Back To Top
İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi Nisan’da 52.2'ye geriledi

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi Nisan’da 52.2'ye geriledi

 - Son Güncelleme: 15.05.2019 Çarşamba 12:01
İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi Nisan’da 52.2\'ye geriledi
- A +

Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İhracat İklimi Endeksi, Nisan ayında 52.2'ye geriledi.

Mevsimsel etkilerden arındırılmış olarak açıklanan verilere göre, Mart ayında 52.3 olan İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi Nisan’da 52.2 düzeyine indi.

Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen öncü gösterge olan İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi’nin Nisan dönemi sonuçları açıklandı.

Endekste eşik değer olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm rakamlar ihracat ikliminde iyileşmeye, 50’nin altındaki değerler ise bozulmaya işaret ediyor.

"ANKETİN GÖRECE OLUMSUZ TARAFI"

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker şu değerlendirmeyi yaptı:
"Türk ihracatçıları, bazı Avrupalı ticaret ortaklarında son dönemde yaşanan yavaşlamanın nisan ayında duraksamasıyla rahatlarken ilk çeyrek boyunca görülen ivme kaybının tamamen geride kalmış olmasını ümit edecek.
"Anketin görece olumsuz tarafında ise, ABD’deki büyümenin daha da yavaşlaması ve dünyanın en büyük ekonomisindeki bu zayıflığın küresel ticaret akımları üzerindeki potansiyel etkileri yer alıyor."
İSO'dan yapılan açıklamada, "Türk imalatçılarının ihracat ikliminde, Nisan ayında da 2019’un geride kalan aylarına benzer şekilde pozitif bir seyir izlendi" denildi ve şu bulgulara yer verildi:

"İKİNCİ ÇEYREĞİN BAŞINDA HAFİF İYİLEŞME"

"Kilit Avrupa pazarları, son dönemdeki ılımlı yavaşlamanın ardından Nisan ayında büyümenin canlanmaya başladığına yönelik belirtiler gösterdi. Almanya’da ekonomik aktivitedeki genişleme Mart’ta son 69 ayın en düşük hızında gerçekleştikten sonra Nisan ayında hafif toparlandı.
"Benzer şekilde, Birleşik Krallık’ta da üretim Mart ayındaki yatay seyrin ardından, ikinci çeyreğin başında hafif iyileşme gösterdi.
"Fransa’da ise büyüme patikasına geri dönülürken, Avrupa’da zayıflığın devam ettiği bölgeler arasında ekonomik aktivitenin daralma gösterdiği İtalya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti yer aldı.
"ABD’den gelen talep Nisan ayında yavaşlamaya devam etti ve aktivite üst üste ikinci ay ivme kaybederek Nisan’da yaklaşık son iki yılın en düşük büyüme temposunu gösterdi."

BRIC'TE TALEP KOŞULLARI İYİLEŞTİ

Diğer Kuzey Amerika ülkelerinden Kanada’da imalat üretiminin Ekim 2016’dan beri ilk kez daraldığının altı çizilen İSO açıklamasında, "Orta Doğu ihracat iklimi açısından en güçlü alanlardan biri olmaya devam etti. Hem Birleşik Arap Emirlikleri hem de Suudi Arabistan’da petrol dışı ekonomik aktivite Mart ayına göre büyüdü. BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) ülkelerinin tamamında talep koşulları Nisan’da toparlanırken, bu ülkelerin arasında Türk imalat sektörü ihracatına en büyük katkı, Rusya’dan geldi" denildi.

İSTANBUL/DHA

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN