Nebati: Hedef 81 ilden 81 marka kooperatif çıkarmak

Nebati: Hedef 81 ilden 81 marka kooperatif çıkarmak

Diyarbakır'da Halkbank Üreten Kadınlar Buluşmasında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, "Sayın Cumhurbaşkanı'mızın liderliğinde üretim ekonomisi olma yolu​​​​​​​nda emin adımlarla ilerliyoruz" diyerek, hedefin bu yılın sonuna kadar 81 ilden en az 81 marka kooperatif çıkarmak olduğunu söyledi.çö

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a giden Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bir otelde düzenlenen "Halkbank Üreten Kadınlar Buluşması"na katıldı.

Nebati, yaptığı konuşmada, ülkede kadın girişimcilerin sayısının her geçen gün arttığını belirterek, bunun yarınlara her bakımdan daha güvenle bakılmasını sağladığını söyledi. Bu kapsamda tarih ve medeniyetler şehri Diyarbakır'da bir araya gelinmesine vesile olan Halkbank'ın yöneticilerine, çalışanlarına ve özellikle Genel Müdür Osman Arslan'a teşekkür eden Nebati, Halkbank'ın üreten kadının bankası olma yolunda başarıyla ilerlemeyi sürdürdüğünü bildirdi.

Halkbank'ın misyonunu, amacını mükemmel bir şekilde yürüttüğüne işaret eden Nebati, ülkede fabrikalarda, hastanelerde, tarlalarda, okullarda, ofislerde veya evinde çalışarak üreten, çocuklarının geleceği için ter döküp emek veren tüm kadınları içtenlikle selamladığını belirtti.

'KADINLARIMIZ ÖNEMLİ BİR ROL ÜSTLENECEK'

Bakan Nebati, son 20 yıldır ülkenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde köklü bir değişim geçirdiğine işaret ederek, sanayi, ulaşım ve sağlık altyapısı geliştirilirken eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması, istihdam piyasasının iyileştirilmesi, girişimcilik ve AR-GE ekosisteminin oluşturulması bakımından da çok önemli adımlar atıldığını söyledi.

Ülke nüfusunun yaklaşık yarısını kadınlar oluştursa da erkeklere kıyasla kadınların ekonomik hayata katılımının sınırlı kaldığını bildiklerini, gördüklerini anlatan Nebati, kadınların sosyal ve ekonomik hayata daha fazla katılmasına önem verdiklerini vurguladı.

Nebati, bu doğrultuda sağladıkları destek ve teşviklerle de yoğun çaba gösterdiklerini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kadınlarımızın ekonomiden siyasete, ticaretten sosyal hayata katılımlarının her alanda artması ülkemizi daha ileri seviyelere taşıyacak, daha güçlü bir Türkiye'nin inşasında kadınlarımız önemli bir rol üstlenecektir ancak elbette ki kadınlar sosyal, kültürel ve fıtri bütün bağlarından koparılarak sadece ekonomiye değer katan bir faktör olarak değerlendirilemezler. Kadınlarımızın annelik yaparken gösterdiği büyük özveri ve aile hayatı içindeki konumu kesinlikle görmezden gelinemez ve hiçbir surette değersizleştirilemez. Diğer taraftan dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma yolunda ilerleyişimize kadınlarımızın çok değerli katkılar sunabileceklerine inancım tam. Bu anlayışla istediği halde çalışma hayatına çeşitli sebeplerle katılamayan kadınlarımızın karşılaştığı tüm engellerin kaldırılması, bizim en önemli hedeflerimizden birisi."

'HEDEFİMİZ KADINLARIMIZI FARKLI İMKANLARLA GÜÇLENDİRMEK'

2002 yılında yüzde 27,9 seviyesinde olan kadınların iş gücüne katılım oranının bugün 34,9 seviyesine yükseldiğini belirten Nebati, bu rakamların çok daha iyi seviyelere ulaşabileceğine inandıklarını, kadınları her bakımdan desteklemeye devam ettiklerini söyledi.

Bakan Nebati, 2021 yılında yarı zamanlı çalışanların istihdam içindeki payının yüzde 9,9, bu oranın kadınlarda yüzde 16,4, erkeklerde ise yüzde 7 seviyesinde olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Hedefimiz iş gücü piyasamızı daha esnek hale getirerek kadınlarımızı farklı imkanlarla güçlendirmek. Bu kapsamda bebeği olan kadınların da çalışabilmeleri için çocuk bakım hizmetlerini yaygınlaştırmaya devam ediyor, erken çocukluk eğitimine hususi bir özen gösteriyoruz. Eğitim düzeyi yükseldikçe iş gücüne katılım artıyor. Yükseköğretimden mezun olan kadınlarımızın iş gücüne katılım oranı yüzde 70'ler seviyesinde. Kız çocuklarımızın eğitimine önem veriyoruz. Sadece kız çocuklarımızı iş gücü piyasasına yetiştirmek için değil, bu toplumun bugününü ve yarınını inşa etmek için eğitimlerine önem veriyoruz. Birileri istediği için değil, bu ülkenin kadını, her türlü imkandan en iyi şekilde faydalanma hakkına fazlasıyla sahip olduğu için bunu yapıyoruz."

KADIN GİRİŞİMCİLERE KREDİ KOLAYLIĞI

Kadın girişimci kredisi, kadın girişimcilere sıfır faizli esnaf kredisi ve kadın kooperatifleri destek paketi gibi uygulamaların bankanın sunduğu bu fırsatlardan bir kısmı olduğunu anlatan Nebati, kadınların krediye ulaşmasının çok kolay olduğunu söyledi.

Nebati, Halkbank'ın ilk defa iş kurmak isteyen ya da mevcut işini büyütmek isteyen kadın girişimcilere yönelik Kadın Girişimci Destek Paketi'nden bugüne kadar yaklaşık 30 bin kadın girişimcinin yararlanmasını sağladığını dile getirerek, kadın kooperatiflerinin önemine değindi.

81 İLDEN EN AZ 81 MARKA KOOPERATİF

Türkiye'nin muazzam bir potansiyelinin bulunduğunu belirten Nebati, bu potansiyeli hayata geçirmek için katma değerli ürün üretip satabilen marka kooperatiflere ihtiyaç olduğunu bildirdi.

Nebati, geçen ay bu doğrultuda yeni bir hedef ortaya koyduklarını anlatarak, "Bu yılın sonuna kadar 81 ilden en az 81 marka kooperatif çıkartmayı hedefliyoruz ve kararlıyız. 6 ayımız var. Peki burada duracak mıyız? Elbette hayır. Sonrasında da bu kooperatifleri 973 ilçemizin her birine yayarak bunu 2023 yılında toplam 1 milyar doları aşan ihracat rakamıyla 1000 marka kadın kooperatifine inşallah adım adım ulaştıracağız. Bu hedef sizin için küçük çünkü kadınları iyi biliriz. Yeter ki inansınlar, elini attığı iş sadece gül bahçesine dönmez, elini değdirdiği yere bir de bereket gelir." ifadelerini kullandı.

Bugün dünyanın kritik bir dönüşüm sürecinden geçtiğini dile getiren Nebati, küresel tedarik zincirlerinde oluşan bazı sorunların da sonucu olarak küreselleşme karşısında bölgeselleşme eğilimlerinin giderek arttığını anlattı.

Nebati, her dönüşüm sürecinin çeşitli sancılarla birlikte geldiğini belirterek, bunun kuvvetli bir irade ve mücadele gerektirdiğini kaydetti.

Bu mücadelenin mutlak surette daha güzel daha müreffeh yarınlara gebe olduğunu vurgulayan Nebati, "Ülkemize ve insanımıza tereddütsüz inancımızla, Sayın Cumhurbaşkanı'mızın liderliğinde üretim ekonomisi olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Türkiye, yeni dönemde oluşan tüm fırsatları değerlendirerek küresel rekabetteki konumunu her geçen gün güçlendirmeye devam ediyor. Ülkemizin eşsiz zenginliklere sahip olduğunu hepimiz biliyoruz ama bu zenginliğimizi içselleştirip kullanmak ve bunu ön plana çıkarmamız bize bağlı. Sanayimizle, girişimci insanımızla, yer altı ve yer üstü kaynaklarımızla büyük bir zenginliğe ve farklı potansiyellere sahip olduğumuzu lütfen unutmayın." şeklinde konuştu.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN