29.03.2020  08:48
SON GÜNCELLEME: 
29.03.2020  15:01

Ekonomist Mahfi Eğilmez'den hükümete açık çağrı: Yasa gerekiyorsa yasa, para basmak gerekiyorsa para

Türkiye'de koronavirüs tedbirleri gün geçtikçe sıkılaşırken, işin ekonomik ayağı daha çok tartışılır oldu. Hükümete yönelik açık bir mektup yayınlayan Ekonomist Mahfi Eğilmez, şu an Türkiye'de iki önemli konu olduğunu vurguladı ve şu çağrıda bulundu: Yasa gerekiyorsa yasa, para basmak gerekiyorsa para, malzeme gerekiyorsa malzeme. Hemen bugün.

+
-

Türkiye'de koronavirüs tedbirleri gün geçtikçe sıkılaşırken, işin ekonomik ayağı daha çok tartışılır oldu. Hükümet peş peşe birçok önlem paketi açıklasa da özellikle küçük işletmeciler için söz konusu önemler yeterli.

Hükümete yönelik açık bir mektup yayınlayan Ekonomist Mahfi Eğilmez, şu an Türkiye'de iki önemli konu olduğunu vurguladı ve şu çağrıda bulundu: "Yasa gerekiyorsa yasa, para basmak gerekiyorsa para, malzeme gerekiyorsa malzeme. Hemen bugün."

Twitter'dan açık mektubunu yayınlayan Eğilmez şu ifadeleri kullandı:

"Bugün Türkiye'yi ayakta tutabilmek için öncelikle iki konuda düzenleme yapmaya ve hemen uygulamaya geçirmekte acil ihtiyaç var:

1) Kendi yaşamlarını toplum için hiçe sayarak gece gündüz çalışan bütün sağlık personeline her türlü desteği madden ve manen vermekti, onlara yönelik şiddeti önlemek için gereken her şeyi yağmak.

2) İş yeri kapatıldığı için geliri kesilen, üretim durduğu için ürettiğini satamayan, ihtiyaçlarını karşılayamayan, borçlarını ödeyemeyen insanlarımıza maddi destek vermek.

Bugün hiçbir konu bunlardan daha önemli değil. Bugün artık kaç kişiyi, kaç iş yerini, kaç üreticiyi kaybedeceğimizi konuşmaktan çok kaçını kurtarabileceğimizi düşünme zamanı. İş işten geçmeden gerekeni yapmalıyız. Yasa gerekiyorsa yasa, para gerekiyorsa para, malzeme gerekiyorsa malzeme. Hemen bugün."

TÜRKİYE'DE SON DURUM NE?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs nedeniyle dün 16 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Böylece koronavirüsten ölenlerin sayısı 108'e yükselmişti.

Koca, Twtitter sayfasından Türkiye'deki koronavirüs hastalarıyla ilgili son verileri paylaşmıştı. Dün yapılan 7 bin 461 testin bin 704'ünün pozitif çıktığını duyuran Koca, vaka sayısının da 7 bin 402'ye yükseldiğini söylemişti.

445 HASTA YOĞUN BAKIMDA

Koca'nın paylaştığı tablodaki verilere göre koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye'de 445 hasta yoğun bakımda tedavi görürken, entübe hasta sayısı ise 309.

 

 

DİĞER HABERLER
Kuzey Irak'a hava harekatı: 5 terörist etkisiz
Bayramın son günü 9 yeni vaka
Hayatlarını balıkçılara borçlular
Turuncu kategorideki terörist etkisiz
Akdeniz'de 4,9 büyüklüğündeki deprem
Silahımı çekip vurabilirdim
İktidarın küçük ortağı