YKS tercih kılavuzunun ne zaman yayınlanacağını merak edenler, 2019 YKS tercih kılavuzunu indirmek için çeşitli mecralardan araştırmalarını sürdürüyor. İyi bir üniversitede ve bölümde eğitim görmek için yaklaşık 2,5 milyon öğrencinin girdiği Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YKS) 15-15 Haziran tarihlerinde yapıldı. Sınava giren öğrenciler, Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Sınavı (ATY) sınavlarındaki sorulara yanıt verdi. Sınav soru ve cevaplarının yayınlanması ile birlikte öğrenciler, puan hesaplama işlemlerini gerçekleştirdi. ÖSYM Başkanı Halis Aygün, 2019 YKS tercih kılavuzunun ne zaman paylaşılacağını açıklamıştı. Peki YKS tercih kılavuzu nasıl indirilir? Üniversitelerin puanları ve sıralamalarına nasıl erişilir? Tercih kılavuzu, yayınlanan son dakika haberine göre erişime açıldı…

YERLEŞTİRME SONUÇLARINI NE ZAMAN AÇIKLANDI?

18 Temmuz'da sınav sonuçları açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından tercihleri alıp yerleştirme sonuçlarını ağustos ayında açıklayacaklarını ifade eden Aygün, YKS kapsamında yaklaşık 5 milyon adet sınav kitapçığı ve yanıt kâğıdının basıldığını anımsatarak, sınav evraklarının, il ve ilçelere 420 şehirler arası nakil aracıyla taşındığını aktardı.

YKS'de bunun hâricinde 6 bin 582 kent içi nakil aracının kullanıldığını anlatan Aygün, üç oturum halinde yapılan YKS'de hemen hemen 700 bin kişinin görev aldığına dikkati çekerek, sınavda emeği geçen herkese teşekkür etti. Aygün, sınav sonuçlarının adaylar ve aileleri için hayırlı olması temennisinde bulundu.

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN YAYIMLANACAK?

YKS sonuçları, ÖSYM'nin resmi takviminde yer alan bilgilere göre 18 Temmuz tarihinde açıklanacak.

Yayımlanacak olan sonuçlarda;

* Testlerdeki doğru ve yanlış cevap sayısı
* TYT puanı ve başarı sırası
* varsa AYT ile YDT puanları ve başarı sıraları
* Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP)
* Yerleştirme puanları ve başarı sıraları bilgileri yer alacak.