İkinci El Arabalara ÖTV Darbesi! Otomotivde ÖTV Kalkıyor mu? Bakan Nebati Açıkladı!

İkinci El Arabalara ÖTV Darbesi! Otomotivde ÖTV Kalkıyor mu? Bakan Nebati Açıkladı!

İkinci el otomobil alacaklar ÖTV'de yapılacak olan indirime odaklandı. Temmuz ayının sonunda Resmi Gazete'de yayımlanan genelgeyle milyonlarca kişi ÖTV'de yaşanan son dakika gelişmelerine odaklandı. Açıklanan düzenleme ile fiyatlar bir nebze olsun düştü. Peki ÖTV indirimi ne zaman gelecek? ÖTV indirimi olacak mı? Otomobil fiyatlarında düşüşle olacak mı? İşte ÖTV indirimi ile ilgili son dakika gelişmeleri...

Gelecek olan ÖTV indirimi ile araç alacaklarda heyecan oluştu. Temmuz ayının sonunda Resmi Gazete'de yayınlanan ÖTV genelgesi herkesi heyecanlandırdı. Peki ÖTV indirimi ne zaman gelecek? ÖTV indirimi uygulanacak mı? Otomobil fiyatları düşecek mi? 2022 ÖTV indirimi otomobil fiyatlarına nasıl bir etki yapacak? Konuyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den ilk açıklama geldi.

ÖTV İNDİRİMİNDE SON DURUM NE?

Bayramla birlikte hareketlenen ikincil el otomobil piyasasında olumsuz gelişmeler peş peşe yaşanmaya başladı. Peki yeni düzenlemenin fiyatlara ne gibi etkisi olacak?

a2-83.jpg

YENİ GELECEK OLAN ÖTV DÜZENLEMESİ NE?

Hazine ve Maliye Bakanlığınca, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Uygulama Genel Tebliği'nde muhtelif konulardaki ihtilaf yaşanan konulara ilişkin hususlara açıklık getirilirken, daha önce ilgili kanuna eklenen Cumhurbaşkanının motorlu araç ÖTV ve matrahlarının alt ve üst sınırını 3 katına kadar artırabilme ve sıfıra indirebilme yetkisi de uygulama tebliğine eklendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının "Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

ÖTV'YE TABİ TUTULMAYACAKLAR

Gelecek olan yürürlülük ile muvazaalı olmamak kaydıyla, motorlu araç ticareti ile uğraşan ÖTV mükelleflerince taşıt tesliminden sonra aynı araç için yapılan aksesuar, boya koruma, kuaför, ek garanti ve benzeri teslim ve hizmetlere ilişkin bedellerin ÖTV'ye tabi olmadığı hususu netleştirildi.

a3-56.jpg

ÖTV Kanun'u uyarınca ÖTV kapsamı dışında bırakılmış bulunan itfaiye öncü aracının mahiyeti ve taşıması gerektiği özelliklerin ne olduğu açıklığa kavuşturularak, hem bu alandaki suistimallerin hem de hatalı uygulamaların önüne geçildi. Buna göre, ÖTV kapsamında olmayan itfaiye araçlarının bu kapsamda olabilmesi için araçların bazı donanımlara sahip olması gerektiği konusu netleştirildi.

BAKAN NEBATİ'DEN İLK AÇIKLAMA

Aynı zamanda konuyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den ilk defa net açıklama geldi. Bakan Nebati şu açıklamalarda bulundu:

"Geçen günlerde finansal piyasalarda istikrarı ve güveni pekiştiren Kur Korumalı Mevduat’a ilişkin ifadelerinizden sonra şimdi de hiçbir ekonomik dayanağı olmayan, gerçeklikten uzak otomobilde ÖTV indirimi vaadinizi gördüm. Sizin bu manipülasyonunuzu espriye alarak 'tam ÖTV'yi artıracaktık ki Kılıçdaroğlu konuştu' şeklinde bir söz söyledim. Ben şimdi size durumu anlatayım; ‘vergi politikaları’ belirlenirken nelere dikkate edileceği, piyasa bozucu hareketlerden nasıl kaçınılacağı ve vergilemede nasıl objektif olunacağı hususları, sizin çok iyi bildiğinizi iddia ettiğiniz vergiciliğin temel kurallarındandır. Vergi artışı veya indirimi şeklinde planımız olsa bunu sizin gibi ulu orta konuşup fiyatları artıracak-azaltacak ve sektörde tüketici davranışlarını bozucu şekilde yapmayız."

a9-12.jpg

ÖTV İNDİRİMİ GELECEK Mİ?

"Bu tür davranışlar gerek vatandaşlara gerekse sektöre zarar verir. Kaldı ki şu anda otomotiv sektöründe ÖTV konusu gündemimizde yoktur. Öte yandan Türkiye Ekonomi Modelimizin ana omurgalarından biri olan üretimde yerli ve milli projelerimizi destekliyoruz. Geçtiğimiz aylarda elektrikli otomobillerin vergisini yüzde 60’tan yüzde 10'a indirdik. Bu kapsama giren ve 2023 yılında yollarda olacak milli markamız TOGG'u karşılamaya hazırlanıyoruz. Bizler yerli ve milli üretimin peşinden koşmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN