EŞİK'in başlattığı kampanyaya ünlülerden destek geldi

Eşitlik İçin Kadın Patformu'nun (EŞİK) başlattığı "Günde en az 3 kadın öldürülüyor, bu artık bir cinskırım' kampanyasına ünlülerden destek geldi. Kamera karşısına geçen ünlüler, "İstanbul Sözleşmesi uygulansın, Meclis kadın cinayetlerini önlemek için özel gündemle toplansın" mesajını verdi.

Eşitlik İçin Kadın Patformu'nun (EŞİK) başlattığı "Günde en az 3 kadın öldürülüyor, bu artık bir cinskırım' kampanyasına Zuhal Olcay, Ahmet Ümit, Hande Doğandemir, Ercan Kesal ve Meltem Cumbul'dan videolu destek geldi. Kamera karşısına geçen ünlüler, "İstanbul Sözleşmesi uygulansın, Meclis kadın cinayetlerini önlemek için özel gündemle toplansın" ifadelerini kullandı. 

Kadın cinayetlerinin artık bir 'cinskırım' olduğunun altını çizen EŞİK, meclisi göreve çağırdıkları kampanya için "bu konuda sözü olan herkesi de bu kampanyayı desteklemesini" isteyerek şu mesajı paylaştı:
"Günde en az üç kadının öldürüldüğü, bir o kadar şüpheli ölüm ve yeterince soruşturulmayan intiharla kadınların yaşamdan koparıldığı bu şiddetin adı artık cinskırımdır. Gelin, cinskırımı birlikte durduralım. Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddetin önlenmesi için yetkilileri göreve çağıralım. Sesimize ses olun, hep birlikte sesimizi Meclis’e duyuralım ve cinskırımı durdurmak için harekete geçelim."

EŞİK, internet sitesinde kampanyaya katılmak isteyenlerin yapması gerekenleri şöyle listeledi:

- Günde en az üç kadın öldürülüyor, bu artık bir cinskırım.
- Meclis kadın cinayetlerini önlemek için özel gündemle toplansın, Meclis göreve.
- İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun etkin uygulansın.
- TBMM özel gündemle toplanarak cinskırım boyutuna varan kadın cinayetlerini önlesin.
mesajlarını içeren, telefonu yatay tutarak çekeceğiniz en uzun 1 dakikalık videolarınızı iletisim@esikplatform.net adresine e-posta olarak gönderebilirsiniz."