Back To Top
Palamut son iki yılda yüzde 90 azaldı

Palamut son iki yılda yüzde 90 azaldı

 - Son Güncelleme: 05.12.2019 Perşembe 11:50
Palamut son iki yılda yüzde 90 azaldı
- A +

Yıllardır balıkçıların da tüketicinin de yüzünü güldüren palamut, son iki yıldır hayal kırıklığı yaratıyor. Havaların geç soğuması ile balık fiyatlarının düşmesini bekleyenler palamutta önceki seneleri arar oldu.

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde havaların soğumasının ardından balıkçılar fiyatların düşmesini beklerken, her yıl bu zamanlarda rekorlar kıran palamut, önceki yıllara nazaran hayal kırıklığı yaşatmaya devam ediyor.

Edinilen bilgilere göre, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bandırma Su Ürünleri Hali’ne kasım ayı itibarıyla bir ayda en çok hamsi ve sardalya girişi oldu. 2017 yılında 160 bin çift, 2018 yılında ise 400 bin çift ile rekor kıran palamut ise 2019 yılına gelindiğinde kasım ayında sadece 2 bin 300 çift ile sınırlı kaldı. Kasım ayı rakamlarına göre Bandırma Balık Hali’ne 13 bin 500 kasa hamsi, 8 bin kasa sardalya, 3 bin 500 kasa istavrit ve 3 bin adet lüfer girdi.

BALIK FİYATLARI CEP YAKIYOR

Havaların geç soğuması ve buna bağlı olarak balık akınının olmaması sebebiyle yüksek rakamlarda seyreden balık fiyatları vatandaşın cebini yakmaya, balık satışlarında meydana gelen düşüş ise balıkçı esnafının belini bükmeye devam ediyor.

Hal esnafından Cem Tecimen, "Bu yıl havaların sıcak gitmesinden dolayı balık fiyatları et fiyatları ile yarışıyor. Aralık ayına girmemize rağmen halen sabah 7-8 derece olan havalar öğleden sonra daha da ısınıyor. Suların soğukluğu da daha tam anlamıyla düzene girmedi. Böyle giderse balık fiyatlarında düşüş olmaz. Palamudun tanesini 50 TL’ye satıyoruz. Geçen sene 10 TL’den satıyorduk. Hamsinin kilosu 30 TL’ye alıcı bulurken, çinekop 10 TL’den satılıyor. Biz havaların soğumasını, vatandaş ise fiyatların düşmesini bekliyor" diye konuştu.

BALIKESİR/İHA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN