Back To Top
Havalimanı otobüs hizmeti için yetki belediyelerden bakanlığa devredildi

Havalimanı otobüs hizmeti için yetki belediyelerden bakanlığa devredildi

 - Son Güncelleme: 08.02.2020 Cumartesi 13:53
Havalimanı otobüs hizmeti için yetki belediyelerden bakanlığa devredildi
- A +

Havalimanları ile şehir içi yolcu taşımacılığı yapan araçların yetkisi büyükşehir belediyelerinden alınarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devredildi.

Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan “Havayolu + Karayolu Kombine Yolcu Taşımaları Genelgesi” ile havalimanları ile şehir arasında yolcu taşımacılığı yetkisi büyükşehir belediyelerinden alınarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devredildi.

Buna ek olarak yapılacak taşımalarda UKOME tarafından tespit edilen ücret ve zaman tarifeleri de bakanlığa devredildi.

ARAÇLAR 9 YAŞINDAN BÜYÜK OLMAYACAK

Öte yandan taşımanın varsa şehir içinde gerçekleşen kısımları için yerel makamlar tarafından uygulanan güzergah sınırlarına uyulması şartı da kaldırılırken, taşımacılık yapan şirketlerin kullandıkları otobüslerin ilk izin sırasında en fazla 5 ve faaliyet süresince 9 yaşından büyük olamayacağı hükmü de yeni genelgede yer almadı.

6 AY İÇİNDE HÜKÜM SAĞLAMAK ZORUNDALAR

Genelgenin yeni haliyle söz konusu alanda faaliyet gösteren tüzel kişilerin 6 ay içinde genelge hükümlerini sağlamak zorunda olduğu hatırlatıldı. 

Bu genelge sonrası havalimanlarından şehir merkezlerine yolcu taşımacılığı yapan şirketlerin nasıl etkileneceği merak konusu oldu.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN