06.04.2020  10:23
SON GÜNCELLEME: 
06.04.2020  11:47

Ekvador cehennemi yaşıyor! Cesetler artık bir ağacın altında biriktiriliyor

İlk olarak Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya hızla yayılan koronavirüs (corona virus) can almaya devam ederken, Güney Amerika ülkesi Ekvador ise kelimenin tam anlamıyla cehennemi yaşıyor. Hayatın durduğu kentte virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin cesetleri bir ağaç altında toplanıyor.

+
-

Dünya genelinde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalananların sayısı 1 milyon 200 bini geçti. Yeryüzündeki vakaların dörtte birinden fazlasının görüldüğü ABD'de ise, pozitif sonuç veren testlerin sayısı 311 bini buldu.

SALGININ MERKEZİ NEW YORK

Virüsün ABD'de en hızlı yayıldığı kent olan New York'ta ise, Brooklyn'deki bir hastaneden gelen fotoğraflar yalnızca ülkeyi değil dünyayı çalkaladı.

ABD Başkanı Donald Trump, olağan hale gelen günlük basın toplantısında bugüne kadar en karanlık tabloyu çizip "Önümüzdeki iki hafta maalesef çok zor geçecek ve maalesef çok fazla can kaybı olacak" dedi.

Washington yönetiminin eyaletlere yapılacak yardıma odaklanacağını belirten Trump, New York kentinde bin  asker konuşlandırdıklarını açıkladı. ABD lideri, askeri personel arasında doktorların ve hemşirelerin de olduğu bilgisini verdi.

VAKA SAYISI ÜÇ GÜNDE 100 BİN ARTTI

ABD'de yalnızca üç günde vaka sayısı yaklaşık 100 bin arttı, can kayıpları ise 8 bin 500'ü geçmiş durumda. Son 24 saatte bin 300'ü aşkın insan hayatını kaybetti.

CESETLER KORİDORLARDA BEKLETİLİYOR

New York Brooklyn'deki Wyckoff Hastanesi'nde koronavirüsten ölenlerin cesetleri koridorlarda bekletiliyor. Reuters haber ajansının servis ettiği fotoğraflarda, cesetler daha sonra görevliler tarafından aşağıya taşınıyor. Hastanenin arka tarafında bekleyen geçici morga götürülen cesetlerin, turuncu torbalarda raflara üst üste konulduğu görülüyor.

New York Valisi Andrew Cuomo, salgında zirve noktaya önümüzdeki bir haftada ulaşabileceklerini söyledi. Eyaletteki en büyük sorunun solunum cihazı sıkıntısı olduğunu bir kez daha hatırlatan New York valisi, Çin'in 1000 solunum cihazı bağışladığı bilgisini verdi. Elmhurst Hastanesi'nde görevli bir çalışan, acil servis dışında nefes alıyor.

EKVADOR CEHENNEMİ YAŞIYOR

Güney Amerika ülkesi Ekvador'un en kalabalık kenti Guayaquil'in sakinleri ise, kelimenin tam anlamıyla cehennemi yaşıyor. Guayagil'de bir haftayı aşkın bir süredir yalnızca koronavirüsten ölenlerin değil diğer ölülerin de cesetleri toplanamıyor.

Öyle ki, kapı önüne konulan cesetlerin kokusu tüm sokağa yayılıyor ve sokakta yürüyen insanlar burunlarını kapatarak geçmek zorunda kalıyor.

CESETLER AĞAÇ ALTINDA TOPLANIYOR

Reuters haber ajansı, kentteki cesetlerin nasıl toplandığını gösteren fotoğrafları dünyaya geçti. Fotoğraflarda, koruyucu kıyafet giymiş görevlilerin cesetleri taşıma paletine koyarak sokaklarda sürüklediği görülüyor.

Toplanan cesetler ise bir ağacın altında biriktiriliyor. Ekvador'da şimdiye kadar 318 hasta koronavirüsten hayatını kaybetti.

 

DİĞER HABERLER
Sınırlar açılıyor
Çarşambadan itibaren sahaya iniyoruz
Frekanslara herkes ulaşabiliyordu
Erdoğan'a şiirli gönderme
Erdoğan, Türkmenistanlı mevkidaşı ile görüştü
Peşkeşe göz yummayacağız
Meclis'in toplanması için bize talep gelmedi