Back To Top
Perakende satışlar azalmaya devam ediyor

Perakende satışlar azalmaya devam ediyor

 - Son Güncelleme: 20.08.2019 Salı 00:31
Perakende satışlar azalmaya devam ediyor
- A +

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi haziranda yıllık yüzde 1,2 azaldı.

Aynı dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,7 gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,3 düştü. Haziranda perakende satış hacmi aylık bazda yüzde 2,3 arttı. Aynı dönemde gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 0,3 gıda dışı satışlarda (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 3,2 ve otomotiv yakıtı satışlarında yüzde 3,2 artış görüldü. Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2019 Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,6 yükseldi. Aynı dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 17,6 gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 16,5 ve otomotiv yakıtı satışları da yüzde 5,7 çıktı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro haziranda aylık bazda yüzde 1,2 arttı. Bu dönemde gıda dışı satışlarda (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,2 ve otomotiv yakıtı satışlarında yüzde 0,6 artış görülürken, gıda, içecek ve tütün satışları ise aynı düzeyde kaldı. 

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplam ciro endeksi, haziranda yıllık bazda yüzde 12,3 yükseldi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam ciro endeksi ise haziranda bir önceki aya göre yüzde 1,5 azaldı. Sanayide takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksine bakıldığında, haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,9 artış görüldü. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 4,5 azaldı. İnşaat sektöründe takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksi, haziranda yıllık bazda yüzde 26,8 geriledi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış inşaat ciro endeksi de bir önceki aya göre yüzde 6,1 azaldı. 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN