27 Temmuz cuma günü yaşanacak olan tutulma tam 103 dakika sürecek. Türkiye'de Kanlı ay tutulması nerelerden izlenecek ve kaç saat sürecek?Milyonlarca kişi tarafından merakla beklenen ay tutulması hakkındaki detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Kanlı Ay tutulması denilen doğa olayı, Ay'ın dolunay evresindeyken Ay tutulmasının yaşanmasıyla gözlemlenebiliyor. Tam bir tutulma olacağından dolayı Ay, tamamıyla Dünya'nın gölgesinde kalacak.AmaAy hiçbir zaman tamamen karanlık hale gelmiyor. Dünya'nın atmosferinden geçen Güneş ışınları Ay'ın yüzeyinde kızılımsı bir renk oluşturuyor ve Ay'ın hafif kırmızı renge büründüğü bu olay da "Kanlı Ay" olarak biliniyor.

KANLI AY TUTULMASI NE KADAR SÜRECEK?

Kanlı Ay tutulması 27 Temmuz akşamı geçekleşecek. Türkiye'de 20:15'te başlayarak gece 02:20'ye kadar süreceği doğa olayının en iyi ise 23:25 gibi gözlemleneceği belirtiliyor. Kanlı Ay Tutulması ile birlik kızıl bir görünüme bürünecek olan Ay, Türkiye’den en net şekilde izlenebilecek.Tutulma 5 saat 40 dakika sürecek.

Söz konusu kanlı Ay tutulması Türkiye’den baştan sona kadar izlenebilecek. Her hangi bir ekipmana ihtiyaç olmadan tutulmayı baştan sona izlemek mümkün olacak. Tutulmanın ilk başladığı saatlerde Ay, Güneydoğu görülecek ilerleyen saatlerde ise Doğu yönünde görülmeye başlayacak.

AYNI GECE MARS AY'I TAKİP EDECEK

Kızıl gezegen olarak bilinen Mars, 27 Temmuz günü son 15 yılı boyunca Dünya’ya olduğu en yakın konumda olacak. Kanlı Ay tutulması sırasında Ay’ın sağ tarafında parlak bir yıldız gibi belirecek olan Mars, Ay tutulması süresinde Ay’ı takip edecek.