12.09.2019  09:59

İBB çalışanlarının maaşlarının yattığı kamu bankası Hamidiye suya ambargo uyguluyor iddiası

İBB iştiraklerinden Hamidiye Su'ya yönelik ambargoya, belediye çalışanlarının maaşlarının yattığı kamu bankasının da katıldığı iddia edildi.

+
-

Bugüne dek bardak, şişe ve damacana su ihtiyacını İBB şirketi Hamidiye Su A.Ş.'den karşılayan başta kamu kurumları olmak üzere birçok kuruluşun, İBB yönetiminin AKP'den CHP'ye geçmesinin ardından alımlarını durduğu iddiası ortaya atılmıştı.

İddiayı, Eylül ayındaki belediye meclisi oturumunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun “8-10 kurumun ‘Hamidiye Su' almayın talimatını biliyorum. İçlerinde bir kamu bankası da var. Kamu bankasının nasıl böyle bir talimatı olur?” diyerek gündeme taşımıştı.

Sözcü'de yer alan habere göre, İmamoğlu'nun bu açıklaması sonrasında, İBB şirketlerinden Hamidiye Su A.Ş.'ye birçok kurum ve kuruluş tarafından gizli ambargo uygulandığı iddiası bugün yeniden gündeme geldi. İsmi açıklanmayan bir kamu bankasının Hamidiye Su alımını durdurduğu ileri sürüldü.

ÇALIŞANLARIN MAAŞI O BANKAYA YATIYOR

İmamoğlu'nun meclis oturumunda gündeme getirdiği “Hamidiye Su almayın talimatını” veren kamu kurumlarının arasında bir kamu bankası olması oldukça dikkat çekti. Çünkü söz konusu talimatı veren ve alımı durduran kamu bankası halihazırda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çalışmaya devam ediyor. Sözcü'de yer alan habere göre, İBB'nin satışını yaptığı suyu almama kararı alan kamu bankasının, İBB'nin 84 bin 500 personelinin maaşını aldığı banka olduğu iddia ediliyor.

CHP'Lİ ÜYEDEN TEPKİ

İBB'ye ait Hamidiye Su'ya kurumlar tarafından uygulanan gizli ambargoya tepki gösteren CHP'li İBB Meclis Üyesi Fidan Aslan Eroğlu “Görevi halka hizmet üretmek olan kamu kurumlarının, halka ait bir kurum olan İBB'nin ‘Hamidiye Su'dan su almayın' talimatı vermesi yine kamuya zarardır. İstanbullunun kaynaklarını eksiltme yönünde bir talimattır. Hamidiye Su İstanbulluların malıdır” dedi.

DİĞER HABERLER
7 HDP milletvekiline 'Kobani' fezlekesi
Öğrenci başına 1 lirayla sorunu çözemezsiniz
Bu operasyon siyasi nitelikte
Ereğli'de 2 dönüm ormanlık alan yandı
Serbest kalan tacizci aynı kızı yeniden taciz etti
KPSS hırsızlığına operasyon
Buraya çöp bırakan koronavirüs olsun