İçişleri Bakanlığı’nın kimlik kartları, ehliyet ve pasaport ile ilgili yaptığı düzenlemeyle, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren kimlik, pasaport ve ehliyetler yenilenecek. Vatandaşlar kimlik yenilemelerin nasıl yapılacağını araştırıyor. İşte, kimlik yenileme ile ilgili ayrıntılar…

KİMLİK YENİLEME SON TARİHİ

1 Ocak 2017 tarihinden başlanan kimlik yenileme süreci 2023 yılına kadar devam edecek.

TÜM BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN

KİMLİK YENİLEME RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Kimlik yenileme randevuları, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasından https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr internet adresine girerek alınabilir.

Bir başka randevu alma yolu da “Alo 199” çağrı merkezi aranarak yapılabilir.

Ayrıca ilçe nüfus müdürlüklerine bizzat gidilerek de randevu alınabilir.

15 yaşını doldurmuş kişiler Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı başvurusunda parmak izi işlemleri için nüfus müdürlüğünde hazır bulunmak zorundadır.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı başvuru bedellerinin, başvurudan önce vergi dairesi müdürlüklerine yatırılması gerekiyor.

Kimlik kartı bedel ödemeleri https://ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasıyla kredi kartı veya banka kartı aracılığıyla da yapılabilecek.

KİMLİK KARTLARI GEÇERLİLİK SÜRESİ

2023 yılına kadar yenilenecek olan kimlik kartlarının kullanım süresi 10 yıl olacak. Yeni kimlik kartları ile vatandaşlar, kamu hizmetlerine elektronik ortamda güvenli bir şekilde erişim sağlayacak. Böylelikle vatandaşlar, kamu ve özel teşebbüs hizmetlerinde hızlı hizmet alma avantajı sağlayacak.