Kanlı ay tutulması Türkiye saati ile saat 20.13'te başladı. 4 saat süren 21. Yüzyılın en uzun Kanlı Ay Tutulması sırasında Ay, 23.0-01.13 saatleri arasında tamamen karanlığa bürüntü.

GÖKYÜZÜNDE ŞÖLEN

Kanlı Ay Tutulması'nın dışında bugün gökyüzünde Dünya'ya en yakın noktada olan Mars da gözlemlendi. Göktaşı yağmuru da astronomi meraklıları tarafındanizlendi.

KANLI AY TUTULMASINDAN İLK GÖRÜNTÜLER

Dünya’nın Ay’ı tamamen gölgede bıraktığı ve kırmızı renge büründüğü KanlıAy tutulması, akşam saatlerinden itibaren İstanbul’da izlenmeye başlandı. Türkiye saati ile 20.13'de başlayan tutulma, 28 Temmuz 02.30'da sonaerdi.

İstanbul’un birçok farklı noktasından izlenebilen tutulma, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Galata Kulesi, Ortaköy Camii ile birlikte görüntülendi. Kanlı Ay'ı izlemek için vatandaşlar adeta birbiriyle yarıştı. Şehrin tarihi güzellikleriyle bir araya gelen "Kanlı Ay", kartpostallık görüntüler oluşturdu.

KIRŞEHİR'DE İLGİYLE İZLENDİ

Cacabey Meydanı'nda ve şehrin önemli merkezi alanlarında toplanan Kırşehirliler, Kanlı Ay tutulmasını heyecanla bekledi. Fotoğrafçılar için unutulmaz görüntüler oluşturan Ay tutulması, İHA objektiflerine de yansıdı.

2018 yılının en önemli gökyüzü olayı olarak görülenKanlı Ay tutulması, Dünya'nın gölgesinin Ay'ı tamamen kapamasıyla gerçekleşiyor.

Kanlı Ay Tutulması, İstanbul, Ankara, İzmir, Konya ve Bursa olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanından izlendi. İstanbul'da vatandaşlar en iyi tutulma fotoğrafını çekmek için başta Boğaz olmak üzere kentin tarihi ve turistik mekanlarına akın etti.

FOTOĞRAF ÇEKMEK İÇİN YARIŞTILAR

21. yüzyılın en uzun Kanlı Ay tutulması, tüm Dünya'da olduğu gibi turizmin göz bebeği Bodrum'da da ilgiyle izlendi. Turistler ve yöre sakinleri, Kanlı Ay ile aynı karede fotoğraf çekinebilmek için adeta şekilden şekle girdiler.

Uzun tutulma süresiyle dikkat çeken Kanlı Ay tutulması, Türkiye saati ile 20.10'da başladı. Türkiye’nin büyük bölümünde çıplak gözle izlenebilen yüzyılın en uzun Kanlı Ay tutulmasını izleyebilmek için Muğla'nın Bodrum ilçesinde yaşayan vatandaşlar, tatilciler ve amatör fotoğrafçılar Değirmenler Tepesi'ne akın etti. 21. yüzyılın en uzun Kanlı Ay tutulmasını ilgiyle izleyen vatandaşlar, bol bol fotoğraf çektirdi. En iyi pozu yakalamak isteyen vatandaşların şekilden şekle girdiği anlar ise renkli görüntüler oluşturdu.

Bodrum'a tatile gelen vatandaşlar, böyle tarihi bir ana tanık oldukları için çok şanslı ve mutlu olduklarını ifade ettiler.