Yılbaşında harcamalarının zirvesinde ulaşım var

Yılbaşında harcamalarının zirvesinde ulaşım var

2021 yılının son günlerinde tren, otobüs ve uçak harcamalarında bir önceki yıla kıyasla ciddi bir artış yaşandı. Koronavirüsün etkisiyle sosyalleşme geri planda kalmışken vatandaş bunu oldukça özlüyor. Bir araya gelemeyenler için evdeki konfor önemini artırarak devam etti. Bunu takip eden harcama olarak ise giyim geliyor ve artık Türkiye'de daha çok kahve içiliyor.

2022’ye girerken sevdiklerimizle bir arada olabilmek için ulaşıma daha çok harcama yaptık
Ödeme teknolojileri alanında dünyanın önde gelen kuruluşu Mastercard’ın, Masterpass kart saklama altyapısı üzerinden elde ettiği harcama verilerine göre yılbaşı alışverişinde en büyük payı ulaşım giderleri aldı. 2021’in son günlerinde, sevdiklerimize kavuşmak için geçen yıla göre neredeyse dört katı fazla ulaşım harcaması yaptık. Özellikle tren, otobüs ve uçak harcamalarında bir önceki yıla kıyasla ciddi bir artış yaşandı.

SOSYALLEŞMEYİ ÇOK ÖZLEDİK

Aralık ayında Masterpass kullanıcıları bütçelerinden en büyük payı ulaşımdan sonra kültür-sanat bilet harcamalarına ve ev dekorasyon ürünlerine ayırdı. Koronavirüs (Kovid-19) koşullarına tüm dünyanın daha fazla uyum sağlamasıyla birlikte, sosyalleşmeye olan özlem de ortaya çıktı. Masterpass verileri de bu umuda destek olan ve nasıl sosyalleştiğimizi gösteren sonuçları önümüze koyuyor. Bir süredir uzak kalınan yüz yüze konserler, gösteriler için yapılan harcamalar 2020 yılına göre yüzde 137’lik artış ile sıralamada ikinci sırayı aldı.

EVDEKİ KONFOR HALA ÖNEMİNİ KORUYOR

Sosyal hayatımıza hızlı bir dönüş olsa da evdeki konfor hala önemini koruyor. Dekorasyon harcamalarında, Kovid-19 koşullarının en yoğun hissedildiği Aralık 2020’ye göre herhangi bir düşüş gözlenmedi. Bu da Kovid-19 koşulları değişse de evdeki konforun hala önemli olduğunu gösteriyor.

GİYİM HARCAMALARI İLK BEŞTE

2021 yılında da giyim için yapılan harcamalar bütçedeki yerini korudu. Giyime yönelik harcamalar 2021 Aralık ayında da ilk beşteki yerini korurken, aynı dönemdeki giyim harcamaları geçen senenin yaklaşık 1,5 katı olarak gerçekleşti.

DAHA ÇOK KAHVE İÇİYORUZ

Kahve hayatımızın vazgeçilmezlerinden birisi olmaya devam ediyor. 2021 yılı yeme-içme harcamalarında kahve tüketimine ayrılan pay dikkat çekerken, genel yılbaşı alışveriş harcamaları ise geçen seneye oranla üç kata yakın artış gösterdi.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN