Sıfır bulamayan bayi ikinci elle ayakta kalacak

Sıfır bulamayan bayi ikinci elle ayakta kalacak

Sıfır araçta tedarik sorunu tüm hızıyla devam ederken, yetkili satıcılar yüksek yatırımların karşılığını ikinci elde aramaya başlıyor. OYDER Başkanı Erciş “Harcadığımız emek ve yatırım tutarları çok yüksek. Yapmış olduğumuz bu yatırımların geri dönüşünü almak durumundayız. Tüm bu gelişmeler, bayilerin ikinci el araç satışlarına yönelmesi gerekliliğini ortaya çıkarıyor. Yetkili satıcılık sistemini ayakta tutmamız gerekiyor” dedi.

ALİ YILDIRIM

Otomotivde yaşanan tedarik ve çip krizi, yeni bir araç almayı gittikçe zor hale getiriyor. Bayiler satacak araç bulamazken, tüketici de ne bulursa onu alıyor. Tedarik süreçlerinin 3-4 ayları bulduğu döngüde gerçekleşen Rusya-Ukrayna savaşı bu krizin yankılarının 2023 sonlarına kadar süreceğine işaret ediyor. Öte yandan Türkiye’de gerçekleşen yüksek enflasyon, yüksek kur, yüksek vergi ve yüksek faiz kıskacı tüketicinin yeniye olan talebini gün geçtikçe düşürüyor. Bu tabloda düşen alım gücü, araç ihtiyacını ikinci ele düşürüyor. Bu ortamda istediği adetleri yakalayamayan yetkili satıcılar ise yapılan milyonlarca liralık plaza yatırımlarını ikinci el ile karşılamayı hedefliyor.

Yetkili satıcılar çıkış yolunun ikinci el olduğunu paylaşırken, sistemin ancak bu şekilde ayakta kalacağı da vurgulanıyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Altuğ Erciş “Pandemiyle birlikte başlayan bulunurluk, ÖTV matrahları, vergilendirme, yüksek kurlar, yüksek enflasyon ile birlikte alım gücünün azalması gibi bir dizi olumsuz konuyla karşı karşıyayız. Tüm bu gelişmeler, bayilerin ikinci el araç satışlarına yönelmesi gerekliliğini ortaya çıkarıyor. Avrupa’da bayilerin toplam satışlarının yüzde 48’ini ikinci el araçlar temsil ederken, ülkemizde bu oran yalnızca yüzde 2 seviyesinde kalıyor. Burada yüksek bir potansiyel olduğunu görüyoruz ve ikinci eli de kendi içerisinde ayırıp, özel olarak yetişmiş istihdamıyla işimizin ana motoru gibi görmeliyiz. Bayilik sisteminde başarılı olmanın en büyük anahtarı bu. Yetkili satıcılık sistemini ayakta tutmak için tıpkı ABD ve Avrupa’da olduğu gibi ikinci el satışlarını kendi bünyemizde yapmak en önemli unsur olacaktır. Şu anda bunun için yetkili satıcıların önünde herhangi bir engel bulunmamakta. Yetişmiş personelle birlikte mevcut yatırımlarını daha verimli bir şekilde değerlendirmelerini sağlayacaktır” dedi.

23kr04-manset-kelle-dr-altug-ercis-2.jpg

‘CİROLARIN NEREDEYSE YARISI İKİNCİ ELDEN GELECEK’

Yetkili satıcıların sıfır araç yatırımına konsantre olduğunu söyleyen Altuğ Erciş, bu yüzden bayilerin ikinci el araç satışını pas geçtiklerini söyledi. “Önümüzdeki dönemin en önemli başlığı bu” diyen Erciş şöyle devam etti: “Bayiler şu anda 1.5 milyon araç satacak potansiyele sahipler ve mevcut koşullar yetkili satıcıların bu kadar adette sıfır araç satmasına imkan vermiyor. Ancak bu da bayilerin potansiyellerini ikinci elde kullanmalarının ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Gelecekte yetkili satıcıların cirolarının yüzde 40-45 oranında ikinci elden gelmesini bekliyoruz. İşte bu yüzden ikinci ele önem vermemiz gerekiyor.”

‘YATIRIM TUTARLARIMIZ ÇOK YÜKSEK’

Plaza yatırımlarının oldukça yüksek olduğuna değinen Altuğ Erciş “Bizlerin kendi organizasyonlarımızı kurmamızdaki harcadığımız emek ve yatırım tutarları çok yüksek. Ayrıca biz otomotiv perakendecileri olarak da şu anda yaklaşık 120 bin kişiye direkt istihdam veren bir organizasyonuz. Yapmış olduğumuz bu yatırımların geri dönüşünü almak durumundayız ve ikinci el her zaman göz ardı ettiğimiz bir konu olmuştu” dedi. Müşteri talebinde bir azalma olmadığını ekleyen Erciş, bekleyen filo ve perakende tarafının da olduğunu aktardı. Erciş şöyle devam etti: “Pandeminin ardından yaşanan tedarik problemi devam ediyor. Araç geldiği zaman öncelikle perakendeye satılıyor, çünkü buradaki karlılık daha yüksek. Bu yüzden önce perakende talebi ardından filo talebi doyurulmaya çalışıyor. Ancak henüz perakende talebini doyuracak kadar araç tedariği elde edilmiş değil.”

DEMODE VERGİ SİSTEMİNİN ÇAĞA UYGUN OLMASI BEKLENİYOR

Vergi sisteminde de değişim beklentileri olduğunu anlayan Altuğ Erciş, otomotiv sektörü ve araç sahipleri için oldukça dezavantajlı bir durumun olduğunu ekledi. Erciş “Bizim kanunlarımız açısından yakın olduğumuz AB ülkelerindeki vergi sisteminde ÖTV’ye benzer bir vergi yok. Sadece bizdeki KDV’ye denk gelen bir vergilendirme sistemi uygulanmakta. Aynı zamanda bugün ÖTV matrahlarının güncellenmesi gerek yetkili satıcıların gerekse de halkımızın en büyük beklentisidir. Özellikle kurlar sebebiyle fiyatların gelmiş olduğu noktada, neredeyse tüm modellerin yüzde 80’lik dilime girmesi nedeniyle; matrah tutarlarının güncellenmesi ile ilgili beklentimiz oluşmuştur. Kurların stabil halde kalması ve öngörülebilir olması sektör paydaşlarımız için önemini korumaktadır. Daha çevreci ve çağa uygun bir vergi sistemi oluşturulması gerekiyor. Motor hacmi ve fiyat bazında uygulanan vergi sistemimiz hem karmaşık hem de emsal ülkelerin sisteminden oldukça farklı” ifadelerini kullandı.

AVM OTOPARKINDAN SATILIK KULLANILMIŞ ARAÇ

İkinci el araç satış şirketleri tüketiciye yaklaşmak için kilit noktaları abluka altına aldı. Sadece internet sitesinde kalmayan sistem karşısında fiziksel olarak da tüketiciyle buluşmayı amaçlayan şirket daha şimdiden alışveriş merkezlerinde konumlanmaya başladı. AVM otoparklarını mesken tutan markalar, satılık araçları da aynı otoparkta sergilemeye başladı.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaşanan tedarik ve çip krizi sıfır otomobile ulaşmayı oldukça zor hale getirdi. Bu yüzden ikinci el araç pazarı, beklenmedik bir şekilde hem fiyat hem de kurumsal olarak büyüdü. Daha birkaç yıl öncesine kadar tüketici ikinci elini daha iyi fiyata satmak için ilanlarını kendileri açarken, bugün ikinci elde bazı kurumsal markalar, neredeyse son tüketiciden daha iyi fiyat verir hale geldi. Bu yüzden birçok ikinci el araç satış markası tüketiciye yaklaşmak için kilit noktaları abluka altına aldı. Sadece internet sitesinde kalmayan sistem karşısında fiziksel olarak da tüketiciyle buluşmayı amaçlayan şirket daha şimdiden alışveriş merkezlerinde konumlanmaya başladı. AVM otoparklarını mesken tutan markalar, satılık araçları da aynı otoparkta sergilemeye başladı. Böylece AVM otoparkları ikinci el araçlarla dolup taştı. Kendine ayrılan alanlarda çalışan firmalar AVM’ye gelen müşterilerin araçlarına da talip oluyor. Günde binlerce kişinin ziyaret ettiği AVM’lerde ulaşılabilirlik olarak kolay bir noktada olmasının yanı sıra daha görünür hale geliyor.

CarrefourSA Maltepepark’ta faaliyet gösteren yabancı yatırımcı Kavak firması bunlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra Letgo’nun girişimi Otoplus firması da Göztepe Optimum Outlet’in otoparkını kullanıyor. VavaCars ise ikinci el araç alım satım işlemlerini akaryakıt istasyonu olan Petrol Ofisi noktalarında gerçekleştiriyor.

23kr04-ikinci-haber.jpg

YILBAŞINDAN BU YANA FİYATLAR YÜZDE 25 ARTTI

İkinci el otomobil pazarı hakkında değerlendirmelerde bulunan Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, fiyatların hızla arttığını söyledi. Karakaş “Kurumsal filo kiralama ihalelerinde, otomobillerin afaki fiyatlara satıldığını gözlemliyoruz. Önümüzdeki 4 aylık süreçte Eylül ayına kadar çip, kauçuk gibi ana hammadde ürünlerinin bulunamaması nedeniyle sıfır kilometre araç tedarikinde sıkıntılar yaşanacağını, enerji ve lojistik maliyetlerindeki artışla otomobil fiyatlarının artacağını öngörmekteyiz. Yılbaşındaki kur ile bugünkü kur arasında yüzde 15’lik bir artış olduğunu da göz önünde bulundurursak, ikinci elde fiyatların yüzde 20-25 bandında arttığını söyleyebiliriz” dedi.

23kr04-ucucu-haber.jpg

YENİLENEN ZS EV DAHA FAZLA MENZİLLE GELİYOR

MG ZS EV yenilendi. Yeni MG ZS EV yenilenen tasarımı ile yılın son çeyreğinde Türkiye pazarına sunulacak. Yeni MG ZS EV, 115 kW güç üreten bir elektrik motoruna sahip. Motoru besleyen 70 kWsa’lik batarya ise 440 km (WLTP) menzile olanak tanıyor. Sahip olduğu 3 farklı sürüş modu ve gene 3 farklı seviyeye sahip enerji geri-kazanım seçeneği sunan rejenerasyon sistemiyle (KERS), ZS EV kullanıcısının tüm ihtiyaçlarına cevap verirken menzilinin de kontrol edilmesine olanak tanıyor. Önceki versiyonda 140 km / saat olan azami hız ise yeni MG ZS EV’de 175 km / saat’e yükseldi. İngiltere’de de yılın otomobili seçilen MG ZS EV’nin mevcut modele göre ilk bakışta fark edilen en büyük farklılıklarını ise gövde rengi ön ızgarası ve tasarımı yenilenen full led farlar oluşturuyor.

23kr04-kisa-1.jpg

1.1 MİLYONLUK COMBİ WAGON

Skoda Superb Combi Scout modelini Türkiye’de satışa sunuldu. Aracın başlangıç fiyatı ise 1 milyon 145 lira olarak belirlendi. İlk kez Scout versiyonuyla Türkiye’de satışa sunulan model, zarif tasarımını, maceracı bir kimlikle buluşturarak eşsiz bir lifestyle otomobili haline getirildi. 1.5 TSI ACT 150 beygirlik motorla satışa sunulan araç, gücünü 7 ileri DSG otomatik şanzımanla ön tekerleklere iletiyor. Bozuk Yol Paketi’ne sahip olan Superb Combi Scout iç ve dış tasarımıyla standart modelden ayrılıyor. Araç, standart modele göre yerden 15 mm daha fazla sürüş yüksekliğine sahip. 4,862 mm uzunluğa, 1,864 mm genişliğe, 1,511 mm yüksekliğe ve 2,841 mm aks aralığına sahip Superb Combi Scout, 630 litrelik bagaj hacmiyle tüm beklentileri aşmayı başarıyor. Arka koltuklar katlandığındaysa aracın bagaj hacmi 1,920 litreye çıkıyor.

23kr04-kisa-2.jpg

AVRUPA’DA İLK OLDU

Karsan’ın teknoloji partneri ADASTEC ile birlikte geliştirdiği Seviye 4 otonom elektrikli otobüs “Karsan Otonom e-ATAK”, Norveç’in Stavanger şehrinde toplu taşıma hizmeti vermeye başladı. Böylece Avrupa’da şehir içinde yolcu taşıyacak ilk otonom teknolojili otobüs oldu. Stavanger kentinde gerçekleştirilen proje lansmanında Nedre Strandgate 89’daki otobüs durağında Karsan Otonom e-ATAK’ın toplu taşıma hizmetine başladığına dair resmi açılış töreni düzenlendi. Norveç Ulaştırma Bakanı Jon-Ivar Nygård, Karsan CEO’su Okan Baş, ADASTEC CEO’su Ali Ufuk Peker, Norveçli politikacılar ve projenin hayata geçirilmesini sağlayan Karsan, ADASTEC, VY Buss, Kolumbus ve Applied Autonomy firmalarının üst düzey yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilen törende Karsan Otonom e-ATAK ilk yolcularını Nedre Strandgate 89’daki otobüs durağından Concert Hall’e taşıdı.

23kr04-kisa-3.jpg

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN