Back To Top
SGK SSK hizmet dökümü sorgulama nasıl yapılır? TC kimlik no ile SGK sorgulama işlemi

SGK SSK hizmet dökümü sorgulama nasıl yapılır? TC kimlik no ile SGK sorgulama işlemi

 - Son Güncelleme: 20.05.2018 Pazar 11:35
SGK SSK hizmet dökümü sorgulama nasıl yapılır? TC kimlik no ile SGK sorgulama işlemi
- A +

TC kimlik no ile SGK SSK hizmet dökümü sorgulama işemi vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Vatandaşların en çok takip ettiği konulardan bazıları SSK sorgulamaları, prim borçları ve SGK hizmet dökümü alma gibi işlemler hakkında oldu. E-devlet sistemi ile SSK sorgulaması nasıl yapılır? Online olarak T.C kimlik no ve şifreniz ile SSK sorgulama, prim borcu ve SGK hizmet dökümü alabilirsiniz. İşte e-Devlet ile sorgulanabilecek bu hizmetler hakkındaki tüm detaylar.

Devlet sisteminin internete uyarlanmasıyla birlikte birçok işlem internet üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor. SGK SKK hizmet dökümü sorgulama işlemi  nasıl yapılır vatandaşlar tarafından merak ediliyor.  Artık e devlet üzerinden  SGK SSK hizmet dökümü sorgulama işlemi basitçe yapılabiliniyor. TC kimlik no ile SGK sorgulama işlemi hakkındaki tüm ayrıntılar haberimizde. SSK sorgulama yapan bir vatandaş, ne kadar prim ödendiğini, ne zaman sigortalı olarak çalışmaya başladığı, toplam SSK gün sayısını, ay içerisinde ne kadar günün ödendiğini öğrenebilmektedir. SSK prim sorgulaması yaparken sorgulama ekranında sizden istenen bilgileri girmeniz yeterli olacaktır. Sorgulamanızın ardından tüm bilgiler size sunulacaktır. 

SSK sorgulama yapan bir vatandaş, ne kadar prim ödendiğini, ne zaman sigortalı olarak çalışmaya başladığı, toplam SSK gün sayısını, ay içerisinde ne kadar günün ödendiğini öğrenebilmektedir. Bunun yanında emekli olan kişilere yönelik de pek çok sorgulama bulunmaktadır. Emekli olan kişilerin ne kadar emekli maaşı aldığı, adres ve bilgilerin güncellenebildiği, emekli belgesi alma gibi sorgulamalar yapılabilmektedir. SSK prim sorgulaması yaparken sorgulama ekranında sizden istenen bilgileri girmeniz yeterli olacaktır. Sorgulamanızın ardından tüm bilgiler size sunulacaktır.

SGK SSK HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ

SGK SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR? 

SGK sigorta türleri, 4A(SSK), 4B(Bağ-kur) ve 4C(Emekli Sandığı) olmak üzere 3 farklı gruba ayrılır. Sizde primlerinizi hangi sigorta grubuna ödüyorsanız bu doğrultuda e-Devlet ile sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Yapacağınız sorgulamalar ile prim ödemenizin aylık olarak ne kadar yapıldığını, işe başlama tarihinizi, SSK toplam gün sayınızı ve ay içinde adınıza kaç gün prim ödemesi yapıldığını sorgulama imkanınız bulunmaktadır. Emekli olmuş olanlar da sistem üzerinden çeşitli sorgulamalar yapabilirler. Örneğin, emekli belgelerine ulaşabilirler ya da emekli maaş tutarlarını görebilirler. Kişisel bilgiler ve adreslerinin düzenlemesini de yapabilirler.

SGK HİZMET DÖKÜMÜ NEDİR? 

Hizmet dökümü belgesi; SGK borç sorgulama, emekli maaşı sorgulama ve hesaplama gibi uygulamalarda kullanılabilen bir belgedir. Bu belge ile ikramiye hesaplama, kıdem hesaplama da yapabilirsiniz. Ayrıca vize alma sürecinde ve mahkeme gibi bir çok resmi kurumda da kullanılabilmektedir.

SSK SORGULAMALARI NELERDİR?

4A, 4B ve 4C olarak üç grupta ele alınan sigorta sahipleri, E-Devlet üzerinden sigorta türüne göre istediği sorgulamayı yapabilmektedir. E-Devlet üzerinden ücretsiz bir şekilde sunulan bu hizmetten E-Devlet üyeliği olan herkes yararlanabilmektedir.

SSK SORGULAMALARI İLE NELER ÖĞRENİLİR?

SSK sorgulama yapan bir vatandaş, ne kadar prim ödendiğini, ne zaman sigortalı olarak çalışmaya başladığı, toplam SSK gün sayısını, ay içerisinde ne kadar günün ödendiğini öğrenebilmektedir. Bunun yanında emekli olan kişilere yönelik de pek çok sorgulama bulunmaktadır. Emekli olan kişilerin ne kadar emekli maaşı aldığı, adres ve bilgilerin güncellenebildiği, emekli belgesi alma gibi sorgulamalar yapılabilmektedir. SSK prim sorgulaması yaparken sorgulama ekranında sizden istenen bilgileri girmeniz yeterli olacaktır. Sorgulamanızın ardından tüm bilgiler size sunulacaktır.

T.C. kimlik numarası ile SSK sorgulama internet üzerinden kolayca gerçekleşebiliyor. SSK sorgulamaları sonucunda bilgilerinize ulaşabilir ve SSK ücretinizin ödenip ödenmediğini öğrenebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için T.C. kimlik numaranıza ihtiyacınız var.

SSK GİRİŞ NASIL YAPILIR? 

SSK hizmet dökümü sorgulamansı yapmak için şifresiz yapmak istiyorsanız ilk işlem uyruğunuzu seçmelisiniz. SSK hizmet dökümü sorgulama işlemi için uyruk kısmını Türkiye'de yaşayan vatandaşlarımız T.C. olarak belirtmeleri gerekir. Bu aşamadan sonra SSK hizmet dökümü sorgulama yapmak için T.C. kimlik numaranızı girebilirsiniz... SSK hizmet dökümü sorgulama için nüfus cüzdanınıza kayıtlı olan ili ekranda bulunan alana ekleyiniz. SSK hizmet dökümü sorgulama için kayıtlı olan cilt numaranızı giriniz. SSK hizmet dökümü sorgulama yapmak için doğum yılınızı seçiniz. SSK hizmet dökümü sorgulama için son işlem olarak güvenlik kodunu giriniz ve alan da bulunan butona tıkayınız.

e-Devlet ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

e-Devlet şifresi almak için öncelikle size en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekir. PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek 2 TL karşılığında e-Devlet şifrenizi alabilirsiniz.

SGK BORÇ SORGULAMA

SGK sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmek için öncelikle e-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-Devlet şifreniz varsa aşağıda yer alan bağlantılardan SSK, BAĞ-KUR ya da Emekli Sandığı olmak üzere bağlı olduğunuz kurumu seçiniz. Açılan sistemde resimde göstermiş olduğumuz “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

Girilen bilgileri doğru olduğuna dikkat ediniz. Doğruluğundan emin olduktan sonra yine resimde gösterilmiş olan “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

BAĞKUR SORGULAMA

Bağkur sorgulama ile artık bağkur başlangıç tarihinizi ve toplam hizmet sürenizi hızlı bir biçimde öğrenebilirsiniz. Ayrıca bağkur numarınızı bilmiyorsanız sorgulama sayfasına T.C kimlikle giriş yaptıkdan sonra bağkur numarınızıda alabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden Bağkur Sorgulama işlemleri hakkında detaylı bilgiyi yazımızın devamında erişerek sorgulama işlemi hakkında bilgi alabilecekseniz.

SGK MOBİL İNDİRME

En hızlı bir biçimde SGK imkanlarından ve son dakika duyurularından yararlanmak artık elinizde yapmanız gereken tek şey aşağıda paylaştığımız linten yararlanarak kayıt yapmanız gerekmektedir.

Vermiş olduğumuz linke tıklayarak olanda bulunan bilgilerden yararlanarak kayıt yaptıra biirsiniz. ancak vermiş olduğunuz bilgilerin doğru olduğuna emin olmanız gerekmektedir.

SGK'nın birçok görevi bulunmaktadır. SGK' nın bazı görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

• SGK, kendi kurumuna bağlı bulunan gerçek ve tüzel kişilere hizmet sunar ve bu şekilde onları hak ve yükümlülükleri konusunda bilgilendirmektedir.

• SGK, yabancı ülkeler ile yapılacak olan sözleşmeleri yürütür ve bunlara ait çalışmalar yapar.

• SGK, sosyal güvenlik kapsamında kamu idareleri için iş birliği kurmaktadır ve bu şekilde koordinasyonu sağlamaktadır.

• SGK, sosyal güvenlik politikalarının daha güncel, daha yeni, daha iyi olmasına yönelik çalışmalar yapar.

• SGK, sosyal güvenliğe ait olan tüm konularda uluslararası gelişmeleri izlemektedir ve gerekli olan tüm değerlendirmeleri yapmaktadır.

• SGK, bazı sosyal güvenlik politikaları uygulamaktadır. Bunlar; ulusal kalkınma politikaları ile yıllık uygulama programları gibi politikalarıdır.

• SGK, bu kanun ile veya başka kanunlar ile kuruma verilen görevleri yerine getirmektir.

Bu şekilde SGK' nın bazı görevlerini belirtmek mümkündür. Hazırlamış olduğumuz SGK haberimizden hesap ve borç sorgulama yapabilir SGK'nın imkanlarından kolyalıkla yararlanabilirsiniz...

Yükleniyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN