Back To Top
Taşeron kadro sınavı ne zaman yapılacak belli oldu | Taşeron sınavı soruları çıkmış sorular neler?

Taşeron kadro sınavı ne zaman yapılacak belli oldu | Taşeron sınavı soruları çıkmış sorular neler?

 - Son Güncelleme: 09.01.2018 Salı 14:38
Taşeron kadro sınavı ne zaman yapılacak belli oldu | Taşeron sınavı soruları çıkmış sorular neler?
- A +

Yeni yıl ile birlikte Taşeron düzenlemesinde detaylar belli oldu. Bu konuda en çok merak edilen konu ise Taşeron işçi sınav soruları ve 2018 Taşeron sınavı ne zaman yapılacak? Sınav tarihleri ne zaman oldu. 2018 yılında Taşeron işçilere kadro hakkı getiren Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) ardından işçilerin başvurusu 2 Ocak itibariyle başladı. Başvuruların bitiş tarihi ise 11 Ocak olduğu belirtildi. Bu bağlamda komisyona tabi tutulacak olan işçileri birde sınav bekliyor. Peki Taşeron işçi sınav soruları neler? 2018 Taşeron sınavı ne zaman saat kaçta yapılacak? Siz de haberimizden 2018 taşeron yasası hakkında merak ettiklerinizi bulabilir konu hakkında ayrıntıları öğrenebilirsiniz. İşte 2018 Taşeron işçi sınav soruları ve sınava ilişkin tarihler ve merak ettikleriniz...

Son dakika haberi 2018 Taşeron işçi sınav soruları ve Taşeron sınavı ne zaman yapılacak sınav tarihleri ne zaman sorularınızın yanıtı belli oldu. Taşeronun başvurusu için artık geri sayım başladı ve bu sürecin bitimine sayılı günler kaldı. Taşeron işçisi merakla hangi belgelerle başvuracağını ve başvuru için son tarihinin hangi gün olduğunu merak ediyor. Taşeron işçileri için günler azalırken bakanlıktan da bu konuda uyarı geldi. Siz de haberimizden hem taşeron kadro sunavı hakkında detaylara ve sınava ilişkin merak ettiklerinize ulaşabilirsiniz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, “Taşeronda son başvuru tarihi 11 Ocak’tır. Başvurular 11 Ocak mesai bitiminde tamamlanacaktır” ifadelerini kullanarak uyarıda bulundu. Bu uyarıları dikkate alan işçiler ise belgelerini tamamlayıp kayıt sürecine geçtiler. Taşeron düzenlemesiyle ilgili her gün yeni haberler ve açıklamalar gelirken, işçilerin de dikkat etmesi gereken noktalar bulunuyor. Hak etmediği halde kadro için başvuran ya da yanıltıcı belge verenler tazminatsız işten çıkarılacak. Taşeron işçiler için son başvuru tarihi, gerekli belgeler ve izlenecek yöntemle ilgili ayrıntılar karar.com'da. İşte tüm detaylarıyla 2018 Taşeron sınav soruları ve sınava ilişkin merak ettikleriniz ile bu süreçte yapmanız gerekenler...

GEREKLİ BELGELER

SGK Kaydı, adli sicil raporu, sabıka kaydı, fotoğraf, ve diploma örneği ile başvuruları kabul edilen işçiler, daha sonra yazılı ve sözlü sınava tabii tutulacak. Sınavda başarılı olanlar ise, güvenlik soruşturmasının ardından kadrolu olarak çalışmaya devam edecek. Güvenlik soruşturması ya da arşiv araştırması için de formun doldurulması gerekiyor.

TAŞERON TAKVİMİ 2018

Başvuruların ardından sürecin nasıl işleyeceğine değinen Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, “12 Ocak ile 20 Şubat arasında bir tespit komisyonu incelemesi ve itiraz süresi var. Bu tarihler arasında tespit komisyonu bir inceleme yapacak. 21-23 Şubat tarihleri arasında ilana itiraz var. 24 Şubat ile 2 Mart arasında itirazların incelenmesi ve kesin sonuç var. 3 Mart ile 22 Mart arasında sınavın gerçekleştirilmesi var. Yine, 23 Mart ile 26 Mart arasında kurula itiraz var ve en sonunda da 27 ile 31 Mart tarihleri arasında itirazın incelenmesi ve kesin sonucu var. İşte bu tarihlerden sonra 2 Nisan'dan itibaren bu süreci atlatan bütün kardeşlerimiz taşerondan çıkıp memur kadrosuna geçmiş olacak” diye konuştu.

12 Ocak ile 20 Şubat Tepit Komisyonu itiraz süreci

21-23 Şubat ilana itiraz

24 Şubat ile 2 Mart kesin sonuçların duyurulması

3 Mart ile 22 Mart Taşeron sınavının yapılması

27 ile 31 Mart arası kesin sonuçların açıklanması

SINAV NE ZAMAN?

Başvuru yapıp yayımlanan ilanlarda ismi bulunan taşeron işçileri 3 Mart ila 22 Mart tarihleri arasında sınava alınacak. Sınav yalnızca yazılı, yalnızca sözlü, yalnızca uygulamalı şekilde yapılabileceği gibi yazılı ve sözlü, sözlü ve uygulamalı şekillerde de yapılabilecek. Uygulanacak sınav yöntemi bakanlıklarda bakan, diğer idarelerde ilgili idarenin üst yöneticisi tarafından belirlenecek. Sınava katılacakların görev yaptıkları alanlar dikkate alınarak farklı işlerde çalışanlara farklı yöntemde sınav uygulanabilmesi de mümkün olacak.

SINAV YERİ VE SAATİ

Sınav yeri, günü ve saati işçilere tebligatla bildirilmeyecek, kurumların internet sitesinden yayımlanacak. İnternet kullanmayan taşeron işçileri sınavı kaçırırsa kadro hayali de bitecek.

SINAVIN BARAJI

Taşeron işçilerin kadroya geçebilmesi için yapılacak sınavın detayları belli oldu. Başvuru yaptıktan sonra ilanlarda ismi bulunan taşeron işçileri 3 Mart ila 22 Mart tarihleri arasında sınava alınacak. Sınav yalnızca yazılı, yalnızca sözlü, yalnızca uygulamalı şekilde yapılabileceği gibi yazılı ve sözlü, sözlü ve uygulamalı şekillerde de yapılabilecek. Uygulanacak sınav yöntemi bakanlıklarda bakan, diğer idarelerde ilgili idarenin üst yöneticisi tarafından belirlenecek. Sınava katılacakların görev yaptıkları alanlar dikkate alınarak farklı işlerde çalışanlara farklı yöntemde sınav uygulanabilmesi de mümkün olacak.

SINAVDA EN AZ 50 PUAN ALMAK GEREKİYOR

Sınav soruları işçilerin iş alanlarından seçilecek. Yazılı sınav, sınav kurulu tarafından 100 puan üzerinden değerlendirilecek. Sınavda başarılı sayılmak için en az 50 puan almak gerekecek. 50 puanın altında kalan işçilere kadro verilmeyecek. Aynı şekilde sözlü veya uygulamalı sınavları geçemeyenler de kadroya alınmayacak. Sınavın yazılı ve sözlü şeklinde yapılması halinde, işçinin yazılı sınavdan en az 50 puan alması, sözlü sınavda da başarılı bulunması gerekecek.

4 ARALIK KRİTİK TARİH

Kadro hakkından yararlanabilmek için işçinin 4 Aralık 2017 tarihinde çalışıyor olması gerekecek. Bu nedenle 3 Aralık veya öncesinde kendi isteğiyle işten ayrılan, iş akdi feshedilen ya da alt işveren patronunun sözleşmesi biten işçiler kadro hakkından yararlanamayacak. Buna karşılık, 5 Aralık ve sonrasında işten ayrılmış olanlar kadroya alınacak.

FERAGATNAME İMZASI ATMAYIN

Taşeron işçilerin kadroya geçmek için, kamu kurumları aleyhine daha önce bu konuda açmış oldukları davalardan feragat etmeleri gerekecek. İşçiler, başvuru sırasında, davadan veya icra takibine konu alacaktan feragat ettiklerine dair icra müdürlüğünden alınacak belgeyi kuruma verecekler. İşçilerin, alt işverenler hakkında açılmış çok sayıda davaları bulunuyor. İşçilerin, işverenler hakkındaki bu davalarla ilgili feragatname imzalamasına gerek bulunmuyor.

TAZMİNAT KAYBI OLMAYACAK

Taşeron işçilerin kadroya geçirilmesiyle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu önemli açıklamalarda bulundu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı taşeron içişilerin kadroya geçişleriyle ilgili canlı yayınında açıklamalarda bulunuyor. Bakan Sarıeroğlu, taşerona kadroya geçişte kıdem tazminatı kaybı olmayacağını söyledi.

- Sınavlar eğitim durumlarına göre yapılacak.

- 450 bini kamuda 1 milyon 20 bin çalışana kadro veriliyor.

-Kadroya geçişte kıdem tazminatı kaybı olmayacak.

İKRAMİYE YOLDA

Kadroya kavuşacak işçiler mevcut ücretleriyle çalışmaya devam ederken, tayin hakları bulunmayacak. Buna karşın, işçiler sahip olacakları 52 günlük ilave tediye (ikramiye) sayesinde iki aylık ücretlerine yaklaşan fazladan kazanca sahip olacak. Emekli olup da kamuda taşeron işçi olarak çalışanlar kadro imkanından faydalanamayacak. Taşeron işçileri kadroya geçişte maaş artışı olup olmayacağı ile ilgili resmi bir açıklama gelmesi halinde haberimizin detayından öğrenebilirsiniz. Şuan için iddialar bu yöndedir. Fakat her an bir değişiklik olması muhtemeldir.

TAŞERON İÇİN ÇAĞRI MERKEZİ KURULDU

Çağrı merkezi taşeron çalışanların sorularına yanıt vermek amacıyla saat 24.00'e kadar hizmet verecek. Başvurular devam ederken gözler başta şehir hastanelerinde MR, tomografi, kan alma, laboratuvar gibi kritik bölümlerde çalışanların kadro talebine çevrildi. Türkiye'nin ikinci büyük işçi konfederasyonu Hak-İş, taşeron işçilerin geçiş sürecine yönelik sorularını yanıtlamak amacıyla çağrı merkezi kurdu. Çağrı merkezinde hukukçulardan oluşan uzman bir ekip görev yapıyor.

TAŞERON KADROYA BAŞVURU FORMU HAKKINDA

Taşeron kadro kapsamında olanlardan başvuru formunu eksiksiz doldurarak ve dilekçe eklemek suretiyle 11/1/2018 tarihi mesai bitimine kadar idaresinin personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmesinin yapıldığı birimine, sürekli işçi kadrolarında istihdam edilmek üzere yazılı olarak başvuracak. Taşeron kadro başvuruları elden yapılacak. Kargo ya da farklı yollarla yapılan başvurular geçersiz olacak. Belirtilen süre içinde yapılmayan başvurular dikkate alınmayacak.

TAŞERON NEDİR NE ANLAMA GELİYOR?

Taşeron işçisi; kamu kurumlarınca yapılan hizmet alım ihalesini kazanan özel sektör firması bünyesinde istihdam edilen, ancak fiilen kamu kurumu işyerinde çalışan ve kamu hizmeti yürüten işçidir.

Kadrolu işçiden en önemli farkı, kadrolu işçinin işvereninin kamu kurumu olması, fakat taşeron işçisinin işvereninin özel sektör şirketi olmasıdır.

Taşeron veya tali işveren; alt ısmarlanan, alt işveren, alt işletici gibi isimlerle de anılan, birçok durumda bir işi veya işin bir kısmını gerçekleştirmek ya da işverenin sözleşmesindeki tüm yükümlülükleri yerine getirmek amacıyla anlaşma imzalayarak üstlenen diğer yüklenicidir. Taşeronluk sistemi, uzmanlık gerektirmeyen işlerin yapımının başka bir firma tarafından üstlenmesini de ifade eder.

Kamu kurumları, yapmakla yükümlü oldukları hizmetlerini yerine getirmek için insan gücünden faydalanırlar. Taşeron firma sisteminde bir işveren, mal veya hizmetlerini başka bir firmaya yaptırır. Böylelikle işletmeler, kendilerinin yapacağı iş ve hizmeti, aynı işi yapan başka işverenlere yaptırır. Bu hizmeti yürüten firmalara da taşeron firma adı verilir.

Yeni yıl ile birlikte Taşeron düzenlemesinde detaylar belli oldu. Bu konuda en çok merak edilen konu ise Taşeron işçi sınav soruları ve 2018 Taşeron sınavı ne zaman yapılacak? Sınav tarihleri ne zaman oldu. 2018 yılında Taşeron işçilere kadro hakkı getiren Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) ardından işçilerin başvurusu 2 Ocak itibariyle başladı. Başvuruların bitiş tarihi ise 11 Ocak olduğu belirtildi. Bu bağlamda komisyona tabi tutulacak olan işçileri birde sınav bekliyor. Peki Taşeron işçi sınav soruları neler? 2018 Taşeron sınavı ne zaman saat kaçta yapılacak? Siz de haberimizden 2018 taşeron yasası hakkında merak ettiklerinizi bulabilir konu hakkında ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN