Amerikan uluslararası elektrikliotomobilüreticisi ve enerji depolama şirketiTesla'nın,New Yorkborsasından çekilmesinin gündemde olduğu bildirildi.

Tesla'nın kurucu ortağı ve Üst Yöneticisi (CEO)Elon Musk,Twitterhesabından yaptığı paylaşımda, "Tesla'yı hisse başına 420dolardan borsadan çekmeyi değerlendiriyorum. Finansman garantilendi." ifadelerini kullandı.

Paylaşımında ayrıca, "Borsadan çekilmemiz durumunda umarım şu anki bütün yatırımcılar Tesla'da kalır" yorumunu yapan Musk, şirket hissedarlarının kendi hisselerini 420 dolardan satabileceği veya firmanın borsadan çekilmesi durumunda hisselerini ellerinde tutmaya devam edebileceklerini kaydetti.

ŞİRKETİN DEĞERİNİN 70,6 MİLYAR DOLAR OLMASI BEKLENİYOR

Tesla'nın hisse başına 420 dolardan borsadan çekilmesi durumunda şirketin değerinin 70,6 milyar dolar olması bekleniyor.

İlk halka arzı Haziran 2010'da gerçekleşen Tesla'nın hisseleri, New York borsasına 17 dolardan sunulmuştu.

Tesla hissedarları firmanın artan nakit harcamalarını ve üretimde son teslim tarihlerini kaçırmasını eleştirirken, uzmanlar Tesla'nın borsadan çekilmesi durumunda bu tür baskıların bir kısmının şirketin üzerinden kalkacağını savunuyor.

TESLA HİSSELERİNE YÖNELİK İŞLEMLER ASKIYA ALINDI

Elon Musk'ın duyurusunun ardından Tesla'nın New York'taki Nasdaq Teknoloji Endeksi'nde işlem gören hisseleri yüzde 8,5 artışla 371,15 dolara kadar yükselirken, şirketin piyasa değeri de 62,4 milyar dolara ulaştı.

Buna karşın Nasdaq'ın, Tesla hisselerine yönelik işlemleri TSİ 21.00'den kısa süre sonra hisse başına 367 dolardan askıya aldığı bildirildi.

"TESLA'NIN HİSSELERİNİ ALACAK İDDİASI" İDDİASI

Tesla'yla ilgili bir başka haber iseİngilteremerkezliFinancial Timesgazetesinden geldi.

Gazetenin haberinde, dünyanın en büyük varlık fonlarındanSuudi ArabistanKamu Yatırım Fonu'nun bu yıl içinde şirketin yüzde 3 ila 5 hissesini satın alacağı iddia edildi.