27.08.2019  14:07

Erdoğan ve Putin'le ortak toplantıda uyardı: Meşru müdafaa hakkımız saklıdır

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya ziyareti kapsamında gerçekleştirdiği Putin görüşmesi sonrası ortak basın toplantısı düzenlendi. Putin, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygı duyulması çağrısında bulunurken Erdoğan ise sınırdan gelecek tehlikelere karşı meşru müdafaa vurgusunda bulundu.

+
-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Jukovskiy Uluslararası Havaalanı'ndaki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İdlib'de rejim saldırılarında mayıstan beri 500'ü aşkın masum insan hayatını kaybetti, bin 200'ün üzerinde sivil yaralandı." dedi.

Erdoğan, "(İdlib'de) Rejimin terörizmle mücadele bahanesiyle sivillere karadan ve havadan ölüm yağdırması kabul edilemez." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Soçi Mutabakatı ile üzerimize düşen sorumlulukları ancak rejimin saldırılarına son verilmesiyle yerine getirebiliriz." ifadelerini dile getirdi.

Erdoğan, "(Rejimin saldırıları) Özellikle sınırlarımız boyunca bizi müdafaaya sevk etmektedir ve gereken adımları gereken durumda atmak durumundayız." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gayemiz akan kanın durması, komşumuz Suriye'nin 8 yıldır özlemini çektiği huzur ortamına bir an önce kavuşmasıdır." şeklinde konuştu.

'TACİZLER DEVAM ETTİĞİ SÜRECE BİZİM ELİ KOLU BAĞLI DURMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL'

Erdoğan, "Münbiç'teki terör örgütünün, Kobani ve doğuya doğru bölgeyi terk etmesini, güvenli bölge sözünün yerine getirilmesini istiyoruz." dedi.

Erdoğan, "Bu tacizler devam ettiği sürece bizim eli kolu bağlı durmamız mümkün değil. Şu anda sınırlardaki hazırlıklarımızın hepsi bunun içindir." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dayanışmamızı savunma sanayinin birçok alanında sürdürelim istiyoruz. Bu yolcu ve savaş uçaklarında olabilir. Bütün mesele dayanışma ruhudur." diye açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Radar karıştırıcılarda olsun, roketlerde olsun, savunma sistemlerinin değişik alanlarında olsun yapabileceğimizi, notlarımızı aldık, süratle geliştireceğiz." dedi.

'GÜVENLİK BÖLGESİ OLUŞTURULMASI, SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ AÇISINDAN OLUMLU'

Rusya Devlet Başkanı Putin, "Rusya ve Türkiye ilişkileri dostluk, karşılıklı saygı ve çıkarlar üzerinde gelişmektedir." dedi.

Putin, "Rusya ve Türkiye, Suriye krizinin çözümünde en verimli süreç olan Astana formatındaki çalışmalarını verimli bir şekilde sürdürmektedir." diye konuştu.

Putin, "Türkiye Cumhurbaşkanı ile İdlib'de teröristlerin ortadan kaldırılması ve yapılması gerekenler için anlaşma sağladık." ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, "İdlib’deki durum hakkında derin endişe duyuyoruz. Türkiye ile teröristlerin yok edilmesi için ek tedbirlerin çerçevesini belirledik." şeklinde konuştu.

Putin, "Türkiye’nin güney sınırlarında bir güvenlik bölgesi oluşturulması, Suriye’nin toprak bütünlüğü açısından olumlu bir adımdır." dedi.

Putin, "Türkiye’nin hassasiyetlerini çok iyi anlıyoruz. Sınırlarındaki güvenliğini sağlaması lazım, bu Türkiye’nin meşru hakkıdır." diye konuştu.

Devlet Başkanı Putin, “Su-35 uçağı konusunda ortak çalışmalar yürütülebilir. Su-57 üzerinde de iş birliği yapılabilir. İmkanlarımız çok.” dedi.

Rus lider Putin'in konuşmalarından satır başları;

S-400 projesinde beraber çalışıyoruz.

Uluslararası ve bölgesel gündemi ele aldık.

Bu, bu yıl içinde Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk gelişi değil.

Eylülü ortasında Ankara’ya geleceğiz. Astana garantörleri olarak toplantı gerçekleştireceğiz.

Sayın Erdoğan Moskova’daki enerji haftasına davet edildi.

İlişkilerimiz karşılıklı saygı ve karşılıklı çıkar temelinde yürütülüyor.

Rusya ve Türkiye enerji alanında da işbirliği halinde.

Gerek Akkuyu gerek Türk akımı projeleri en üst düzey ekoloji ekonomi kaygılarını gözeterek gerçekleştiriliyor.

Türkiye Rus turistler arasında büyük bir popülerliğe sahip. 6 milyon vatandaşımız Türkiye’de tatil yaptı.

Özel pasaportlara vizesiz geçişi başlattık.

Suriye krizinde en etkili çalışan formatlardan biri Astana süreci.

Sayın Erdoğan ile şunları görüştük:

Suriye anayasa komitesinin oluşturulması ve çalışmalara başlaması.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmalarından satır başları;

Rusya’da bu fuar sebebiyle bulunmaktan duyduğum memnuiyeti özellikle belirtmek istiyorum.

17-22 eylül tarihlerinde düzenleyeceğimiz Teknofest’te biz de Rus dostlarımızı İstanbul’da ağırlamak istiyoruz.

Bu sene turizmde rekora koşuyoruz. Rus turistlerin sayısı yüzde 14 arttı.

Rejimin sivil alt yapıyı hedef alan saldırıları İdlib’de tesis ettiğimiz sükuneti bozdu.

İdlib’de rejim saldırıları sonucu Mayıs ayından beri 500’ü aşkın masum insan hayatını kaybetti. Yüz binlerce İdlib’li evleri terk etmek zorunda kaldı.

3,5 milyon Suriyeli yeni bir insani felaketle karşı karşıya.

Rejimin terörizmle mücadele bahanesiyle sivillere ölüm yağdırması kabul edilemez.

Sivilleri hedef alan saldırlar radikal unsurları da kışkırtmaktadır.

Meşru müdafaa hakkımız özellikle sınırlarımız boyunca bizi müdafaaya sevk etmektedir.

Ülkemizin bu konudaki kararlılığını değerli dostum Putin’e de ifade ettim.

İdlib’de Astana ruhuna uygun hareket etmeliyiz.

Soçi Mutabakatı ile üzerimize düşen sorumlulukları ancak rejimin saldırılarına son verilmesiyle yerine getirebiliriz.

(Rejimin saldırıları) Özellikle sınırlarımız boyunca bizi müdafaaya sevk etmektedir ve gereken adımları gereken durumda atmak durumundayız.

Anaysa komitesinin ilanını en kısa sürede yapmak istiyoruz.

Bugüne kadar Suriye’nin istikrarı için değerli dostumla önemli adımlar attık.

Gayemiz akan kanın durması Suriye’nin huzur ortamına bir an önce kavuşmasıdır.

Keşmir ve orta doğudaki son gelişmeleri ele alma fırsatı bulduk.

SORU – CEVAP

-ABD ile devam eden güvenli bölge konusunu görüştünüz mü? Türkiye’nin ABD ile olan iş birliğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

ERDOĞAN:

Tabi ki o konuyu da görüşme fırsatımız oldu. Gerek şahsım gerek dışişleri bakanım ABD ile u konuşları görüşüyoruz. Bize verdikleri sözleri bir an önce yerine getirmelerini kendilerinden istiyoruz. Terör örgütlerinin bir an önce bölgeyi terk etmelerini istiyoruz. Güvenli bölge sözünün yerine getirilmesini istiyoruz. Türkiye’ye yönelik tacizler devam ettiği sürece eli kolu bağlı durmamız mümkün değildir.

PUTİN:

Özellikle mülteciler konusunda Türkiye üzerine çok büyük bir yük almış durumda. Şunu da farkındayız Türkiye kendi güney sınırlarını kontrol altına almak istiyor. Biz de şundan yola çıkarak hareket ediyoruz. Güney sınırında güvenli bölgenin oluşturulması Suriye’nin bütünlüğü açısından da önemli. Dolayısıyla bizim de desteklediğimiz bir şey bu.

-Askeri alanda yeni bir anlaşma görüşüldü mü?

PUTiN:

Bu kadar kısa süre içinde ulaştığımız seviyeye göstermem mümkün değildi. Bununla gurur duyuyoruz. Sadece askeri alanda değil sivil uçaklarımızı da gösterdik: sayın devlet başkanı beğendiğini söyledi. Hafif uçakları da gösterdik. Sağlık amacıyla kullanılıyor bunlar.

Sadece askeri işbirliğinden bahsedilmesi sivil ve uzay alanından da bahsedildi. SU352ler konusu özellikle görüşüldü. Ve belki de yeni bir uçağın geliştirilmesinden söz edildi.

Birçok şeyin Türk partnerlerimizin ilgisini çektiğini gördük. Sadece satış değil üretim konusunda da.

ERDOĞAN:

Maks 2019 fuarı bizler için de büyük önem arz etti. Ben savunma sanayi müsteşarımı burada bırakıyorum. Gerekli görüşmeleri yapacak.

Ortak üretim çok önemli. S4002ler ile ilgili de birçok şey söylenildi. Bugün de ikinci etabı gelmeye başladı. Bütün mesele buradaki dayanışma ruhudur. Radar karıştırıcılarda roketlerde savunma sistemlerinin değişik kısımlarında olsun bu dayanışmayı süratle geliştireceğiz.

 

 

DİĞER HABERLER
AK Parti Kadın Kolları'ndan Abdurrahman Dilipak'a suç duyurusu
Perşembe sabahı açıklama yapacağım
Yunan sahil güvenliği tekneye ateş açtı! 3 yaralı
Doğu Karadeniz için sağanak uyarısı
Türk ve Yunan hücumbotları karşı karşıya geldi
İçişleri Bakanlığı'ndan valiliklere döviz uyarısı
Oruç Reis Mavi Vatan'da araştırmalarını sürdürüyor