İŞKAD: 10 kadından 7'si iş bulamıyor

İŞKAD: 10 kadından 7'si iş bulamıyor

Adana İş Kadınlar Derneği Başkanı Berman Mantı, 30 milyon kadından sadece 10 milyonunun istihdamda yer aldığını kaydetti.

Adana İş Kadınları Derneği (İŞKAD) Genel Kurulu'nda konuşan Başkan Berman Mantı, kadın istihdamına ilişkin verileri aktardı.

"Ülkemizde her 10 kadından 7’si iş bulamıyor" diyen Mantı, "Her zaman dediğimiz gibi toplumun diğer yarısı olan kadınları saf dışı bırakmadan yürünen bu yol, hep daha istikrarlı ve daha güçlü aşılır" ifadelerini kullandı.

'VARLIĞIMIIZIN SESİ OLACAĞIZ'

İŞKAD'ın Genel Kurulu'nda Başkanlığa yeniden seçilen Mantı,"Yeryüzü maalesef sadece yaşadığımız şehir ve ülke ile sınırlı değil. Komşu ülkeler bir kenara Alaska’daki küresel ısınma çalışmaları, Güney Kore’de geliştirilen yeni bir teknoloji bile hepimizin ekonomik eğilimlerini yeniden belirleyecek. Pandemi koşulları tüm dünyaya bu eğilimleri yeniden gözden geçirme fırsatı sundu. Bu çaptaki bir ekonomik rekabet için artık kadın istihdam oranını konuşmuyor olmamız hepimiz için anlaşılabilir bir hedef ve görev olmalı. Türkiye’de maalesef 15 yaş üzeri 30 milyon 695 kadın nüfusundan sadece 10 milyon 723 bini işgücüne katılabiliyor. Ülkemizde her 10 kadından 7’si iş bulamıyor. Kadınların istihdama katılım oranı yüzde 29,3 ve maalesef 15 yaş üzeri 20 milyon kadın iş yaşamı dışında kalıyor. 9 milyon 635 bin ev kadını iş gücüne dahil olamıyor" diye konuştu.

Konuşmasında, Türkiye’de kurulan ilk iş kadınları derneğinin İŞKAD olduğunu kaydeden Mantı, "Evde, sosyal hayatta, siyasette ve tabi ki iş hayatında kadına yüklenen cinsiyetçi rolleri kabul etmeyerek kendi varlığımızın sesi olacağız. Elimizi attığımız her işte gücümüzü defalarca kez ortaya koyduk ve bu başarılarımızın devamını da getireceğiz. Bundan tam 22 sene önce kadın tanımının henüz arandığı yıllardı" dedi.

'EZİLMEYECEK VE DARBE ALMAYACAĞIZ'

Kadın ve erkeklerin iş gücünde bir arada olması gerektiğini vurgulayan Mantı, "Ortaya çıkardığımız projeler sayesinde birçok kadının üretim alanında aktifleşmesine ve kendi ekonomik gücünü eline almasına imkan sunduk. Bundan sonraki dönemlerde de özveriyle çalışacağız. Biz kadınlar birlik içinde oldukça eril zihniyetin bakışları altında ezilmeyecek ve cinsiyet eşitsizliğinin darbelerini almayacağız. Eğitim ve üretimin olduğu her yerde başarı vardır. Başarı da refah bir toplumun sağlayıcısıdır. Her zaman dediğimiz gibi toplumun diğer yarısı olan kadınları saf dışı bırakmadan yürünen bu yol, hep daha istikrarlı ve daha güçlü aşılır. Bu yüzden de kadın - erkek demeden iş gücünde el ele olmalı, ülkemizin ve toplumumuzun gücüne güç katmalıyız" ifadelerini kullandı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN