Back To Top
TMO: Kabuklu kırmızı mercimek alım fiyatı ton başına 2 bin 500 lira

TMO: Kabuklu kırmızı mercimek alım fiyatı ton başına 2 bin 500 lira

TMO: Kabuklu kırmızı mercimek alım fiyatı ton başına 2 bin 500 lira
- A +

26 yıl sonra kabuklu kırmızı mercimek almayı planlayan Toprak Mahsulleri Ofisi'nden yapılan açıklamada "Kabuklu kırmızı mercimek alım fiyatı ton başına 2 bin 500 lira olarak belirlendi. Bu fiyat, Tarım ve Orman Bakanlığı'nca verilecek ton başına yaklaşık 800 lira prim ve diğer desteklerle birlikte 3 bin 300 liraya kadar kadar yükselecek" ifadelerine yer verildi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından, 2019 dönemi kabuklu kırmızı mercimek alım fiyat ve politikalarına ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.  Açıklamaya göre, Türkiye'de 2019 yılı kabuklu kırmızı mercimek hasadının mayıs ayı sonu itibarıyla başlaması öngörülüyor.  TMO tarafından 26 yıl aradan sonra ilk kez kabuklu kırmızı mercimek alımı yapılacak. 

Ofis tarafından Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacak. Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO'ya teslim edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacak. 

HAFTANIN 6 GÜNÜ ALIM YAPILACAK

TMO, üreticilerin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla hububat alımlarında uyguladığı randevulu alım sistemine kabuklu kırmızı mercimek alımlarında da devam edecek. Randevular internet üzerinden "www.tmo.gov.tr", "randevu.tmo.gov.tr" adreslerinden ya da yine internet sitesi üzerinden şube müdürlükleri ile ajans amirliklerinden alınabilecek. 

Pazar günleri hariç, haftanın 6 günü alım yapılacak.  2019 döneminde kabuklu kırmızı mercimek alım fiyatı ton başına 2 bin 500 olarak belirlendi. Belirlenen bu fiyat, Tarım ve Orman Bakanlığınca verilecek ton başına yaklaşık 800 lira prim ve diğer desteklerle 3 bin 300 liraya kadar yükselecek. 

TMO'ya kabuklu kırmızı mercimek teslim edecek üreticilerin alım noktalarında herhangi bir zorlukla karşılaşmaması için ÇKS bilgilerini güncellemeleri, randevu almaları, ürünlerini randevu alınan günde getirmeleri, anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri, ürünün, ürün sahibi veya vekalet verdiği kişi tarafından getirilmesi gerekiyor.

ANKARA/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN