Back To Top
Kıdem Tazminatı kaldırıldı mı? Son durum: 2019 Kıdem Tazminatı reformu ne zaman olacak?

Kıdem Tazminatı kaldırıldı mı? Son durum: 2019 Kıdem Tazminatı reformu ne zaman olacak?

Kıdem Tazminatı kaldırıldı mı? Son durum: 2019 Kıdem Tazminatı reformu ne zaman olacak?
- A +

2019 Kıdem tazminatı kalktı mı? Kıdem tazminatında son durum nedir? Kıdem tazminatı reformu ile ilgili ayrıntılar haberimizde. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kıdem ve ihbar tazminatı açıklamalarının ardından milyonlarca vatandaşın gözü kulağı kıdem tazminatından gelecek haberlerde.

Kıdem Tazminatı kaldırıldı mı? Kıdem Tazminatı son durum ile ilgili detaylar ve 2019 Kıdem Tazminatı reformu ne zaman olacağına dair detaylar haberimizde. Kıdam tazminatı 1938 yılından beri uygulanmakta. Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanlığı 2019 programı yayımlandı, yayımlanan programda  “Kıdem Tazminatı Reform”undan bahsedilerek ‘sosyal taraflar ile uzlaşarak’ yapılacağı belirtilmişti. Yerel seçimlerden sonra Berak Albayrak'ın yaptığı açıklamadan sonra Kıdem Tazminatı Reformu netleşmeye başladı. İşte Kıdem Tazminatında son durum: Kaldırıldı mı? Kıdem Tazminatı reformu ne zaman olacak?...

19-04/15/kidem-tazminati-yasasi-ne-zaman-cikacak-1555322305.jpg

 

KIDAM TAZMİNATININ TARİHÇESİ 

Kıdem tazminatı uygulamasına ilk kez, 1938 tarihinde 3008 sayılı İş Kanununun yürürlüğe girmesiyle başlanmıştır. İşçinin ek bir ücreti anlamında görülen ve bir hak olarak tanınan “kıdem tazminatı” İlk tanındığı tarihlerde, bugünkü gibi “her yıl için bir brüt maaş ücret” olarak değil de, örneğin beş yılı aşan süreden sonra her yıl için 15 günlük ücret tutarı ödenirdi. 

1971 yılında ise 1475 sayılı İş Yasası yürürlüğe girmiştir. Bu yasanın 14. maddesinde kıdem tazminatı düzenlenmiştir. 1975 yılında yapılan değişiklikle, kıdem tazminatına hak kazanmak için şart koşulan üç yıllık çalışma süresi bir yıla indirilmiş ve her geçen tam yıl için ödenecek kıdem tazminatı miktarı, 15 günlük ücret tutarından 30 günlük ücret tutarına çıkarılmıştır.

2003 yılında, 1475 sayılı Yasa kıdem tazminatını düzenleyen 14. maddesi hariç yürürlükten kaldırılmış olup 4857 sayılı İş Yasası yürürlüğe girmiştir.

Kıdem tazminatında yapılan veya yapılması düşünülen değişikliklerden bir kısmı ise kıdem tazminatı fonu ile ilgilidir.

Ancak 1975 yılında “kıdem tazminatı fonu” mevzuata girmiştir. 12.07.1975 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe konulan 1927 Sayılı Kanun ile kıdem tazminatını belirleyen bir fon kurulması öngörülmüştür. Kıdem Tazminatı hakkını daraltan yaklaşımla getirilen hüküm şöyledir:

“İşveren sorumluluğu altında ve sadece yaşlılık, emeklilik, malullük, ölüm ve toptan ödeme hallerine mahsus olmak kaydıyla devlet veya kanunla kurulu kurumlarda veya yüzde 50 hisseden fazlası devlete ait bir bankada veya kurumda işveren tarafından tarafından kıdem tazminatı ile ilgili bir fon tesis edilir. Fon tesisi ile ilgili hususlar kanunla düzenlenir.”

 

2011 yılı itibariyle çalışma yaşamı gündemine sokulan ve tartıştırılan “Kıdem tazminatı fonu” yeniden gündemde...

19-04/15/son-durum-2019-kidem-tazminati-reformu-ne-zaman-olacak.jpg

KIDAM TAZMİNATI FONU İLE NELER HEDEFLENMEKTE? 

 

Şu an uygulanan prosedürde bir yıllık çalışmanın karşılığında işçinin 30 günlük ücret tutarı kadar tazminat ödeniyordu. Fakat kurulan kıdem tazminat fonuyla beraber bu rakamın da değişmesi söz konusu. Henüz bu fon için işçi ve işverenlerden ne kadar ücret kesintisi yapılacağı netleşebilmiş değil. Halen daha konuyla ilgili açıklamalar ve tartışmalar sürüyor. Yapılan toplantılarda işçi tarafı kendisinden taviz vermeden aynı oranın uygulanması konusundaki ısrarlarını sürdürüyor ve işverenlerin en az yüzde 8,3 oranında prim yatırmalarını istiyor. Öte yandan işveren tarafı herhangi bir rakamsal oran vermeden yatıracak oldukları primlerin daha az olmasını talep ediyor.

FON SİSTEMİ KİMLERE UYGULANACAK?

Oluşturulacak olan kıdem tazminatı fonunun kimlere uygulanacağı konusunda da endişelenen işçi tarafı daha önceki kıdemlerinin silinmesini istemiyor. Bu bağlamda yasa taslakları hazırlanırken mevcut işçilerin çalışmaya devam ettikleri süreçte aynı sistem üzerinden kıdem tazminatı uygulamasına tabi olacakları belirtildi. Yeni fon yürürlük kapsamına girdikten sonra çalışmaya başlayan işçiler için ise yeni fona tabi tutulacakları açıklandı.

İşçilerin endişelendiği bir diğer konu ise birikmiş kıdem tazminatlarının sonucunun ne olacağı. İşverenler biriken tazminatların da yeni fona aktarılması gerektiğini savunurken işçiler bu şekilde yapılacak olan uygulamanın kıdem tazminatlarına zarar vereceğini düşünüyor. Bu nedenle birikmiş kıdem tazminatı olan işçilerin şu an çalıştıkları işlerinden ayrılana kadar eski sistem kapsamında kalması bekleniyor. Fakat bu konu ile ilgili henüz net bir açıklama yapılmadı.

19-04/15/kidem-tazminati-yasasi-2019-son-durum-1555322366.jpg

İŞÇİ İSTİFA ETSE BİLE TAZMİNAT HAKKI OLACAK

Oluşturulacak yeni kıdem tazminatı sisteminde işçinin kıdem tazminatı almak için beklemesine gerek kalmayacak. Şu an uygulanan sistemde işçini kıdem tazminatı alabilmesi için işveren tarafından işten çıkarılması gerekiyordu. Fakat yeni sistemde işçiler ne kadar çalışırsa çalışsın tazminat fonundan haklarını alabilecek.

Uygulanan şu anki sistemde kıdem tazminatında tavan ücreti söz konusuydu. Bu nedenle tazminat en az son brüt ücret üzerinden verilirken, en çok her yıl belirlenen tavan ücret üzerinden veriliyordu. 2019 yılı için ise kıdem tazminatının tavan ücreti 6.017 liraydı. Oluşturulacak yeni sistemde tavan ücretinin yeniden hesaplanması söz konusu.

Yeni uygulanacak sistemde işçilerin kafasını karıştıran en büyük sorunlardan bir tanesi işverenlerin primleri ödememe ihtimali. İşverenler kıdem tazminatı fonuna para yatırmazlar ise sistem çıkmaza girecek. Bu konu ile ilgili görüşmeler işçi ve işveren sendikaları arasında halen görüşülüyor.


Mevcut sistemde olup yeni sistemde olmayan ve belki de işçiler açısından sorunların en büyüğü kabul edilen husus ise işten çıkarılan işçinin kıdem tazminatını hemen alamayacak olması. Yeni düzenlemeyle beraber işçi hak ettiği kıdem tazminatının yarısını ya 15 yıl sonra ya da ev aldığında alacak. Tazminatın tamamını ise emekli olduktan sonra ya da 56 yaşında alabilecek.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN