Back To Top
Kur arttı cep yenileme azaldı

Kur arttı cep yenileme azaldı

 - Son Güncelleme: 30.09.2019 Pazartesi 11:34
Kur arttı cep yenileme azaldı
- A +

Türkiye’de 2018 yılının ilk yarısında 2.1 milyar dolarlık akıllı telefon satışı gerçekleşirken bu rakam 2019’un aynı döneminde 2 milyar dolara düştü. Vatandaş, kur artışı ile pahalanan cep telefonlarına TL bazında, dövize göre daha çok harcama yaptı. Bu dönemde akıllı telefonların yenilenme hızı düştü.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de akıllı telefonlara milyar dolarlar harcanıyor. Ancak 2018 yılının ilk yarısında 2.1 milyar dolarlık satış gerçekleşirken bu rakam 2019’un aynı döneminde 2 milyar dolara geriledi. Kur artışının etkisiyle artan telefon fiyatları bu düşüşte etkili oldu. Böylece akıllı telefon yenileme hızı düştü. Araştırma şirketi GfK’nın verilerine göre, bu yıl dünya genelinde, tüketici teknolojisi ürünlerine 1 trilyon euro harcanması, bunun yaklaşık yüzde 43’ünün daha yüksek özelliklere sahip akıllı telefonlardan kaynaklanması bekleniyor. Gerçekleşmiş satışlar açısından değerlendirildiğinde ise ocak-haziran döneminde tüketiciler, akıllı telefonlara 210 milyar euro harcarken, daha sofistike fotoğraf ve video çekimi akıllı telefon sektöründeki başarı faktörü olarak görüldü. Özellikler açısından bakıldığında 6-7 inç ekran, 20 megapiksel ve üstü kamera, 128 GB ve üstü depolama özelliğine sahip ürünler, 2019’un ilk altı ayındaki akıllı telefon cirosunun yüzde 16’sını (33 milyar euro) oluşturdu. 

Türkiye genelinde yılın ilk yarısında 1,8 milyar euroluk (1,99 milyar dolar) akıllı telefon satılırken, ekran boyutu 5,5 ve üstü inç olan, 20MP ve üstü kamera ile 64 GB ve üstü depolama özelliğine sahip akıllı telefonlardan 109 milyon euroluk (691 milyon lira) ciro elde edildi. İkili arka kameraların pazar payı bu dönemde artmaya devam etti ve tutar bazında satışların yüzde 51’ini oluşturdu. Üçlü arka kameralı cihazların pazar payı da yüzde 15’e ulaştı. Akıllı telefon teknolojisinin kullanım şeklini basitleştirme potansiyeline sahip oldukları için, tüketicilerin ilgisini çeken akıllı saatlerin satışı da yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 47 artış kaydetti. GfK Telekomünikasyon Sektörü Uzmanı Igor Richter, yaptığı değerlendirmede, akıllı telefon özelliklerinin teknolojik yenilikler ve tüketici talepleri nedeniyle sürekli geliştiğini belirtti. Richter “Cihazınızla özel anları yakalamak, paylaşmak ve hareket halindeyken eğlenmek, optimum dengede özellikler gerektirir. Daha fazlasına olan bu ihtiyaç, cihazlarda çoklu kameralarda artışa ve güçlü performans gerektiren uygulamaların kullanımı arttığı için de daha iyi işlemcilerin geliştirilmesine sebep oldu” ifadesini kullandı. 

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN