02.04.2020  09:55

Evden çalışmaya geçen şirketler dikkat! Koronavirüs sonrası büyük cezalar gelebilir

Yeni tip koronavirüs sebebi ile birçok şirket çalışanlarına evden çalışma zorunluluğu getirdi. Ancak bu durum şirketlerin bilgi güvenliğini konusunu da gündeme taşıdı: Hem çalışanların güvenliği hem de firmaların güvenliği için çalışanlarınızın yaptıkları aktiviteleri kayıtlı tutun. Aksi halde virüs bitiminde büyük cezalar kapınızı çalabilir.

+
-

DeskGate Teknoloji CEO’su Turan Can, şirketlerin bilgi güvenliği konusunda çok dikkatli olmaları gerektiğini belirterek, bu konuda mutlaka uzman yardımı almaları gerektiğine dikkat çekti.

'BÜYÜK CEZALAR KAPINIZI ÇALABİLİR'

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) ve Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi (BGYS) güvenliklerinin ve siber saldırı durumlarının güvence altına alınması gerektiğinin altını çizen Turan Can, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Hem çalışanların güvenliği hem de firmaların güvenliği için çalışanlarınızın yaptıkları aktiviteleri kayıtlı tutun. Aksi halde koronavirüs bitiminde büyük cezalar kapınızı çalabilir. Uzak Bağlantı da mutlaka Askeri Standartları sağlayan çift yönlü RSA kontrolü ve devamında AES ile kriptolu veri transferi sağlayan bir ürün seçilmesi çok önemlidir. Bu sayede sizin ve müşterilerinizin bilgilerini çalmak isteyen teknoloji hırsızlarına karşı önlem almış olursunuz”

BİLGİLERİNİZ ÇALINMASIN

Çalışanların şirket bilgisayarlarına uzak masaüstü bağlantı yoluyla ulaşarak işlerine evlerinden rahatlıkla devam edebileceklerini dile getiren Turan Can, sisteme bilinçsiz bir şekilde geçilirse güvenlik sorunlarının ortaya çıkacağını söyledi.

Can, “Koronavirüs sebebi ile evden çalışma modeline geçilmesi birçok şirketi hazırlıksız yakaladı. Dolayısıyla bu da güvenlik açıklarının ortaya çıkmasına sebebiyet verdi. Birçok şirketin zayıf güvenlik uygulamaları yüzünden işlemleri ele geçirmek oldukça kolay hale gelmektedir. Mevcut risklerin azaltmak adına, Uzak Masaüstü kullanımının yanı sıra güvenlik önemlerinde çok daha bilinçli hareket edilmesi gerekmektedir” dedi.

GÜVENLİĞİN YANINDA HIZ DA ÖNEMLİ

Bilgilerinizin güvenli bir şekilde transfer ederken aynı zamanda hızlı bir sistem de kullanılması gerektiğini ifade eden Turan Can, herhangi bir sorunda destek almanın da şirketlerin performansına olumlu etki edeceğini dile getirdi.

Can, “Uzak çalışmak için güvenliği sağladık. Ancak hızlı bir sistem kullanmıyorsak o zaman çalışırken aksaklık yaşamak kaçınılmaz olacaktır. Kullanacağınız sistem hem hızlı hem de güvenli olmalıdır. Aynı zamanda yaşayabileceğiniz sistemsel sorunların çözümünde her an yanınızda olan, teknik destek sürecini profesyonel bir şekilde ele alan bir uygulama kullanmalısınız. Bu durum şirketlerin çalışma motivasyonunu yükselterek, performansa katkı sağlayacaktır” diye konuştu. 

DİĞER HABERLER
Dilek hemşireye umut olalım
Demokrasi ve Özgürlükler Adası nerede?
27 Mayıs 1960'ta ne oldu? Darbe nasıl gerçekleşti?
Adnan Menderes neden idam edildi ve mezarı nerede?
Belediye meclislerine de başkanlık modeli
Kadir Şeker'in tutukluluğuna devam
Askeri öğrenci aday tercih işlemleri 1 Haziran'da başlıyor