Back To Top
Moody's'ten Türkiye açıklaması: ABD'nin yaptırımları ekonomideki riskleri artırdı

Moody's'ten Türkiye açıklaması: ABD'nin yaptırımları ekonomideki riskleri artırdı

 - Son Güncelleme: 17.10.2019 Perşembe 14:27
Moody\'s\'ten Türkiye açıklaması: ABD\'nin yaptırımları ekonomideki riskleri artırdı
- A +

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Trump'ın Barış Pınarı Harekatı'nı gerekçe göstererek Türkiye'ye yaptırım talimatı vermesinin Türkiye için riski artıracağını açıkladı. Açıklamada "Türkiye'nin halihazırda yükselen dış güvenlik açığı riskleri nedeniyle Türkiye için ekonomik riskleri artırmaktadır" ifadelerine yer verildi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye operasyonlarını gerekçe göstererek Türkiye'ye yaptırım talimatı vermesinin Türkiye'nin riskini artıracağını belirtti.

Dünya gazetesine haberine göre Moody's "İki ülkenin ikili ticaret ilişkileri göreceli ılımlı olsa da bu yaptırımlar ve kongreden daha fazla zarar verici tedbir potansiyelinin yatırımcı ve iş hissiyatı üzerindeki muhtemel etkileri ve Türkiye'nin halihazırda yükselen dış güvenlik açığı riskleri nedeniyle Türkiye için ekonomik riskleri artırmaktadır. Genel olarak, jeopolitik riskler Türkiye'nin kredi profilinde ani bir bozulma için muhtemel bir tetikleyici olmaya devam edecektir" ifadelerine yer verdi.

Moody's, Türkiye'nin ABD'nin yanında AB ile de ilişkilerinde bozulmanın, Türkiye'nin genel kredi profiline yönelik jeopolitik riskin öneminin altını çiziyor ve dışsal risklerin Türkiye ekonomisinin zayıf noktası olduğuna vurgu yapıyor.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN