Kredi Kartı Aidatı Nedir? Nasıl İade Alınır?

Kredi Kartı Aidatı Nedir? Nasıl İade Alınır?

Kredi kartı aidatı nedir? Nasıl iade alınır? Sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Kredi kartı iadesi 2014 Ekim ayında yayınlanan yönetmelikten önce pek çok şikayet konusu oluyordu.

Kredi kartı aidatı nedir? Nasıl iade alınır? Sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Kredi kartı iadesi 2014 Ekim ayında yayınlanan yönetmelikten önce pek çok şikayet konusu oluyordu. Bankalara kredi kartı aidat ücretinin geri ödenmesi konusunda birçok müşteri talebi gelmiştir. Ama bankalar bu ücreti tahsil edemeyince tüketicilerde mahkeme yoluna gitmişler. Bankacılık düzenleme ve Denetleme Kurumu tüm bunların önüne geçmek için tüketicinin korunması hakkında kanunla ilgili yönetmenlik çıkararak bu konuyu netleştirmiştir. Böylelikle bankalarda kredi kartı uygulamalarında değişiklik yapmak zorunda kalmışlardır.

Kredi Kartı Aidatları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kredi kartı kullananların belli dönemlerde düzenli olarak kart aidatı adı altında ödemeler alınıyor. Bankalara göre aidat ücretleri de değişiklik gösterilebiliyor. BDDK'nın 2014 aldığı kararla beraber bankaların müşterilerden gereksiz olarak aldığı aidat masraflarının önüne geçilmiştir.

BDDK tarafından kredi kartı ile ilgili alınan kararlar şunlardır.

  • Kredi kartı hizmeti sunan bütün bankaların aidatsız kredi kartı ile müşterilerine hizmet vermesi gerekiyor.
  • Banka kartları ve sanal kartlar için herhangi bir ücret alınamaz.
  • Tüketiciler tarafından çıkarılan ek kartlar için kart aidatı talep edilebilir.
  • Kullanılmayan kredi kartları için herhangi bir aidat ödeme işlemi yapılmaz.
  • Kart yenileme işlemleri ücretsiz bir şekilde yapılması gerekiyor.
  • Ödenmemiş borcu olmasına rağmen kredi kartı iptal edilebilir.
  • Ödenen Kredi kartlarının aidatlarını bankanın geri ödemesi zorunlu değildir diye kararlar alınmıştır.

Kredi Kartlarından Kesilen Aidatlar Geri Alınması

Günümüzde bankalar Müşterilerden para kazanmak için çeşitli yolları kullanıyorlar. Başvurduğu yollardan bir tanesi de kullanmış olduğumuz kredi kartları aidatları adı altında yıllık olarak kesilen kart ücretleri biliniyor. Bu ücretler kart cinsine göre 70 TL'den başlayıp 180 TL'ye kadar çıkabiliyor. Bu konularda bilinçli olan müşteriler üç şekilde bu aidatları geri alabilirler.

  • Şahsen bankaya başvur yaparak bir itiraz dilekçesi ile aidatlar geri alabilir.
  • Tüketici hakem heyetine başvurarak geri alınabilir.
  • Son olarak e-devlet şifresi ile kredi kartı aidatını geri alabilir.

Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Son zamanlarda alınan kararı ile beraber bankalara gerekli itirazların yapılması durumunda kredi kartı aidat ödemeleri geri alınabiliyordu. Ancak kredi kartı aidat düzenlenmesi hakkında herhangi bir yönetmelik olmadığı için kredi kartları aidatlarının geri ödenmesinde zorluklar ortaya çıkabiliyor. Müşteri olarak kredi kartının iadesini isteyen vatandaşlar yasal olarak mahkemelere başvurabilirler. Mahkemeler tarafından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra iki taraf arasında karar veriliyor.

Kredi Kartı Aidatı İade Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi kartı iade başvurusunun üç şekilde yapıldığını belirtmiştik. Müşterilerin kredi kartı iadesini almak için bankaya yazılacak bir dilekçe ile talebiniz gerçekleştirebilirsiniz. Bankadan olumlu yanıt geldiği zaman kredi kartı aidat tutarı ilgili hesabınıza yatırılır. Ancak olumsuz bir dönüş yapması halinde diğer itiraz yollarından başvurabilirsiniz. Bir diğer kredi kartı aidat geri alma şekli olarak tüketici hakem heyetine başvurarak kredi kartı iade talebinde bulunabilirsiniz.

Öncelikle iade talep edeceğiniz kredi kartı için daha önce ödemiş olduğunuz aidat dekontu ilgili bankadan alıp tüketici hakem hakem heyetine sunmanız gerekiyor. Gerekli başvurular 15 gün içerisinde olumlu veya olumsuz dönüş yapılır. Ayrıca e-devlet üzerinden iade başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için gene ilgili bankadan alınan dekontu bireysel başvuru hakem heyeti sayfasında yer alan başvuru kısmına giriş yapıp dekontu yüklemeniz gerekiyor.

Aidatsız Kredi Kartı Var Mı?

2014 yılında yapılan düzenlemelerde bankalar müşterilerini mağdur etmemek için aidatsız kart seçeneğini sundular. Daha sonra ilerleyen dönemlerde kredi kartı ile yapılan alışverişlerde puan toplama, taksitli alışveriş gibi pek çok seçenek aidatsız kredi kartlarla yapılmıştır. Karar web sitesinde Türkiye'de ve dünyadan güncel haberleri kolayca bulabilirsiniz. Web sitesinde dünya, ekonomi, spor, hayat ve birçok alanda yerli ve yabancı olmak üzere haberler yer alıyor.

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN