Ucuz olsun sıfır olsun demeye 150 bin bile yetmiyor

Ucuz olsun sıfır olsun demeye 150 bin bile yetmiyor

Pandemi sonrasında iç pazarda aslında güzel bir yıl geçiriliyor. Fakat sektör temsilcileri bunun bir kırılma noktası yaşayacağını tartışıyor. Artan kur ile birlikte yükselen vergi matrahları en ucuz otomobilin fiyatını bile zirveye taşıyor. Sadece Kasım 2020’den bu yana en ucuz otomobilin fiyatı yüzde 23 artarken, ayağımı yerden kessin demeye artık 150 bin lira bile yetmiyor. Asgari ücretli bir kişi en ucuz araca sahip olmak için yemeden içmeden 4.6 yıl çalışması gerekiyor.

Ali Yıldırım

Türkiye otomobil pazarında Avrupa’nın en dikkat çeken ülkelerinden biri. Hem üretim hem de iç pazarın oldukça canlı olduğu ülkede, demode vergi sistemi nedeniyle fiyatlar bir hayli yüksek. Kasım 2020 yılında kampanyaların da etkisiyle ülkemizde sıfır araç almak için 130 bin lira yeterken, artık orta donanımlı ucuz araç için bile 200 bin liranın üstünü gözden çıkarmak gerekiyor. Bugün Türkiye pazarına baktığımızda pandemi sonrasında rekorlara imza atan bir talep var fakat bunun da bir kırılma noktasının olması bekleniyor.

Kullanım rahatlığı ve artan donanımlarıyla birlikte otomobiller günümüzde artık bir ihtiyaç haline geldi. Ekonomik gelişmeler ve yaşam şartlarının iyileşmesiyle birlikte herkesin ulaşabileceği fiyatlara satılmaya başlanan otomobiller, artan donanımlar ve yeni teknolojili motorlarla birlikte bu özelliğini kaybetmeye başladı.

Kurlardaki artışın fiyatlara yansıması ve artan ÖTV oranlarıyla birlikte ekonomik otomobillerin fiyatları bir çırpıda 160 bin lira oldu. Sadece Kasım 2020’den bugüne en ucuz aracın fiyatı yüzde 23’ün üstünde arttı. Günümüzde en küçük sınıfta (A) yer alan bir otomobil için bile 160 bin lirayı geçmek gerekiyor. Bu duruma rağmen tüketiciye uygun fiyata araç satmayı hedefleyen markalar da var.

Çinli markaların Türkiye pazarından çekilmesiyle birlikte fiyatlar otomatikman yükselmiş oldu. Avrupalı üreticilerse özellikle giriş versiyonlarının fiyatlarını düşük tutarak otomobil hayali kuranlara destek olmaya çalışıyor. Buna rağmen Türkiye’de bugün itibariyle satılan en uygun fiyatlı modelin etiketinde tüm imkanları kullanarak kampanyalı fiyatlar 159 bin 900 liradan başlıyor. Kampanya koşulları göz ardı edildiğinde 160 bin liranın altında sıfır araç yok. En ucuz ilk 15 araca baktığımızda ilk 5 sırada yerli modellerin başı çektiği görülüyor.

YERLİLER DİKKAT ÇEKİYOR

Fiat’ın sedan pazarındaki başarılı oyuncusu Egea sedan, 159 bin 900 başlayan fiyatıyla en ulaşılabilir otomobiller listesinin başında. Onu B segmentinde adından oldukça söz ettiren Hyundai i20 takip ediyor. 161 bin liralık fiyatıyla sahip olan i20’yi markanın Türkiye’de ürettiği bir diğer model olan i10 ile aralarında bin 500 liralık fark var. Kısa bir süre önce yenilenen Dacia Sandero da ilk 5’teki en ucuz otomobillerden. 164 bin 900 liralık araca benzinli-manuel kombinasıyonu eşlik ediyor. Renault Clio da listenin 5’inci sırasında yer alıyor. 169 bin 900 liralık etikete sahip olan araç, baz donanımlı listesindeki bir diğer model.

200 BİN LİRAYA KADAR TEK OTOMATİK VAR

Listenin devamında toplamda 15 araç gözüküyor. Tüm modeller baz versiyon olurken, sadece benzinli seçenekler sunuluyor. Bunun nedenleri arasında artık markaların dizel motorlardan elini ayağını çekmesi gelirken, bazı modellerde fiyatların da dizelle şiştiği görülüyor. Artan kur ve vergi baskısıyla bugün bir asgari ücretli sıfır araç olmanın hayalini bile kuramıyor. 15 araçlık listedeki tek otomatik şanzıman ise Kia Picanto’ya ait. 176 bin 900 liralık etiketle araç, en çok tercih edilenler arasında yerini alıyor.

KARSAN’IN ELEKTRİKLİLERİ AVRUPA’DA 1 MİLYON KİLOMETREYİ GEÇTİ

Avrupa’nın birçok noktasında Karsan logosu ulaşım araçlarını görmek mümkün. 30’dan fazla Avrupa ülkesinde faaliyet gösteren markanın 200 adede yakın yüzde 100 elektrikli aracı yollarda. Bu araçların 1 milyon kilometreden fazla yol yaptığını söyleyen Karsan CEO’su Baş “Jest Electric, 2020’de yüzde 43 pazar payına ulaşarak 3,5-6 ton segmentinin lideri oldu” dedi.

Türkiye’nin tek bağımsız ve çok markalı araç üreticisi olan Karsan, 55 yılı geride bıraktı. Bursa’da yer alan tesislerinde, Hyundai Motor Company (HMC) için yeni H350 hafif ticari araçları, Menarinibus için 10-12-18 m otobüsleri ve Karsan markası altında Jest, Atak ve Star modelleri üretiliyor.

Birkaç yıl önce elektrikli otobüs ve midibüs çağına da ayak basan marka, Seviye 4 sürücüsüz otobüs Autonomous Atak Electric için de kolları sıvadı. Karsan CEO’su Okan Baş yaptığı yazılı açıklamada marka ile ilgili şu detayları verdi: “2018’in Kasım ayında lansmanını gerçekleştirdiğimiz Jest Electric’in ardından, 2019 yılı Haziran ayında yine otomotiv endüstrisinin kalbi konumundaki Almanya’da bu kez Atak Electric modelimizi sunduk. Her iki modelimizin geliştirilmesinde, batarya teknolojileri konusunda BMW ile iş birliği gerçekleştirdik.” İhracat tarafına da büyük önem veren marka, Avrupa’nın birçok noktasına elektrikli modellerini yolladı. Bugün marka 30’dan fazla Avrupa şehrinde 200 adede yakın yüzde 100 elektrikli araç ihracatı gerçekleştirdi. Bu araçların 1 milyon kilometreden fazla yol yaptığını söyleyen Okan Baş “Avrupa’da pazara sunulduğu 2019 yılında yüzde 24 pazar payı elde eden Jest Electric, 2020’de yüzde 43 pazar payına ulaşarak 3,5-6 ton segmentinin lideri oldu. İlk Otonom Atak Electric’i Romanya’ya teslim ettik. Avrupa’nın farklı ülkeleriyle sipariş görüşmelerimiz sürerken, ABD’de Michigan’da bulunan bir üniversite için de otonom aracımızı hazırladıkAynı zamanda modelden bir tane de 2021-2022 eğitim öğretim dönemine yetişecek şekilde üretmeyi ve İTÜ’ye teslim etmeyi hedefliyoruz” dedi.

12 VE 18 METRELİK OTONOMLAR GELİYOR

Atak Electric’in bir ara istasyon olduğunu paylaşan Okan Baş, odak noktalarının Atak Electric olduğunu ifade etti. Baş “Karsan olarak elektrikli araç tarafında yaptığımız yatırımlar da hız kesmeden sürüyor. Kısa süre içerisinde 12 ve 18 metre boyutlarında yüzde 100 elektrikli yeni araçlarımızı yollarla buluşturacağız” diye konuştu.

OPEL’DE DEĞİŞİM MOKKA İLE BAŞLIYOR

Opel’i crossover segmentinde temsil eden Mokka, yeni yüzüne kavuştu. Artık daha sporcu bir B-SUV olan araç, tasarımı ve kaput renk seçeneğiyle dikkat çekiyor. Hedefine gençleri de koyan model, ufak hacimli benzinli motorlar beklentilerin fazlasını karşılıyor

Otomobilde tercihler artık her geçen gün değişirken, yerden yüksek modellerin pazardaki etkinliği artmaya başladı. Birçok marka hatchback versiyonlardan bozma crossoverler ortaya çıkarmaya başladı. Özellikle Türkiye’de de oldukça rağbet gören araçlar, hem fiyatta hem de seçenekte oldukça uygun. Bugün bakıldığında hem SUV olsun hem de ucuz olsun diyenler için bu segmentte bulunan yaklaşık 20 model şimdilik iyi seçenekler gibi duruyor. Bu alanda Mokka ve Crossland ile boy gösteren Opel de tamamen farklı bir tasarımla dikkat çekiyor.

Kısa bir süre önce Mokka modelini yenileyen marka, artık genç kitleyi de hedefliyor. Aslında bakıldığında gerek renk seçenekleri ve kaput rengi değişimleriyle Mokka çoktan halk arasında ‘fabrikasyon modifiyeli’ diye dolanmaya başladı bile. Sadece benzinli motor seçeneğiyle pazara sunulan aracın 3 farklı donanımı bulunuyor. Yeni Mokka, markanın gelecekteki yüzü Opel Vizör’e ve tamamen dijital Pure Panel kokpite sahip olan ilk model olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Bizim de bu haftaki test konuklarımız arasında yerini alan model, Türkiye’de bir ilk olarak siyah renkli kaput opsiyonu da bulunuyor. Kompakt boyutlara sahip olan otomobil, beş kişilik yaşam alanı ve 350 litre bagaj hacmine sahip. Aracın tasarımında kısa ön ve arka çıkıntılar, kaslı ve geniş bir duruşa yer verilmiş. LED farlar veya bu sınıfta benzersiz olan yeni nesil IntelliLux LED® matrix farlarla tamamlanan Opel Vizör, ileri teknolojileri bir araya getirme fikriyle 2020’li yıllar boyunca tüm Opel modellerinin ayırt edici özelliği olmaya devam edeceğe benziyor. İç mekanda da farklı bir ambiyans sizleri beklerken oldukça dijital bir kokpitle karşılaşmak mümkün. Ön ve arka koltuklarda diz ve baş mesafesi yeterli fakat basık yapının kurtarılması için biraz daha havadar bir yaşam alanı sunulabilirdi.

Aracın kalbinde görev yapan 1.2 litrelik turbo beslemeli benzinli motor, 130 beygir güce sahip. Ara hızlanmalarda da oldukça başarılı olan araç, 0-100 km/s hızlanmasını 9,2 saniyede tamamlıyor. Fabrika verilerine göre otomobil, 100 kilometrede ortalama 4.9 litre yakıt tüketimi gerçekleştirirken bizim testimiz boyunda 6 litrelik seviyeler görüldü. Aynı zamanda Quickshift teknolojisine sahip AT8 otomatik şanzıman, hem çevik hem de sorunsuz gözüküyor.

FRANSIZ GÜZELİ TÜRKİYE’DEN 25 TALİPLİSİNİ KABUL EDECEK

Louvre Müzesi’nin sponsoru olan DS Automobiles, premium SUV sınıfındaki iddialı temsilcisi DS 7 CROSSBACK’in LOUVRE özel serisini ülkemizde satışa sunmaya hazırlanıyor. 35.000’den fazla sanat eserine ev sahipliği yapan ilham verici Louvre müzesine ait zarif detaylar barındıran DS 7 CROSSBACK LOUVRE Özel Serisi, kültür ve DS Automobiles’e özgü seyahat sanatının birleştiği çok özel bir otomobil olarak öne çıkıyor. Özel seri, PureTech 225 benzinli motor ile kombine edilen Opera tasarım konsepti ve Fransız otomotiv uzmanlığının simgesi olan Bazalt Siyahı Art Nappa deri versiyonu özelliklerini temel alıyor. Türkiye’de yılın son çeyreğinde satışa sunulacak bu özel modele ülkemizde sadece 25 kişi sahip olabilecek.

JEEP 80’İNCİ YAŞINI RENEGADE İLE KUTLUYOR

Jeep efsanesinin, 80’inci yaşına özel versiyonları kademeli olarak Türkiye pazarında satışa sunulmaya devam ediliyor. Markanın küçük SUV’si Renegade’in 80’inci Yıl Özel versiyonu, dış görünümü, yarı parlak Granit Kristal vurgulara sahip yedi bölmeli ön ızgara, 18 inçlik granit gri renkli alaşım jantlar ve özel “80. Yıl Dönümü” logo konumlandırmasıyla dikkat çekiyor.

Versiyonda standart olarak sunulan sürücü ve yolcu koltuğu ısıtma ve direksiyon ısıtma fonksiyonları, panoramik açılabilir sunroof gibi donanımlar ise konforu en üst seviyeye çıkarıyor. Türkiye pazarına Euro 6D-Final normuna uyumlu 4 silindirli 1.3 litre turbo benzinli motorla sunulan özel versiyon; 150 HP güç ve 270 Nm tork üretiyor ve çift Kuru Kavramalı Şanzıman (DDCT) üzerinden gücünü yola aktarıyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN