Back To Top
Konutta kredili satış neredeyse bitti

Konutta kredili satış neredeyse bitti

 - Son Güncelleme: 21.12.2018 Cuma 03:49
Konutta kredili satış neredeyse bitti
- A +

Türkiye genelinde kasım ayında 89 bin 626 konut satışı gerçekleştirildi. Kasımda satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 38.8, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 27 azaldı. Bu dönemde ipotekli konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 85.7 azalarak 5 bin 324’e geriledi. Yabancılar ise konut almaya devam ediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu, kasım ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre, ülke genelinde kasımda satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 38,8 düştü.

Satılan konut sayısı, geçen yılın aynı ayına göre de yüzde 27 azalarak 89 bin 626 oldu. Konut satışlarında İstanbul 16 bin 58 konutla ilk sırada (yüzde 17,9) yer aldı. İstanbul’u 7 bin 834 konut satışıyla (yüzde 8,7) Ankara, 4 bin 773 konut satışıyla (yüzde 5,3) İzmir izledi. Bu dönemde ipotekli konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 85,7 azalarak 5 bin 324’e geriledi. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 5,9 olarak belirlendi.

Diğer konut satışları kasımda, yıllık bazda yüzde 1,4 azalarak 84 bin 302 olarak belirlendi. Bu kategoride de İstanbul 15 bin 71 konut satışı ve yüzde 17,9 payla ilk sırada yer aldı. İlk defa satılan konut sayısı kasımda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 31,2 azalışla artışla 40 bin 821’e düştü. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 45,5 oldu. İlk satışlarda İstanbul 6 bin 977 konutla en yüksek payı (yüzde 17,1) aldı. İstanbul’u 2 bin 813 konut satışıyla Ankara, 2 bin 135 konut satışıyla İzmir takip etti.
İkinci el konut satışları kasımda geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 23 düşerek 48 bin 805 olarak gerçekleşti. İstanbul 9 bin 81 konut satışı ve yüzde 18,6 payla bu alanda da ilk sırada yer aldı. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı yüzde 56,6 oldu. İstanbul’u 5 bin 21 konut satışıyla Ankara, 2 bin 783 satışla da Antalya takip etti. Yabancılara yapılan konut satışları kasımda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 117,1 artarak 4 bin 672 oldu. Bu alanda ilk sırada bin 922 konut satışıyla İstanbul bulunurken, bu ili 797 satışla Antalya, 301 satışla Bursa, 278 satışla Ankara ve 229 satışla Yalova izledi. Kasımda Irak vatandaşları Türkiye’den bin 3 konut satın aldı. Geçen ay İran vatandaşları 463, Afganistan ve Rusya vatandaşları 261, Suudi Arabistan vatandaşları 233 konut edindi.

İNŞAATTA PROJE GARANTİSİ      

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, yeni hayata geçecek projelerin devamlılığını garantiye alacak ve son tüketici açısından mağduriyetleri ortadan kaldıracak yeni bir sistemin çatısını oluşturmak adına yasal düzenlemeler için ilgili kurumlara rapor hazırladıklarını bildirdi. Durbakayım, “Projelerin uluslararası piyasalarda ‘SPV (Special Purpose Vehicle)’ adı verilen iş ortaklığı veya ortak girişim benzeri ‘işe özel geçici şirketler’ altında geliştirilmesini öneriyoruz. Bu sistemde arsa sahipleri de bu şirketlere hissedar olacak ve proje finansmanının teminatı olarak da SPV şirketinin hisseleri finans şirketlerine, bankalara rehin edilecek. Yurt dışında sıkça kullanılan bu sistemin hayata geçmesi halinde son tüketicilere konut tesliminde bir sıkıntı yaşanmayacağını ve bu alandaki mağduriyetlerin önleneceğini düşünüyoruz” dedi. 

‘BALON YOK KÖTÜ KONUM VAR’

İNDER Başkan Vekili Engin Keçeli de sektörde “balon” olduğuna dair söylentilerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, inşaatçıların bu zor dönemden kazanarak çıkacağını, bugüne kadar maliyet analizi yapan müteahhit olmadığını kaydetti. Keçeli “Şimdi matematik, hesap yapmayı öğrendik. Bu bizim için büyük bir değer. Sektör öz eleştiride bulunmalı. İşler iyi giderken yapısal sorunlar düşünülmeli. Konut balonu yok ancak yanlış yerde yapılanmalar var. Doğru yerde konumlanan projelerde satış sıkıntısı yok” diye konuştu.

YABANCIYA SATIŞ KATLANACAK

Nazmi Durbakayım, 2019’un inşaat sektörü için umut yılı olacağını ifade ederek, “2019’un; konut kredi faizlerinin artışı nedeniyle ötelenen satışların devreye gireceği, ekonomik belirsizlik nedeniyle bekletilen yeni projelerin hayata geçeceği bir yıl olacağını umut ediyoruz. Yabancı satışlarında büyük beklentilerimiz var. Ancak 2018’de teşvik edilen yabancıların beklediği bir tek şey kaldı; o da ‘müktesep hak’. Yurt dışı satışlarda ise kesinlikle yeni rekor seviyelere çıkılacağını, ülkemize en az 15-20 milyar dolar dövizi girişi sağlanacağını öngörüyoruz. Yurt dışı satışın ihracat sayılmasıyla birlikte 50 bin üzeri satış ve 20-30 milyar dolarlık döviz girdisi ise önümüzdeki 3 yıllık hedef olarak belirledik” şeklinde konuştu.      

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN