Cuma günü dolar kuru ve onsaltındaki değer kayıplarına paralel düşüş eğiliminde hareket eden gramaltın, günü önceki kapanışa göre yüzde 2,91 azalışla 246,5 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, haftanın ilk işlem gününe yükselişle başlamasının ardından saat 09.50 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 0,93 değer kazanarak 248,8 liradan işlem görüyor. Kapalıçarşı'da çeyrekaltın409 lira, Cumhuriyetaltını da 1.666 liradan satılıyor.

Asya piyasalarında negatif bir seyir izleyenaltının ons fiyatı ise şu dakikalarda önceki kapanışına göre yüzde 0,2 azalışla 1.193,6 dolardan işlem görüyor.

AA Finans Analisti İslam Memiş,bu haftaaltının gram fiyatının geniş bant aralığında işlem göreceğini tahmin ederek, "Gramaltında yeni pozisyon almak için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararını bekleyeceğiz.Altının gram fiyatında bu hafta 227 lirayı destek, 257 lirayı isedirenç konumunda olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Memiş, bugün yurt içinde 2. çeyrek büyüme, yurt dışında ise İngiltere'de sanayi üretimi başta olmak üzere açıklanacak verilerin takip edileceğini kaydetti.

İSTANBUL/AA

dolar