Back To Top
Elazığ’da "Kız Kardeşim Eğitim TIR’ı kadınlarla buluştu

Elazığ’da "Kız Kardeşim Eğitim TIR’ı kadınlarla buluştu

 - Son Güncelleme: 30.09.2019 Pazartesi 13:22
Elazığ’da \
- A +

Kadınların ekonomik hayata katılımlarına destek olmak amacıyla yürütülen proje kapsamında Elazığ’a gelen "Kız Kardeşim Eğitim TIR’ı" kadınlarla buluştu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Habitat Derneği, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Coca-Cola Türkiye işbirliği ile kadınların ekonomik hayata katılımlarına destek olmak amacıyla yürütülen Kız Kardeşim Projesi kapsamında hayata geçirilen Kız Kardeşim Eğitim TIR’ı Elazığ’a geldi. Elazığ’da kadınlarla buluşan eğitim tırının bugüne kadar 30 ilde 11 binden fazla kadınla bir araya geldiği belirtildi.

Eğitim tırında, 15-55 yaş arası kadınlara Bilişim ve Finansal Bilinç başlıkları altında, Bireyler İçin Finansal Bilinç ve Uygulamalı Temel Finans, Dijital Okur-Yazarlık, Ebeveyn ve Bilgi Güvenliği alanına ilişkin konular aktarıldığı bildirildi.Kız Kardeşim Projesi kapsamında Elazığ’da 2015 yılından bugüne kadar toplam 943 kadına ulaşıldığı da aktarıldı.

16 Eylül’de yola çıkan ve Kasım ayı sonuna kadar yollarda olacağı belirtilen tırın Ordu, Trabzon, Kayseri, Elazığ, Gaziantep, Adana, Diyarbakır, Nevşehir, Isparta, Denizli, Aydın, Bursa ve Kırklareli olmak üzere toplam 13 proje iline gitmiş olacağı anımsatıldı.

Çok güzel ve yoğun bir katılım olduğunu belirten Proje Operasyon Koordinatörü Uğur Can Top, "Gerçekleştirdiğimiz projemizde illeri dolaşıp kadınlara yönelik ebeveyn ve internet güvenliği eğitimi veriyoruz. Bu noktada internette çocukların karşılaşabileceği siber zorbalık, sahte ürün satışı ve profil oluşturma gibi konularda 45 dakikalık eğitimlerle bilgi paylaşımları gerçekleştiriyoruz. Bugün de Elazığ’dayız ilk oturumumuzu gerçekleştirdik. Eğitim Tır’ı bugün ve yarın burada olacak günde iki oturum şeklinde Elazığ’lı kadınlara ücretsiz olarak bu eğitimleri vermenin gururunu yaşıyoruz. Eğitimlerimize, Ordu’dan başladık. Daha sonra Trabzon, Kayseri ve Elazığ dördüncü durağımız. 8 Kasım’a kadar Tır’ımız yollarda olacak en son durak da Kırklareli olacak. Ondan sonra önümüzdeki sene de tekrar neler yapabileceğimizi proje ortaklarımız ile konuşacağız"dedi.

Amaçlarının 250 kadına ulaşmak olduğunu dile getiren Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Ayşegül Metin ise, “ Proje ortaklarımız ile Kız Kardeşim programının bir devamını bugün Elazığ’da gerçekleştiriyoruz. Bu program ile birlikte üç eğitim verdik. Bugünkü programımız internette kadınların gezinirken karşılaşacağı tehlikeler, dolandırıcılığa karşı tedbirli olmaları ve daha rahat ticaret yapabilmeleri açısından eğitim veriyoruz. Eğitim sonrasında kadınlara sertifikalarını vereceğiz"ifadelerini kullandı.

Hedef 9 bin kadına ulaşmak

Proje ile ilgili yapılan açıklamada," 2015 yılında hayata geçirilen Kız Kardeşim Projesi bugüne kadar 11 bini aşkın kadına ulaştı. Proje, Türkiye’de bugüne kadar 30 ilde 11 binden fazla kadının kendini geliştirerek toplum içinde daha aktif rol almasına destek oldu. Kadınların ekonomik kalkınmada etkin rol almalarının sağlanması, ekonomik hayata katılım konusunda gerekli bilgi-becerilerle donatılarak toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlenmesinin amaçlandığı Kız Kardeşim projesi ile 2019 yılında 9 bin kadına ulaşmak hedefleniyor. Kız Kardeşim projesi kapsamında Türkiye genelinde 30 ilde kadınlara dijital okuryazarlık, ebeveyn ve bilgi güvenliği, bireyler için finansal bilinç ve uygulamalı temel finans eğitimleri veriliyor. Yıl boyunca süren eğitimlerle kadınların kişisel mali kaynaklarını doğru yönetebilmeleri ve temel finansal hizmetleri tanımaları, girişimci ve girişimci adaylarının küçük ve orta ölçekli işletmelerde temel finansal operasyonlarını verimli yönetebilmeleri, dijital okuryazarlık ve internet güvenliği konularında farkındalıklarının artması ve internet kullanımındaki ebeveyn bilgi güvenliği donanımlarının güçlendirilmesi amaçlanıyor"denildi.

ELAZIĞ/İHA


(FOTOĞRAF)


X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN