Merkez Bankası'ndan deprem bölgesi kararı

Merkez Bankası'ndan deprem bölgesi kararı

Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 9 ili de etkileyen depremin ardından Merkez Bankası açıklama yaptı. Merkez Bankası deprem bölgesindeki firmaların aldıkları kredilerin vadesini uzattıklarını duyurdu.

Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 9 ili de etkileyen deprem felaketinin ardından Merkez Bankası, deprem bölgesi ile ilgili kararını duyurdu. Merkez Bankası deprem bölgelerindeki firmaların reeskont kredileri ile Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi geri ödemelerinde 180 güne kadar faizsiz olarak vade uzatımı imkânı tanıdığını açıkladı.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) deprem bölgesindeki firmaların reeskont kredileri ile Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi (YTAK) geri ödemelerinin vadelerinin uzatılması konusunda aşağıdaki kararları almıştır:

Deprem/afet bölgesindeki illerde (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa) kurulu firmaların;

6 Şubat 2023 (dahil) ila 30 Nisan 2023 (dahil) tarihleri arasındaki ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredileri ile yatırım taahhütlü avans kredileri geri ödemelerine 180 güne kadar faizsiz olarak vade uzatımı imkânı tanınmıştır.

6 Şubat 2023 (dahil) tarihi öncesinde kullanılmış olan ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerine 6 ay ilave ihracat ve döviz kazandırıcı hizmet taahhüdü kapatma süresi verilmiştir."

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN