Back To Top
Hans, George Antalya’ya geri döndü

Hans, George Antalya’ya geri döndü

 - Son Güncelleme: 12.02.2019 Salı 05:09
Hans, George Antalya’ya geri döndü
- A +

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Avrupalı turistin rotayı yeniden Türkiye’ye çevirdiğini söyledi. Bu yıl rekor kırmayı amaçladıklarını vurgulayan Bağlıkaya, 50 milyon ziyaretçi hedefi koydu. “Ön rezervasyonlar 2019’da Avrupalıların geri döndüğünü gösteriyor” dedi.

Turizm konusunda iyi bir yılı geride bırakan Türkiye, yılı neredeyse 40 milyon turistle kapattı. Gelir tarafında da yaklaşık 25 milyar dolarlık bir girdi elde edildi. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, yabancı turistleri ülkeye çekmek için destinasyon sayısını artırıp, sezonu uzatmak gerektiğini söyledi. Turizm sektörü olarak 2018’de rekor kırdıklarını belirten Bağlıkaya “Fakat değişik segmentteki yolcular biraz daha geç geliyor. Bunlar kruvaziyer, kongre turizmi gibi segmentler. Bunlar biraz daha nazlı yolcular. Harcama kapasitesi yüksek, ekonomik durumlarının biraz daha iyi olduğu turistlerin tercihleri bunlar. Dolayısıyla onlar biraz daha geç geliyor. Kruvaziyerle ilgili bir de özel durum var. Bunlar yaklaşık 4 sene önce planlanıyor. 2016’da gerçekten aksilik yaşadı sektör. Ben 2019’da yavaş yavaş Türkiye’nin kruvaziyer limanlarına talebin artacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Bu yıl da turizmde rekor hedeflediklerini vurgulayan Bağlıkaya, 40 milyar dolar ve 50 milyon turist hedefiyle sezona başlayacaklarını aktardı. Gelecek sezon için de değerlendirmelerde bulunan Bağlıkaya “2018’de Avrupa pazarı 2015’in gerisinde kapattı. Her ne kadar rekor kırsak da bunlar Avrupa dışından gelen turistlerle oldu. 2019’da Avrupa’nın da geri geldiğini görüyoruz ön rezervasyonlardan. 2019 daha parlak bir yıl olacak” dedi. Uzak Doğu pazarını da yakından incelediklerini dile getiren Bağlıkaya, şunları kaydetti: “Hindistan ve Uzak Doğu derinliği olan pazarlar. Fakat bize mesafe olarak uzak pazarlar. Dolayısıyla oralardan 10 milyon turisti Türkiye’ye getirmeyi hedeflemek gerçekçi olmayabilir. Öyle bir trafik de yok aramızda. Ancak bu pazarlarda her geçen gün kademeli olarak turist sayımızı artırmamız gerekiyor. Yurt dışına harcama kapasitesi yüksek turist gönderiyorlar. Biz bu sene o pazarlarda yüzde 60’lık bir büyüme yakaladık. Bunu böyle böyle artırarak 1 milyona, 1,5 milyona getirmeyi hedefliyoruz.”

VİZE SORUNU ÇÖZÜLÜRSE KAPASİTE ARTAR

Hindistan’dan gelen turistlerin vize sorunu yaşadığını, bunun bir an önce ortadan kaldırılması gerektiğini dile getiren Firuz Bağlıkaya “Hindistan’ın daha sıkı devreye girmesi lazım. Orada çok ciddi bir vize sorunu var. Bu pazarda vize sorunu çözüldüğünde çok ciddi bir kapasiteyi Türkiye’ye getirme ihtimali var. Bu konuda Dışişleri Bakanlığı ile görüşüyoruz” ifadelerini kullandı. Bağlıkaya, erken rezervasyonda fiyatların dövize bağlı olarak geçen seneye göre daha yüksek olduğunu, yerli turistin bunu dikkate alarak erken rezervasyondan faydalanarak tatil planını yapmasının yararlı olacağını sözlerine ekledi.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN