04.04.2020  02:45
SON GÜNCELLEME: 
06.04.2020  19:40

Erdoğan’ın söylediği Tekâlif-i Milliye Emirleri nedir? Kurtuluş Savaşındaki Atatürk’ün Emirleri gündem oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koronavirüs (Corona virüs) tedbirleri kapsamında yaptığı konuşmasında söylediği Tekâlif-i Milliye Emirleri gündem oldu. Peki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşında yayınladığı Tekâlif-i Milliye Emirleri nedir? İşte tarihteki önemi ve o 10 madde…

+
-

Başka Kılıçdaroğlu olmak üzere birçok kesimin ‘Millî Dayanışma Kampanyası’nı itibarsızlaştırmaya çalıştığını söyleyerek Kurtuluş Savaşında Atatürk’ün Emirleri olarak bilinen Tekâlif-i Milliye Emirlerini hatırlatan Erdoğan, halkın bu kampanyaya gönüllü katıldığını söyledi. Peki nedir bu Tekâlif-i Milliye Emirleri? İşte detaylar…

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TEKALİF-İ MİLLİYE EMİRLERİNİ HATIRLATTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerinin tavsiyeleri ile alınan yeni tedbirlerini açıkladığı toplantıda Millî Dayanışma Kampanyasını eleştirenlere Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı başlarken yayınladığı 10 maddelik Tekalif-i Milliye Emirlerini hatırlattı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere birçok kesimin başlatılan ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ kampanyasını itibarsızlaştırmaya çalıştığını söyleyen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, milletin bu fitne odaklarına kulak vermediğini kaydederek, bu tarz kampanyaların tarihte de yapıldığını vurguladı. 

Kurtuluş Savaşının başladığı dönemlerde Atatürk’ün Tekalif-i Milliye denilen 10 maddelik bir emir yayınladığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu emirle milletin elinde bulunan silah, cephane, yiyecek, giyecek içecek, makine binek hayvan gibi ihtiyaç duyulan birçok araç ve gereçlerin belli oranlarının talep edildiğine dikkati çekerek, milletin bu dayanışma çağrısına mecburiyetin ötesinde bir gönüllülükle iştirak ettiğini ve kendisinin ve evlatlarının geleceği adına varını yoğunu devletine vermekten çekinmediğini belirtti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendi tarihlerini bilmeyenlerin, bugün devletin yürüttüğü yardım kampanyasını dâhi sabote etmeye çalıştığını öne sürerek, bunların milletin uzak olduğunu söyledi. 

TEKALİF-İ MİLLİYE EMİRLERİ NEDİR?

Kurtuluş Savaşının olduğu ve vatanın işgal altında bulunduğu dönemlerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 5 Ağustos 1921’de başkomutan olmasının ardından tüm yetkileri eline alarak yurdu düşman işgalinden kurtarmak adına ordunun tüm eksiklerini gidermek olduğunun farkında olarak hazırlıklara start verdi. 

Bunun ardından gerçekleşen ilk hamle 7 Ağustos 1921 yılında Tekalif-i Milliye emirleri ilan edildi. Millî vergi veya ulusal yükümlülükler anlamına gelen bu emir, ordunun eksiklerini gidermesi ve güçlenmesi için önem taşıyordu. Meclis'in oy birliği ile kararları Gazi Kemal Atatürk’e vermesinin ardından gerçekleşen ilk ve en önemli girişim ordunun güçlenmesi için hazırlanan Tekalif-i Milliye emirleri olmuştu.

Bu emirler ordunun temel ihtiyaçları olan giyecek, taşıt, yiyecek, mühimmat ve diğer zaruri ihtiyaçların halk tarafından karşılanması anlamına geliyordu. Bu kararlarla beraber halk elinde avucunda neyi var neyi yok orduya gönderdi. Halk, ayrıca Kurtuluş Savaşı'na da katıldı. Öyle ki, Kurtuluş Savaşının bel kemiğini oluşturan İstiklal Yolu, halkın gönüllü olarak düşman askerlerine karşı topyekûn savaştığını aktarmaktaydı. Ordu ve halk büyük bir güç birliği kurarak vatan topraklarını işgal güçlerden kurtardı.

İşte Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün o emirleri:

1) Halk, elindeki silah ve cephaneyi 3 gün içerisinde orduya teslim edecek.

2) Her ilçede bir adet Tekâlif-i Milliye Komisyonu kurulacak. 

3) Giyecek ve yiyecek maddelerinin yüzde 40'ına el konacak ve bunların karşılığı daha sonra geri ödenecek.

4) Her aile bir askeri giydirecek.

5) Ticaret adamlarının elindeki her türlü giyim eşyasının yüzde 40'ına el konacak ve bunların karşılığı ileriki zamanlarda geri ödenecek.

6) Halkın elindeki binek hayvanlarının ve taşıt araçlarının yüzde 20'sine el konacak.

7) Her türlü makineli aracın yüzde 40'ına el konacak.

8) Sahipsiz bütün mallara el konacak.

9) Tüm dökümcü, demirci, terzi, nalbant ve marangoz gibi iş sahipleri ordunun emrinde olacak.

10) Halkın elindeki araçlar bir kereye mahsus olmak üzere 100 kilometrelik mesafeye ücretsiz askerî ulaşım sağlayacak.

DİĞER HABERLER
Eşini zehirleyerek öldüren kadın gözaltında
İstanbul Adalar'a giriş-çıkış yasağı ne zaman kalkacak?
İşte il il haritalı hava durumu tahmini
Kafe ve restoranlara saat kısıtlaması
Tehdit edip para alıyordu
Yaza 'merhaba' diyemeyeceğiz
Kaybolan 9 yaşındaki çocuk, 7 saat sonra bulundu