Back To Top
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Bu büyüme geleceğe dair ümitlerimizi artırdı

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Bu büyüme geleceğe dair ümitlerimizi artırdı

 - Son Güncelleme: 02.12.2019 Pazartesi 14:38
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Bu büyüme geleceğe dair ümitlerimizi artırdı
- A +

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, 2019 yılı üçüncü çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin, "Bu büyüme morallerimizi ve geleceğe dair ümitlerimizi artırdı" dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 2019 yılının üçüncü çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Ekonomide büyüme sürecinin başladığına dair ilk somut işaretin geldiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu şu sözleri kaydetti:

“2019 üçüncü çeyrek büyümesi beklentilere uygun şekilde binde 9 düzeyinde gerçekleşti. Ekonomide büyüme sürecinin başladığına dair ilk somut işaret gelmiş oldu. 3 çeyrektir devam eden küçülme sona erdi. Çalkantılı süreci geride bırakıyoruz. Reel sektörümüz için çok önemli ve değerli olan faiz indirim politikasının olumlu etkilerini ilerleyen dönemde daha net göreceğiz. Yurtiçi tüketimin canlanmaya başlaması ve ihracattaki artışın sürmesi olumlu. Tüketimle birlikte stok rakamlarının artışı da firmalarımızın önümüzdeki döneme yönelik daha canlı bir iç piyasa beklentisini yansıtıyor. Bu büyüme moralleri ve geleceğe dair ümitleri artırıyor. Ancak detaylardaki bazı hususlar da göz ardı edilmemeli. Özellikle yatırım harcamalarındaki azalış karşısında ek önlemler alınmasını da reel sektör bekliyor. Son çeyrekte büyümenin yüzde 5 civarında gerçekleşerek yıllık büyümenin yüzde 1’e ulaşmasını tahmin ediyoruz. 2020’de ekonomide daha güçlü bir büyüme süreci göreceğimize inanıyoruz” dedi.

ANKARA/İHA

 

19-12/02/20191202_2_39622336_49981431-1575286635.jpg
2019 yılı üçüncü çeyrek büyüme rakamları

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN