Kuzey Irak petrollerinin Akdeniz üzerinden gizlice İsrail’e taşındığı öne sürüldü. Dünya genelinde petrol taşıyan gemilerin rotalarını gözlemleyen Tanker Trackers sitesi, en az üç geminin Ceyhan’dan İsrail’e petrol taşıdığına yönelik bulgulara ulaştı.

Haaretz gazetesindeki habere göre, sitenin kurucusu ve petrol ticaretiyle uğraşan Kuveytli bir iş adamı olan Samir Madani, Doğu Akdeniz’deki ilk şüpheli hareketliliği geçen kasım ayında fark etti. Madani, Ceyhan limanından Süveyş kanalına gitmek üzere yola çıkan Valtamed adlı tankerin, Tel Aviv açıklarında, ancak İsrail karasuları dışında kalan bir bölgede aniden durduğunu ve geminin bilgilerini gönderen vericiyi kapattığını belirledi. Gemiyi takibe alan Madani, Valtamed tankerinin birkaç gün sonra yeniden ortaya çıktığını ancak daha hafif olduğunu gördü. Ortaya çıktıktan sonra Kıbrıs’a hareket eden tanker, boş olarak Ceyhan’a döndü. Bu döngü tekrarlandı. Madani, bu bulgulardan hareketle tankerin Kerkük-Ceyhan boru hattından gelen Kuzey Irak petrolünü İsrail’e taşıdığı sonucuna vardı.

ÖNCE KAYBOLDU SONRA İSİM DEĞİŞTİRDİ

Bu olaydan sonra bölgedeki tankerleri daha yakından inceleyen Madani, yine Ceyhan’dan yola çıkan bir tankerin, İsrail yakınlarında kimliğini değiştirdiğini, yükünü bıraktıktan sonra tekrar eski adına döndüğünü belirledi. Tanker Trackers, bu bulguyu Twitter hesabından “Kayıp olan Kriti Diamond tankerini size gururla sunuyoruz. Tanker artık yeni adıyla faaliyet gösteriyor: Kiton” ifadeleriyle paylaştı. Hesaptan birkaç gün sonra atılan ikinci bir tweet’te ise Kriti Diamond tankerinin, İsrail’e yaklaşırken takma adı olan Kiton’u kullanmayı unuttuğuna dikkat çekildi.

Tanker Trackers sitesi, Mabrouk adlı başka bir teknenin de yine aynı şekilde önce kaybolduğunu, sonra Maro adıyla yeniden ortaya çıktığını belirledi.