05.11.2019  21:07

Laf dinlemedi görevden aldım

Çift haneli zamların sürdüğü dönemde TÜİK’in enflasyonu tek hane olarak açıklamasına ilişkin tartışmalar sürerken Cumhurbaşkanı dikkat çeken açıklama yaptı. Türkiye’nin enflasyon oyununu bozduğunu söyleyen Erdoğan “Faizi düşürdükçe enflasyon düşer dedik. Önceki Merkez Bankası Başkanı’nı görevden aldık çünkü laf dinlemiyordu” dedi.

+
-

AK Parti grup toplantısında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faiz konusundaki hassasiyetini yeniden dile getirdi. Temmuz 2019’da oldukça tartışılan Merkez Bankası başkanın değişimiyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Faizi düşürmekten başka çare yok” dedi.

19-11/06/mans.png

Eski Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasına da değinen Erdoğan “Faizi düşürdükçe enflasyonun düşeceğini söyledim. ‘Bu olduğu zaman büyüme hızlanır’ dedim. Sistem değişince Merkez Bankası Başkanını görevden alma yetkisini de aldık ve böylece önceki Merkez Bankası Başkanını görevden aldık. Çünkü laf dinlemiyor adam. Yeni arkadaşımız ile yola devam ettik, ‘Faiz oranlarını düşüreceğiz’ dedik. Çünkü faiz bir ülkenin kalkınmasında en büyük zulümdür. Yatırımları durdurur, istihdamı durdurur, üretimi durdurur, rekabet gücünüzü ortadan kaldırır ve sizin büyümenizi de engeller. Bu adımlar atılınca hava değişti ve enflasyonda tek haneye düştük. Döviz kurunu da nispeten stabil hale getirdik” diye konuştu.  

Gösterge ve piyasa faizlerinde ardı ardına indirimlerin yapıldığını dile getiren Erdoğan, araç ve konut kredilerindeki düşüşle piyasaların yeniden canlandığını vurguladı. Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: “Enflasyonu da ekim ayı itibarıyla yüzde 8,6 seviyesine indirerek yeniden tek haneli rakamlara düşürdük. Türkiye’nin öyle masa başında tezgahlanan ayak oyunları ve kumpaslarla yıkılamayacak kadar güçlü bir ülke olduğunu inşallah herkes görmüştür. Bize zarar vermek için atılan her adım Türkiye’nin daha da güçlendiği bir sürecin başlangıcı olmuştur.” 

IMF konusuna da açıklık getiren Erdoğan “Şu anda bizim IMF ile bir ilgimiz yok. Ana muhalefet partisi iktidara çamur atmanın gayretinde ama atamazsınız. Zaten IMF olayını bu milletin başına dert eden sizsiniz. Bunu peyderpey azaltan da biziz ve en sonunda sıfırladık. Başbakanlığım döneminde IMF bizden 5 milyar avro borç istedi. Arkadaşlara da ‘Verin’ dedim. Bu çılgın Türklerin sağı solu belli olmaz; ‘Herhalde bu 5 milyar avroyu verecek’ dediler ve almaktan vazgeçtiler. Son dönemde yaşadığımız tüm sıkıntılara rağmen gerek kamu borç oranında gerek toplam borcun milli gelire oranında gerekse diğer borç kategorilerinin tamamında gelişmiş ülkelerden bile çok iyi durumdayız. Ülkemize, döviz kuru, faiz ve enflasyon üçgeninde kurulan oyunu bozduk” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE YÜKSEK ORTA GELİR SEVİYESİNE ÇIKTI

Asgari ücretten memur ve emekli maaşlarına kadar her alanda gelirleri ve buna bağlı olarak da refah seviyesini fiilen yukarı çıkardıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin düşük ve orta gelir düzeyini geride bırakarak yüksek orta gelir grubuna mensup bir ülke haline geldiğini vurguladı. Erdoğan, Türkiye’yi, diğer alanlarla birlikte ekonomide de fevkalade ileriye taşıdıklarını söyledi. Türkiye ekonomisini, 2013-2018 yılları arasında yılda ortalama yüzde 5,6 büyüttüklerini anımsatan Erdoğan “Milli gelirimizi, döviz kurunda geçen yıl yaşadığımız ağır saldırıya rağmen 790 milyar dolar seviyesinde tuttuk. Satın alma paritesine göre dünyanın 13’üncü büyük ekonomisi durumundayız. Şu anda 20 tane dünya ülkesi arasında, Türkiye bu 20’nin içerisinde. Bu, bir şey ifade ediyor. Durup dururken sizi oraya almıyorlar. Küçük bir hamleyle inşallah bu listede birkaç basamak birden yükselebilecek bir yerdeyiz” diye konuştu. Hükümetleri döneminde 9 milyon yeni kişiye iş sağlayarak istihdam rakamını 29 milyona yükselttiklerini anlatan Erdoğan, göreve geldiklerinde 36 milyar dolar olan ihracatın 171 milyar dolara ulaştığını da kaydetti.

EN BÜYÜK BAŞARI ELEKTRİK ÜRETİMİNDE SAĞLANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kademeli olarak hayata geçirdikleri reformlarla tüm belediyeleri kaynak ve yetki bakımından sorumluluk alanlarında en güzel hizmetleri verebilecekleri seviyeye çıkardıklarına işaret etti. Sanayi üretimini hem artırdıklarına hem de yaygınlaştırdıklarına dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Organize sanayi bölgelerinin sayısını 120 ilaveyle 313’e, buralardaki işletme sayısını 42 bin ilaveyle 53 bine, istihdamı da 1.5 milyona yakın ilaveyle 1.9 milyona yükselttik. Hepsini de kendi dönemimizde kurduğumuz ve cari açığımızın azaltılmasında 18.5 milyar dolarlık katkısı olan 19 endüstri bölgesinde 86 bin istihdam sağladık. KOBİ’lere en büyük destekler, hükümetlerimiz döneminde verildi.” Enerjide toplam kurulu gücün 56 bin 700 megavat ilaveyle 88 bin 550 megavata yükseltildiğini bildiren Erdoğan “En büyük başarıyı da yerli kaynaklara dayalı elektrik üretiminde gösterdik. Halihazırdaki kurulu gücümüzün 52 bin 657 megavatı yerli kaynaklarla gerçekleştiriliyor” dedi.

ÖĞRENCİ BURSLARINA 50 TL ZAM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversite öğrencisi sayısının 1.6 milyondan 7.8 milyona çıkmasının dahi tek başına ‘eğitim öğretimde gelinen seviyenin en çarpıcı ifadesi’ olduğunu anlattı. Erdoğan, bu vesileyle üniversite öğrencilerine bir müjde vermek istediğini aktardı. 2020 Ocak ayı itibarıyla lisans öğrencilerinin öğrenim kredisi veya bursunun 500 liradan yüzde 10 artışla 550 liraya çıkacağını dile getiren Erdoğan “Hatırlarsanız bu rakam biz hükümet geldiğimizde 45 liraydı. 45 liradan şimdi 550 TL’ye çıkıyor. Nereden nereye?” dedi. Öğrenim kredisi rakamlarının da Ocak ayından itibaren yüksek lisansta bin 100 lira, doktorada bin 650 lira olarak uygulanacağına işaret eden Erdoğan, yeni öğrenim kredisi ve burs rakamlarının tüm öğrencilere hayırlı olmasını diledi.

 

 

DİĞER HABERLER
Akşener'den kurultay için anahtar liste
A'dan Z'ye yüz yüze eğitim
Korona hastasıyla temaslılara 14 gün izin
Gök gürültülü sağanak geliyor
KPSS ÖABT sonuçları için tarih belli oldu
Erdoğan ile Kosova Cumhurbaşkanı Taçi bir araya geldi
Yoğun bakımda değil tedavisi sürüyor