Zonguldak'da Toki hangi ilçede kaç konut yapacak? Zonguldak sosyal konutları nerelerde yapılacak? Zonguldak Toki sosyal konutları ilçelere göre dağılımı ve sayısı

Zonguldak'da Toki hangi ilçede kaç konut yapacak? Zonguldak sosyal konutları nerelerde yapılacak? Zonguldak Toki sosyal konutları ilçelere göre dağılımı ve sayısı

Dar gelirli vatandaşlara 14 Eylül 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen TOKİ sosyal konut projesi müjdesinin ardından ilk gün sosyal konut projesine başvuran kişi sayısı 865 bini geçti. Arsa ve iş yeri başvuruları ise 10 Ekim 2022 tarihinde başlıyor. Vatandaşlar tarafından da Zonguldak ilinde kaç konut yapılacak? Sorusunun cevabı aranıyor. Peki Zonguldak ilinde TOKİ kaç konut yapacak? Zonguldak’ın hangi ilçelerine ne kadar konut yapılacak? İşte detaylar…

TOKİ tarafından yapılan açıklamalara göre sosyal konut projesinin ilk etabını oluşturan 250 bin sosyal konut, 100 bin konut arsası ve 10 bin iş yeri 2 yıl sonra hak sahiplerine teslim edilecek. Projenin ilk etabında ise 360 bin bağımsız birimden oluşacak.

İlk etapta yapılacak olan konutların 50 bini İstanbul ilinde, 18 bini Ankara ilinde, 12 bin 500’ü İzmir ilinde, 10 bini Gaziantep ilinde, 8 bin 650’si Bursa ilinde, 7 bin 500’ü Konya’da 5 bin 500’ü ise Kayseri ilinde inşa edilecek. Diğer illerde de nüfusa göre değişkenlik gösterecek sayılarda konutlar inşa edilecek.

SOSYAL KONUTLARIN PEŞİNAT VE VADELERİ NASIL OLACAK?

Konutlar %10 peşinat ve 240 ay vade ile satılacak. Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki Memur Maaş Artış Oranı dikkate alınarak İdarece tespit edilen oranda artırılacak. İlk dönemsel artış sözleşme tarihine göre İdarece belirlenecektir. Taksit ödemeleri, sözleşme tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacak.

• Toplamda 608 bin lira fiyata sahip 2 artı 1 konutlara aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 ay vadeyle sahip olunabilecek.

• Toplam 850 bin lira fiyata sahip 3 artı 1 konutların ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 vadeyle yapılabilecek.

TOKİ

TOKİ ZONGULDAK’TA HANGİ İLÇELERE SOSYAL KONUT YAPACAK?

TOKİ sosyal konut projesi kapsamında ilk etapta yer alacak olan 250 bin konutu hangi illerde ve ilçelerde yapacağını açıkladı. Bölge bazında en fazla konutun inşa edilmesinin planlandığı Marmara’da İstanbul, İç Anadolu’da Ankara, Ege’de İzmir, Akdeniz’de Antalya, Güneydoğu Anadolu’da Gaziantep, Karadeniz’de Samsun, Doğu Anadolu’da da Van ilinde yapılacak. Sosyal konut projesinin ilk etabında hak sahiplerine teslim edilecek olan 250 bin sosyal konutun temelleri 2023 yılının Ocak ayında atılacak ve 2 yıl içerisinde bitmiş olacak.

Zonguldak ilinde TOKİ sosyal konut projesi kapsamında ilçelerinde yapılacak olan konutların sayıları ve ilçeleri şu şekilde:

Çaycuma Saltukova 4. Etap 150 Ziraat Bankası

Ereğli                                    100 Halk Bankası

Gökçebey                             300 Ziraat Bankası

Gökçebey Bakacakkadı       278 Ziraat Bankası

Merkez                                 222 Halk Bankası

Merkez Karaman                 63 Ziraat Bankası

Merkez Beycuma                120 Ziraat Bankası

Merkez Çaydeğirmeni 5. Etap 317 Ziraat Bankası

Sosyal konut projesine yapılacak olan başvurular, proje illerindeki Ziraat Bankası ve Halkbank yetkili şubeleri ve e-devlet sistemi üzerinden yapılacak. Bankalar aracılığıyla 14 Eylül-31 Ekim 2022 tarihleri arasında başvurular kabul edilecek. E-devlet başvuruları ise 28 Ekim 2022 tarihinde sona eriyor.

TOKİ

TOKİ BAŞVURULARI T.C. KİMLİK NUMARALARINA GÖRE ALINACAK

e- devlet sistemi üzerinden başvuruda yaşanabilecek yoğunluktan kaynaklı olarak hizmete erişime engel yaşanmaması için alınan önlemler kademeli olacak.

T.C. kimlik numarasının son hanesi 0 olan vatandaşlar 14 Eylül Çarşamba, 2 olan vatandaşlar 15 Eylül Perşembe, 4 olan vatandaşlar 16 Eylül Cuma, 6 olan vatandaşlar 17 Eylül Cumartesi, 8 olan vatandaşlar 18 Eylül Pazar, 19 Eylül Pazartesi gününden itibaren herhangi bir sınırlama olmaksızın tüm vatandaşlar söz konusu hizmeti kullanarak başvurularını iletebilecek.

. T.C. Kimlik Numarasının son hanesi;

• 0 olan vatandaşlar 14 Eylül 2022 Çarşamba,

• 2 olan vatandaşlar 15 Eylül 2022 Perşembe,

• 4 olan vatandaşlar 16 Eylül 2022 Cuma,

• 6 olan vatandaşlar 17 Eylül 2022 Cumartesi,

• 8 olan vatandaşlar 18 Eylül 2022 Pazar,

• 19 Eylül 2022 Pazartesi gününden itibaren herhangi bir sınırlama olmaksızın tüm vatandaşlar söz konusu hizmeti kullanarak başvurularını iletebilecek.

TOKİ

TOKİ SOSYAL KONUT PROJESİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

TOKİ sosyal konut projesine yönelik belirlenen başvuru şartları:

• İl sınırları içinde en az 1 yıl kadar süreyle ikamet eden ya da proje il nüfusuna kayıtlı olmak,

• Kendi, eşi veya çocuğu üzerine ülke sınırları içinde tapuda kayıtlı mal varlığı olmamak,

• Daha önce TOKİ aracılığıyla ev satın almayıp 18 yaş üstü olmak,

• Türkiye vatandaşı olmak,

• Bunlarla beraber her haneden sadece 1 başvuru alınacak.

• Genç kategorisine 14/09/1992 tarihinden sonra doğan vatandaşlarımız müracaat edebilecektir.

• Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri Kategorisine; TOKİ ve Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminden "HAK SAHİPLİĞİ" onaylananlar başvuru yapabilecektir. Sözleşme aşamasında konut başvurusu yapılan İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya başvuru yapılan İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belge istenecektir.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN