Back To Top
Reuters'tan yeni Merkez iddiası: 40 milyar lira Hazine'ye aktarılacak

Reuters'tan yeni Merkez iddiası: 40 milyar lira Hazine'ye aktarılacak

 - Son Güncelleme: 13.05.2019 Pazartesi 14:14
Reuters\'tan yeni Merkez iddiası: 40 milyar lira Hazine\'ye aktarılacak
- A +

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın, bütçenin daha fazla bozulmaması için Merkez Bankası'nın 40 milyar liralık ihtiyat akçesini Hazine'ye aktarmayı planladığı iddia edildi. Reuters'ın haberine göre, yasal düzenlemenin üzerinde çalışılıyor. Bakanlık verilerine göre, geçen yıl ilk çeyrekte 20,4 milyar TL açık veren bütçe, bu yıl aynı dönemde 36,2 milyar lira açık vermişti.

Merkez Bankası'nın döviz rezervleriyle ilgili çeşitli iddialar ortaya atılırken, son iddiayı yine Reuters duyurdu. Reuters'ın haberine göre Hazine ve Maliye Bakanlığı, bütçenin daha fazla bozulmaması için Merkez Bankası’nın 40 milyar liralık ihtiyat akçesini merkezi yönetim bütçesine aktarmayı planlıyor. Bu konuda gerekli yasal düzenleme üzerinde çalışılıyor.

Reuters'a bilgi veren üç üst düzey ekonomi kaynağı, merkezi yönetim bütçesinde açığın şu anda öngörülenden daha fazla olduğu ve bütçenin desteklenmesi için böyle bir adımın atılmasının planlandığını kaydetti. İhtiyat akçesi öngörülemeyen durumlara karşılık kardan ayrılan para niteliği taşıyor; 2018 sonunda TCMB bilançosunda ihtiyat akçesi 27,6 milyar lira olarak yer alıyor.

Konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak "2018 sonu itibariyle ihtiyat akçesinde toplam 27,5 milyar lira bulunuyor. Ancak yılbaşından bugüne kadar ihtiyat akçesi kalemine giren tutar da eklenince TCMB'nin 40 milyar lira düzeyinde bir ihtiyat akçesi oluyor. Yapılan değerlendirmelerde bunun 2019 merkezi yönetim bütçesine aktarılmasının uygun olacağı öngörüldü. Bu adımla bütçenin daha iyileştirilmesi ve güçlendirilmesi planlanıyor" dedi.

MERKEZİ BÜTÇE 36, 2 MİLYAR AÇIK VERMİŞTİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre, geçen yıl ilk çeyrekte 20,4 milyar TL açık veren bütçe, bu yıl aynı dönemde 36,2 milyar lira açık verdi. Yine geçen yıl ilk çeyrekte 1,9 milyar lira faiz dışı fazla verilirken bu yıl aynı dönemde 2,8 milyar lira faiz dışı açık verildi.

Merkezi yönetim bütçesinde açığın bu yıl 80,6 milyar lira olması, 36,7 milyar lira faiz dışı fazla verilmesi hedefleniyor.

YASAL DÜZENLEMENİN MECLİS'E GÖNDERİLMESİ PLANLANIYOR

Merkez Bankası'nın yaklaşık 40 milyar liranın biraz altında bir miktarda temettü ödemesi de bu yıl bütçeye aktarılmıştı. Bir başka kaynak, "Daha önce ihtiyat akçesinin kullanıldığını hatırlamıyorum. Bütçedeki bozulmanın daha ileri gitmemesi için bu yöntem gündeme geldi" diye konuştu.

Aynı kaynak, "İhtiyat akçesinin bütçeye aktarılması için yasal düzenleme gerekiyor. Bu konuda hazırlanacak teklifin kısa süre içinde TBMM’ye gönderilmesi planlanıyor" dedi.

Ekonomistler, iç tüketimdeki yavaşlama, ekonomideki daralmanın ve seçim nedeniyle gündeme gelen bazı uygulamaların etkisiyle bütçede öngörülenden kötü bir tablonun gündemde olduğunu, tek seferlik gelirlerle bütçenin desteklendiğini vurguluyorlar.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN