Türkiye'nin Abidjan Büyükelçisi Esra Demir, örgüte bağlı okulları daha önce Türkiye'ye teslim etme kararı alan Fildişi'nin Abidjanşehirdeki okulların TMV'ye devir işlemlerini tamamladığını bildirdi.

Ülkenin,15 Temmuz darbe girişiminin ertesinde Türkiye ile büyük bir dayanışma sergilediğinin altını çizen Demir,Fildişi makamlarının FETÖ okullarının TMV'ye devriyle ilgilimevzuat çerçevesinde ellerinden geleni yaptığınısöyledi.

Büyükelçi Demir, "FETÖ iltisaklı okulların Türkiye Maarif Vakfına devredilmesi iki ülkearasındaki kuvvetlidostluk bağlarını teyit eden bir gelişme oldu." ifadesini kullandı.

TMV Başkanı Birol Akgün de Fildişi hükümetine teşekkür ederek,Fildişi Sahili yöneticileri ile uzun süredir devam eden görüşmelerin olumlu sonuçlandığını belirtti.

4 OKUL DEVREDİLDİ

"Fildişi Sahilleri'ninAbidjan kentindeki FETÖ İltisaklı4 okul ve 300 öğrenciden oluşan Şafak okulları vakfımıza devredildi.Türkiye'deki 24 Haziran seçimleri sonrasında uluslararası siyasi hava Türkiye lehine güçlü biçimde değişmiştir." diyen Akgün, okullarındevir süreçlerinin özellikle Afrika kıtasında artarak devam edeceğini öngördüğünü anlattı.

Dünyanın farklı bölgelerinde FETÖ iltisaklı okulları teslim alan ve yeni okullar açan vakıf, dünya genelinde 100'ün üzerinde okulda eğitim-öğretim faaliyeti yürütüyor.

DAKAR/AA