Nebati, sanayi üretimi verilerini yorumladı: Türkiye Ekonomi Modelimiz meyvelerini vermeye devam ediyor

Nebati, sanayi üretimi verilerini yorumladı: Türkiye Ekonomi Modelimiz meyvelerini vermeye devam ediyor

Haziran ayı sanayi üretim endeksi verilerini değerlendiren Bakanı Nebati, olumlu bir seyrin mevcut olduğunu belirterek "Ülkemizin kalkınmasını ve vatandaşlarımızın refahını önceleyen; yatırım, üretim, ihracat ve istihdam odaklı Türkiye Ekonomi Modelimiz meyvelerini bugün verdiği gibi yarın da vermeye devam edecek" ifadelerini kullandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Verilere göre, haziranda takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,5 yükseldi. Arındırılmamış sanayi üretim endeksinde de yıllık bazda yüzde 8,4 artış oldu. Böylelikle sanayi üretimi, beklentilerin üzerinde bir artış kaydetti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bugün açıklanan verileri değerlendirdi. Nebati, Türkiye'nin sanayi üretiminde Avro Bölgesi, İngiltere, Çin, ABD, Almanya gibi ülkelerden pozitif yönde ayrıştığını söyledi.

'Sanayi üretimimiz diğer ekonomilerden pozitif yönde ayrıştı'

Bakan Nebati'nin paylaşımı şu şekilde:

"Küresel ölçekte ekonomik koşulların zorlaştığı Haziran ayında dahi sanayi üretimimiz piyasa beklentisinin oldukça üzerinde bir gerçekleşmeyle, yıllık bazda yüzde 8,5 oranında artış kaydetmiştir. Böylece ikinci çeyrekte sanayi üretimi artışımız yüzde 9,4 olmuştur.

Aynı dönemde yıllık sanayi üretiminde Avro Bölgesi ve İngiltere yüzde 2,4, Çin yüzde 3,9, ABD 4,16 artış gösterirken Almanya yüzde 0,5 oranında düşüş kaydetmiştir. Ülkemizin sanayi üretimi tüm bu ekonomilerden pozitif yönde ayrışmıştır.

Mevsimsel düzeltilmiş sanayi üretimimiz 2020 yılı ikinci çeyreğindeki salgın kaynaklı daralmadan sonra, sekiz çeyrektir devam eden aralıksız büyüme eğilimini güçlü bir şekilde sürdürüyor.

'İkinci çeyreğe ilişkin güçlü büyüme beklentimiz pekişti'

Ayrıca, sermaye malı üretiminde de devam eden kuvvetli görünüm, makine teçhizat yatırımları başta olmak üzere üretim potansiyelimizdeki artışa işaret ediyor.

Ticaret ve hizmet sektörleri ciro endeksleri ve perakende satışlardaki olumlu görünüm, kuvvetli sanayi üretimi ile birlikte ikinci çeyreğe ilişkin güçlü büyüme beklentimizi daha da pekiştirdi.

Ülkemizin kalkınmasını ve vatandaşlarımızın refahını önceleyen; yatırım, üretim, ihracat ve istihdam odaklı Türkiye Ekonomi Modelimiz meyvelerini bugün verdiği gibi yarın da vermeye devam edecek."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN