Back To Top
Karadeniz'de hamsi bereketi

Karadeniz'de hamsi bereketi

 - Son Güncelleme: 12.01.2020 Pazar 09:36
Karadeniz\'de hamsi bereketi
- A +

Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesinde denize açılan balıkçılar, kasalar dolusu hamsiyle kıyıya döndü. Balıkçılardan Erbil Mandıracı, 30 yıldır denizlerde avlandığını ancak ilk kez böyle bir bollukla karşılaştığını söyledi. Balıkçılardan Kemal Deniz de "Bu sene deniz doldu taştı, çok güzel, verimli" dedi.

İstanbul, Balıkesir, Samsun ve Trabzon'dan denize açılan balıkçılar, rotasını İğneada'ya çevirdi.

Karadeniz açıklarında serilen çevirme ağlarla kasalar dolusu hamsi çekildi. Balıkçı teknelerinde yoğun mesai yaşayan tayfalar, kasalar dolusu balığı, limanda kamyon ve TIR'lara yükledi.

20-01/12/basliksiz-1-1578808796.jpg

Limanda hareketlilik yaşanırken, İstanbul'dan bölgeye giden yaklaşık 100 kamyon ile TIR balık almak için bekledi.

HAMSİ KİLOSU 3 LİRA

Hamisinin kilogramı 3 liradan vatandaşa satılıyor. Balıkçılardan Erbil Mandıracı, yaklaşık 30 yıldır denizlerde avlandığını ancak ilk kez böyle bir bollukla karşılaştığını söyledi.

20-01/12/basliksiz-1-1578808719.jpg

"2 GÜNDE 200 TON BALIK ALDIK"

Balıkçıların yüzlerinin hamsi ile güldüğünü belirten Mandıracı, iki gündür İğneada açıklarında avlandıklarını anlattı.

Hamsinin en bol olduğu dönemle karşı karşıya olduklarını vurgulayan Mandıracı "1 Eylül'den bu yana denizdeyiz. Marmara'dan başladık Karadeniz'den çıktık. İğneada'da görmediğimiz kadar balık denk geldi. 2 günde yaklaşık 200 ton balık aldık. Fiyatlar inşallah ucuzlar, halk ucuza yer " dedi.

20-01/12/basliksiz-1-1578808734.jpg

"DENİZ DOLDU TAŞTI"

Balıkçılardan Kemal Deniz ise iki gündür İğneada'da avlandıklarını belirterek, çok güzel bir av dönemi yaşadıklarını belirtti.

Şu ana kadar 1650 kasa balık avladıklarını dile getiren Deniz, "Bu sene deniz doldu taştı, çok güzel, verimli. Balık kesilene kadar avlanmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Tayfalardan Kurban Ergenç de Balıkesir'den çıkarak Karadeniz'e ulaştıklarını belirtti. 

KIRKLARELİ/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN