
- A +

Yaklaşık 5 yılın ardından Halkalı-Kazlıçeşme banliyö hattı yeniden açıldı. 63 kilometrelik hat 1.3 milyar dolara mal edildi. 43 istasyonun yer aldığı hatta Gebze-Halkalı arası 115 dakika sürecek ve günlük 1.7 milyon kişi taşıyacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gebze-Halkalı Banliyö Hattı’nın, Londra’dan Pekin’e kadar uzanacak Demir İpek Yolu’nun İstanbul etabını oluşturduğunu belirtti.

Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hatları’nın açılışı dün gerçekleşti. Açılışa katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Gebze-Halkalı tren hattı İstanbullulara 1 saat 10 dakika kazandıracak. İstanbul’un trafik yoğunluğu en çok olan hat günde 1 milyon 700 bin yolcu taşıyacak. Normalde 100 bin araçla taşınabilecek yolcuyu bu hat ulaştıracak” dedi. Gebze-Halkalı arasındaki 63 kilometrelik demir yolu hattı için yaklaşık 8.5 milyar lira harcandı.  Haydarpaşa-Gebze arasında bulunan, 29 Mayıs 1969 yılından bu yana hizmet veren banliyö tren hattının Pendik-Gebze bölümü 29 Nisan 2012 de, Kazlıçeşme-Halkalı bölümü 1 Mart 2013’de, Haydarpaşa-Pendik arasındaki bölüm 19 Haziran 2013’te yapılan son seferlerin ardından kapatılmıştı. Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesi ve Marmaray’la entegre olarak çalışması planlanan hattaki yenilenme çalışmaları nedeniyle, raylar sökülmüş, pek çoğu tarihi eser statüsünde bulunan istasyonların da yenilenmesine karar verilmişti. Yapım süresi 24 ay olarak planlanan yenileme çalışmalarının 2015 yılı Haziran ayında sonuçlandırılması hedeflenmişti. Ancak aradan geçen süre içinde yapımı üstlenen firma, maliyetlerdeki aşırı artışı gerekçe göstererek 2014 yılının Ekim ayında çalışmaları durdurmuştu. Sorunların çözülmesinin ardından çalışmalar 2015 yılı içinde tekrar başlamıştı. 70 aylık çalışmanın ardından tamamlanan Halkalı-Gebze banliyö trenlerinin kullanacağı iki hattın yanında hızlı tren seferlerinin yapılacağı bir hat daha bulunuyor. Tren hatlarının tamamlanması ve Marmaray projesi ile entegrasyonu sağlandığında 43 istasyonun bulunacağı Gebze’den Halkalı’ya 105 dakikada seyahat edilebilecek. Hatta Bakırköy’den Bostancı’ya 37 dakika, Söğütlüçeşme-Yenikapı’nın seyahat süresi ise 12 dakika olacak.

KISA MESAFE 2.60 LİRA OLDU

- Yatırım bedeli 1.3 milyar dolar.
- Gebze-Halkalı arası 115 dakika.
- Üsküdar-Sirkeci arası 4 dakika sürecek.
- Bostancı ile Bakırköy arası
- 37 dakikaya düşecek.
- Tek yönde 75 bin, günde 1.7 milyon yolcu taşıyacak.
- Kısa mesafe 2.60 TL, uzun ise 5.70 TL olacak.

43 İSTASYON YAPILDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan “Gebze-Halkalı Banliyö Projesi İstanbul için sadece bir banliyö demir yolu hattı değil bu hat İstanbul’un tüm raylı sistemlerini birleştiren ana omurgadır. Marmaray’ı da içinde bulunduran bu hatta hem metro hatlarını hem yüksek hızlı tren hatlarını hem de yük treni hatlarını birbirine entegre ediyoruz, bağlıyoruz. Artık İstanbullular demir yollarında kesintisiz seyahat edebilecek” dedi. Turhan, bunu sağlayabilmek için Marmaray’la birlikte 43 istasyon inşa ettiklerini ifade ederek, Gebze-Halkalı demir yolu hattı projesinde 2 hat üzerinden Marmaray’la bütünleşik olarak kent içi banliyö işletmesi yapılacağını ve üçüncü hat üzerinden ise şehirlerarası yolcu ve yük trenleriyle yüksek hızlı tren işletmesi yapılabileceğini söyledi. 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN