Back To Top
OPEC ülkeleri üretimi azaltma kararı aldı, petrol fiyatları fırladı

OPEC ülkeleri üretimi azaltma kararı aldı, petrol fiyatları fırladı

 - Son Güncelleme: 07.12.2019 Cumartesi 14:31
OPEC ülkeleri üretimi azaltma kararı aldı, petrol fiyatları fırladı
- A +

OPEC, üretim kesintisini artırma kararının ardından petrol fiyatları, bu hafta haziran ayından beri en yüksek seviyesine ulaştı. Brent türü petrol yüzde 6, Batı Teksas tipi petrol ise yüzde 6 değer kazandı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) üretim kesintisini artırma kararının ardından petrol fiyatları da yükseldi.

Dünya genelinde en yaygın kullanılan Brent türü ham petrolün varil fiyatı pazartesi günü 60,73 dolardan açılırken, dünü 64,37 dolardan tamamladı ve bu hafta yüzde 6 değer kazandı. 

YÜZDE 6 DEĞER KAZANDI

ABD'nin Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı ise pazartesi gününe 55,47 dolardan başlarken, dün 59,13 dolardan kapandı ve haftalık bazda yüzde 6,6 artış elde etti.

Bu sonuçla, her iki petrol türünün bu haftaki yüzdelik artışı, haziran ayından bu yana haftalık bazda en yüksek kazançlarını kaydetti.

OPEC KARARI SONRA YUKARI YÖNLÜ BASKI

Piyasalarda OPEC'in ham petrol üretim miktarında kesintiyi artırması beklentisi çarşamba günü Brent türü petrolü yüzde 3,6 oranında yükseltirken, WTI'da ise yüzde 4,15 artışa neden oldu. 

OPEC ve OPEC dışı ülkelerin dün sona eren toplantısında 24 üye ülkenin toplam ham petrol üretim miktarını ek olarak günlük ortalama 500 bin varil daha azaltma kararı ise fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturdu. 

Dün Brent türü petrolün fiyatı yüzde 1,55 artarken, WTI fiyatı da yüzde 1,2 yükseldi.

VİYANA/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN